Дали јадете брокула?

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Ја отворам темава за да видам дали има истомисленици како мене што не јадат брокули.Јас брокулите ги мразам зошто ми се некако многу зелени лигави уффф,не ги поднесувам.ВИЕ?

Едит: Една моја другарка од одделение многу беше по брокулите,ги обожаваше па затоа и здивот секогаш и беше многу пријатен...Поздрав до слабичката...
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Не јадам,не ни сум ги видел и неам намера,не ми требаат едноставно се може и без нив:smir:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да јадам, и не се гадам од нив. Брокула владее!!!
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Ги јадам нив,не се жалам.:) Вкусни ми се,посебно во супа ама ретко се прави тоа кај мене дома,така да и ретко ги јадам.
 

devil!

weirdo
Член од
19 јули 2008
Мислења
1.047
Поени од реакции
462
Ednas natali mi dae da probam i od koa probav ne jadam :) :back:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Кај мене во маало е навреда ако на некој му кажеш - Ај иди јади брокули.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
да...добри се за мозокот!!!!

а и во супа одат ОК

у лека:toe:

Ја отворам темава за да видам дали има истомисленици како мене што не јадат брокули.Јас брокулите ги мразам зошто ми се некако многу зелени лигави уффф,не ги поднесувам.ВИЕ?

Едит: Една моја другарка од одделение многу беше по брокулите,ги обожаваше па затоа и здивот секогаш и беше многу пријатен...Поздрав до слабичката...

а сега ке ме плашиш:pos2::pos2:

баш од брокулите:vozbud:

може да е заб..некоја резистентна габа...односно на микро ниво имаш World of Biowarkraft:toe:
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Ги јадам само свежи. Не поради тоа што се здрави, поради бојата.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Не можам да поднесам тоа, не јадам
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Ги обожавам.
А она со здивот нема врска или девојчето имало расипани заби или тегоби со желудникот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Гадни се ко зелена тиква, ама здрави (абе како и другиот зеленчук, една пиперка што се има во неа...). Па одвреме на време морам (на сила ме тераат).
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
За сите што „малце“ сакаат брокули, еве еден "a tribute" преку салата од брокули што е многу убава:
Во зовриена вода со малку масло и вегета, се ставаат прво дршките и се варат 4min; се додаваат цветовите и се вари уште 3min.
Се цедат, се додава малку масло, сол, balsamico, и се остава да се излади во фрижидер. Многу е убаво-и дефинитивно здраво!
Добар апетит:smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
За сите што „малце“ сакаат брокули, еве еден "a tribute" преку салата од брокули што е многу убава:
Баш утре да пробам (ваљда има на пазар брокула, појма немам), денес е ден за тунафиш (или сардинафиш) и маслинки. Ако не ми излезе ко што треба, ќе и го дадам на мачката. Додуша и така само јас и мачката би јаделе брокула, друг тешко. Али многу се 4 минути варење, се од неа ќе исчезне.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Баш утре да пробам (ваљда има на пазар брокула, појма немам), денес е ден за тунафиш (или сардинафиш) и маслинки. Ако не ми излезе ко што треба, ќе и го дадам на мачката. Додуша и така само јас и мачката би јаделе брокула, друг тешко. Али многу се 4 минути варење, се од неа ќе исчезне.
Немај гајле, кога губат од количествотото на С витамин, добиваат темно-зелена боја. Ако се кревки може и помалку варење, ама, многу е вкусно.

"Steam broccoli for 3-4 minutes or simmer in about one inch of boiling water for the same amount of time or less. Cooked broccoli should be bright green and tender-crisp. Overcooked broccoli turns dark green and suffers nutrient loss, especially vitamin C."
 

Kajgana Shop

На врв Bottom