Дали финансиите ги тераат женските да се мажат, а мажите да формираат семејство?

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Шо мислите живееме во 21 век имаме се што ќе посакаме

да не насмее тука е Коцев,
да не нахрани чичко Мекдоналдс
да ни купи компјутер кредитна картичка
да не однесе во кино филм на интернет
да не заштити од бременост перзеватив
да ни купи книга во пдф ипод
да не однесе на бања кучна помошничка
да не испере машина за перење

Дали кога жените би имале се што ќе посакаат не би се мажеле туку би си го трошеле времето на шопинг ,кафе муабети и политика.

А машките би оделе на спортска ,би ждригале во кафана и би играле фудбал у маало.

Каде е тука хемијата дали парите или осаменоста не прави похумани во вакво зезнато општество или сепак сме ние само животни кои си играме држава.


 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
секакви и тоа и тоа веќе одамна жените се еманципирани,а мажите се прави како мажишта,а всушност се папучари затоа ништо не ме збунува;)
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
Ne mora da znaci deka finansiite gi teraat da se mazat/zenat
Primer zakacuvam dobri pari prodavam nekoe mesto dobivam semejno nasledstvo i slicno...
ne mora da znaci deka vednas ke sakam da se zenam i toa ti e mec so 2 ostrici
deneska imas utre nemas koga ke snemam pari bi tebalo da se razvedam.....
tocno e deka vo denesno vreme finansiskata sostojba mnogu znaci megutoa ne bi ja stavil na 1 mesto
sepak za mene ima i povazni raboti od parite
i da te popravam postot ti e zbunuvacki
a za toa dali zeniite dokolku bi imale se materijalno dali bi se mazele mislam deka 80% bi se mazele bidejki sepak najverojatno bi sakale so nekoj da go pominat ostatokot od zivotot
so ke mi e se koga sum osamen ama vo denesno vreme mozes da bides i mizeren siromasen i pak osamen ......Igraat parite ogromna uloga tuka nema so
pozz
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Parite igraat vazna uloga vo se, no sepak ne se presudni !!!
Pogotovo za ozbilni raboti kako: mazacka/zenacka brak osnovanje semejstvo dete/deca i sl. vlijanie igraat i mnogu drugi faktori, no mislam deka vakva slicna tema imase pred dve-tri nedeli, taka da dzabe kje go brborime povtorno istoto !!!
P.S. I da imas reseno stambeno prasanje, sopstven avtomobil, rabota, kako i redovni, solidni i sigurni prihodi, pak najbitna e zelbata i voljata, ako nesto ne ide ne ide, ne zavisi se od parite, iako i tie igraat vazna uloga !!!
Nakratko kazano se si zavisi od covekot/individuata, bez razlika masko/zensko i bez razlika na dlabocinata na dzebot !!!
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
172
Поени од реакции
430
Дали кога жените би имале се што ќе посакаат не би се мажеле туку би си го трошеле времето на шопинг ,кафе муабети и политика.
Ова дефинитивно не е вистина. :facepalm:
Не, не сме толку празноглави да го трошиме времето на шопинг, кафе, муабети и политика.
Можеби се составен дел од нашиот живот, т.е. период од животот, за некого повеќе за некого помалку, но дефинитивно не и дел што преовладува. Ах, што сторија филмовите. :mad:
Доста е со овие стереотипни генерализации за жените, мислам преку глава ми е. Ко да се се состои од шопинг и другарки. Па прашајте ги вашите мајки, дали кога биле млади умот им бил во искачање и шопинг, или да ве најадат и да ве напијат и да се погрижат за домот. Да се обидат да ве изнесат на прав пат.
Ниту сега на мои 23 години ги гледам така работите, ниту кога ќе имам 32 и здравје Боже кога ќе имам своја фамилија.

Причините порано или подоцна да се влезе во брак опфаќаат се друго освен овие работи.
И финансиите ги тераат мажите и жените да почекаат и да одложат стапување во брак.
Најголем дел играат улога истите, обврските поврзани со кариера (што повторно се врзува со финансии).
Ако немам кај да живеам и со што да ги ранам утре моите деца, ќе си почекам, љубовта нема да ми избега.
Ако барам работа исто така ќе си почекам, ќе ставам приоритет барем на одредено време, што би се рекло да спечалам некој денар, за во иднина. Но не од егоизам туку надевајки се за подобро заеднично утре. Стремејки се кон тоа.

А и да ги имам се што ќе посакам (материјално) ако немам љубов и некој со кој ќе можам да споделам се и утре ден да оформам семејство џабе ми е, не ми треба, не го сакам тоа.
Сам не се живее, не се слават празници...
Радоста и тагата се споделуваат.
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
До пред извесно време како што знам јас љубовта ги тераше мажот и жената за склучување брак и формирање семејство... но после тоа време, во ова време сфатив дека секој е индивидуа, а тоа значи дека некој од интерес, некој од љубов, друг од рекреација, десети од забава и тн и тн си се мажат/женат...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Дали кога жените би имале се што ќе посакаат не би се мажеле туку би си го трошеле времето на шопинг ,кафе муабети и политика.

А машките би оделе на спортска ,би ждригале во кафана и би играле фудбал у маало.
Не, затоа што има жени и мажи кои што имаат све и свашта и пак се мажат/женат.

А тебе од кај ти падна на памет ваква идеа?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
чекај бе... ја знам љубовта меѓу машко и женско дека прераснува во брак од проста причина - љубов! од кога тоа мажачката / женачката е производ на финансиите ?

а и некаде иам неслушнато дека финансиите ги тераат младите да НЕ се земаат..


фак - ајм конфјусд нау.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Од љубов не се живее- е главното мото на најмалку од 50% ликовите кои сметаат дека им дошло времето да го сменат својот статус- married.
На оваа тема би требело да нема коментари само анкета во која материјалистите би се изјасниле со Да, а останатите со Не.
Btw тоа со примерите Коцев, чичкоти мекдоналс, машината за перење немаат врска, претставуваат контра аргументи на твоето прашање.
А доколку јас би имал све што ќе посакам и секојдневно да се опуштам на луксуз, би живееел во брак на стари години. Само нема да ги следам примерите наведени, ждругање во кафана, играње фудбал во мало. Зарем немаш попаметни работи? Еве јас имам.
Ќе го шетам светот бе , крстарења со брод (буквално сите острови) , планинарење на најпознати врвови, дизниленд, водни паркови,(зависник од андреналин+ сејвти не ми се умира млад:D ) , журки Мексико, Шпанија, ќе се пијанам во Ирска во некој паб и ќе пијам гинис ќе ги частам локалците и ќе пееме некој стари ирски песни, се разбира јас ќе држам само терца:D .Патролирање со џип низ Сахара уживање во оазите трбушен плес, пукање со калашников во воздух на журка покрај огниште, редовно ќе одам на чоколадна масажа во Фиџи во тие џунглите и најекслузивните спа центри во светот,би ги посетил свингите и пирамидите во Египет и Тунис, би закупил остров во Дубаи тие што се направени во слика на светот и би уживал на лежалка со коктели и фешн девојки 2-3 месеци без да излезам од островот. Би заминал во Еквадор и би зачекорил на двете полутопки каде е обележан со таа бела трака, крстарење со свој екипаж по Амазон, би спиел 1 недела во игло кај ескимите на Гренланд, би пошол на концерт на Травис во некој гето клуб во Бостон како вип гостин, се разбира со обезбедување.
Наредни места на живеење се Париз, Виена, Језоло(Европа), Индија, Кина(Азија), Њу Јорк- Менхетен (С. Америка), Бразил- Рио (Ј. Америка) за другите не сум заинтересиран.
За крај би легнал на даските на пристаништето во Барселона и ќе си ја превртам лентата на преживеаното, се враќам назад Македонија и се женам.
Еххх да ја слушне мојава идеа Донал Трамп, или принцот од Брунеи и да се сожали:pos:
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
66
Поени од реакции
36
Да !
Од кога постои човекот е исто...
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Да !
Од кога постои човекот е исто...
Dodeka ima ovci, kje ima i volna, otsekogas bilo taka !!!
Porano imalo nekakov red na nestata vo zivotot, ednas covek(maz/zena) se ragjal/a, ednas se zenel/mazela i ednas se umiralo !!!
A deneska sekoj den se "zenat/mazat" !!!
Vprocem institucijata brak deneska e dovedena na stakleni noze !!! :tapp:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Од љубов не се живее- е главното мото на најмалку од 50% ликовите кои сметаат дека им дошло времето да го сменат својот статус- married.
На оваа тема би требело да нема коментари само анкета во која материјалистите би се изјасниле со Да, а останатите со Не.
Btw тоа со примерите Коцев, чичкоти мекдоналс, машината за перење немаат врска, претставуваат контра аргументи на твоето прашање.
А доколку јас би имал све што ќе посакам и секојдневно да се опуштам на луксуз, би живееел во брак на стари години. Само нема да ги следам примерите наведени, ждругање во кафана, играње фудбал во мало. Зарем немаш попаметни работи? Еве јас имам.
Ќе го шетам светот бе , крстарења со брод (буквално сите острови) , планинарење на најпознати врвови, дизниленд, водни паркови,(зависник од андреналин+ сејвти не ми се умира млад:D ) , журки Мексико, Шпанија, ќе се пијанам во Ирска во некој паб и ќе пијам гинис ќе ги частам локалците и ќе пееме некој стари ирски песни, се разбира јас ќе држам само терца:D .Патролирање со џип низ Сахара уживање во оазите трбушен плес, пукање со калашников во воздух на журка покрај огниште, редовно ќе одам на чоколадна масажа во Фиџи во тие џунглите и најекслузивните спа центри во светот,би ги посетил свингите и пирамидите во Египет и Тунис, би закупил остров во Дубаи тие што се направени во слика на светот и би уживал на лежалка со коктели и фешн девојки 2-3 месеци без да излезам од островот. Би заминал во Еквадор и би зачекорил на двете полутопки каде е обележан со таа бела трака, крстарење со свој екипаж по Амазон, би спиел 1 недела во игло кај ескимите на Гренланд, би пошол на концерт на Травис во некој гето клуб во Бостон како вип гостин, се разбира со обезбедување.
Наредни места на живеење се Париз, Виена, Језоло(Европа), Индија, Кина(Азија), Њу Јорк- Менхетен (С. Америка), Бразил- Рио (Ј. Америка) за другите не сум заинтересиран.
За крај би легнал на даските на пристаништето во Барселона и ќе си ја превртам лентата на преживеаното, се враќам назад Македонија и се женам.
Еххх да ја слушне мојава идеа Донал Трамп, или принцот од Брунеи и да се сожали:pos:
Брат не заебавај и Стивен Спилберг нема таков живот како што го опиша факерски само ја грешевме малце темава .

Сите знаеме ние како е снобовски но дали тука има нешто што не ваља .

Потрошач лесно се станува ама човек не.

Уствари тебе ти е другар Џокович ќе ти фрли некоја пара.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Брат не заебавај и Стивен Спилберг нема таков живот како што го опиша факерски само ја грешевме малце темава .

Сите знаеме ние како е снобовски но дали тука има нешто што не ваља .

Потрошач лесно се станува ама човек не.

Уствари тебе ти е другар Џокович ќе ти фрли некоја пара.
Јас другар ако би имал премногу кеш вака би живеел. А Стивен или кој и да е можеби имаат друга замисла, друго ги исполнува. Постојат луѓе кои живеат авантуристички и со многу пари и им завидувам.
А за скромен живот, не ни размислувам да се изјаснувам на темава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom