Дали јадете брокула?

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не знам што гледате во брокулата?
Мене ми е некој подвид зелка, ништо друго! Кога можам за 10 денари да направам салата за пола литро ракија, зошто да давам 100 денари, ако не и више?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Црвена зелка и цвекло се најздравите 2 зеленчука од аспект на цена/здравствени придобивки. Броуклата е кралот на антиоксидантите, ништо не се споредува.


Први 12 минути.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Црвена зелка и цвекло се најздравите 2 зеленчука од аспект на цена/здравствени придобивки. Броуклата е кралот на антиоксидантите, ништо не се споредува.


Први 12 минути.
Neee :neetaka: I ti moras so mene i drugarot pogore utre hitno na pregled na site zlezdi i na astrolog.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Брокула е институција :)
Врв на здраво, вкусно, корисно, модерно...
Јас не паѓам во несвест во здравоживотни продукти ама знае да ми биде вкусна. Идеална варијанта ми е динстање на пареа (во цедалка во тендзере со вода со капак), прво се ставаат дршките (излупени со нож за компири) после 1-2мин се ставаат и цветовите. Им треба многу малку, 3-4 мин вкупно. (штом со нож може да се осети во дршките од цветовите дека не се многу тврди) Со цедалка се вадат и одма се поливаат со ладна вода да престанат да се варат и толку. Маслиново масло, лимун, сол и малку темно крем балсамико.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom