Дали успешна кариера влијае лошо на семејниот живот?

Дали успешна кариера влијае лошо на семејниот живот?

 • Да

  Гласови: 46 46,0%
 • Не

  Гласови: 38 38,0%
 • Немам одговор

  Гласови: 16 16,0%

 • Вкупно гласачи
  100
А

Атомската мравка

Гостин
Демек оние што немаат успешна кариера имаат повеќе време да се посветат на семејството и да имаат подобар семеен живот ? Не би се сложил од проста причина што и успешните и оние помалку успешните работат скоро исто, само парите на крајот се различни. Е сеа кој може повеќе да му овозможи/посвети на семејството е јасно.. 21 веќ е да не се лажеме и да сакаш да се посветиш околу децата пак ке ти требаат пари, кои ако ги немаш само ќе придонесат за проблеми во фамилијата и со тоа и лош семеен живот. Нормално има исклучоци ама генерално..
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
51
Поени од реакции
52
Но тие се поразлични... Јас опишував типична балканска богата фамилија познавам и средени фамилии богати кои инвестираат во напредок точно испланиран секоја чест за вакви ретки исклучоци.
Типична балканска фамилија со деца во приватни училишта :lolzz:
Леле ама не си арен, си измислуваш стварчиња види од алтернативната медицина да не ти е последица. Па имал и во фамилија :lolzz:

Форумов како знае да те изнасмее, како не сум го знаела порано. Види ја фацкава еј.

Успешна кариера може да донесе мир и благосостојба, а неуспешна фрустрации и алтернативна медицина.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Поразлични се во уредувањето на односите и самото функционирање. Едни од овие полошо уредени богати семејства ни се фамилијарни блиски пријатели и кај нив сум сретнувал слични и бетер од нив.
Е добро де, од едни што ти ги познаваш донесе генерален заклучок?
Ти ја сфаќам поентата, што повеќе пари, тоа поголеми се шансите луѓето да станат посебични и поегоцентрични, меѓутоа, лошо го изнесе сето тоа, како да е некакво правило за одредени семејства - поточно семејствата на луѓе кои имаат сопствен бизнис.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Типична балканска фамилија со деца во приватни училишта :lolzz:
Леле ама не си арен, си измислуваш стварчиња види од алтернативната медицина да не ти е последица. Па имал и во фамилија :lolzz:

Форумов како знае да те изнасмее, како не сум го знаела порано. Види ја фацкава еј.

Успешна кариера може да донесе мир и благосостојба, а неуспешна фрустрации и алтернативна медицина.
Јас пишував за типична балканска богата фамилија... Пред да се изнасмееш прочитај двапати. Иначе таквите како тебе со таков карактер допрва ке си ги берат плодовите. Има време ке почнеш да учиш Златна. ;)[DOUBLEPOST=1419451093][/DOUBLEPOST]
Е добро де, од едни што ти ги познаваш донесе генерален заклучок?
Ти ја сфаќам поентата, што повеќе пари, тоа поголеми се шансите луѓето да станат посебични и поегоцентрични, меѓутоа, лошо го изнесе сето тоа, како да е некакво правило за одредени семејства - поточно семејствата на луѓе кои имаат сопствен бизнис.
Луѓето со помала свест (по простите) највеќе ги понесува колективната свест. Овие наши богаташи и да имале нешто интелигенција и свест со начинот на живот се што имале си затапуваат. Пак ке пишам секоја чест за ретки исклучоци.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
51
Поени од реакции
52
Јас пишував за типична балканска богата фамилија... Пред да се изнасмееш прочитај двапати. Иначе таквите како тебе со таков карактер допрва ке си ги берат плодовите. Има време ке почнеш да учиш Златна. ;)
Еј и карактер ми процени со еден пост. Ванѓа баба да не ти е?

Тебе ти е криво оти си сиромашен и никогаш никој во твоја фамилија, ниту ти не си создал богатство па плукаш по богатите. Они се прости оти се богати, а ти ѕивра човек паметен :lolzz:
Освести се.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Еј и карактер ми процени со еден пост. Ванѓа баба да не ти е?

Тебе ти е криво оти си сиромашен и никогаш никој во твоја фамилија, ниту ти не си создал богатство па плукаш по богатите. Они се прости оти се богати, а ти ѕивра човек паметен :lolzz:
Освести се.
Големо его оддалку се гледа. Иначе сети се кој прв процени карактер... Ти почна со исмејувачки навреди прва а јас културно вратив на тоа и пак ти смета нешто. Касно ке биде кога ке сватиш.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
51
Поени од реакции
52
Големо его оддалку се гледа. Иначе сети се кој прв процени карактер... Ти почна со исмејувачки навреди прва а јас културно вратив на тоа и пак ти смета нешто. Касно ке биде кога ке сватиш.
Јас не те исмејувам, јас ти кажувам дека имаш сериозен проблем за кој треба да си најдеш медицинско решение. И не само јас, гледам цел форум истото ти го пишува :smirce:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас пишував за типична балканска богата фамилија... Пред да се изнасмееш прочитај двапати. Иначе таквите како тебе со таков карактер допрва ке си ги берат плодовите. Има време ке почнеш да учиш Златна. ;)[DOUBLEPOST=1419451093][/DOUBLEPOST]
Луѓето со помала свест (по простите) највеќе ги понесува колективната свест. Овие наши богаташи и да имале нешто интелигенција и свест со начинот на живот се што имале си затапуваат. Пак ке пишам секоја чест за ретки исклучоци.
Значи мешаш се и сешто.
Прво мораш да разграничиш некои работи. Постојат ,,бизнисмени,, кои се се - освен бизнисмени. Туку обични сељачишта кои продале ниви за да дојдат во ,,метрополата,, и да потплатат некој на функција за да им проработи ,,бизнисот,,. Таквите цел живот ,,газдаруваат,, со помош на врски, мито итн. Најверојатно немаат никакво образование, или она што го имаат, секако, им е купено.
Постојат и уште еден тип на ,,бизнисмени,, - оние кои го наследиле бизнисот од родителите, арно ама родителите никогаш не инвестирале во образованието на своите наследници, па овие наследнициве, среќа што веќе имаат пари, па плаќаат други да им го водат, а они да се чаталат.

Овие погоре, и едните, и другите, генерално немаат поим за ништо освен за чаталење, па оттаму е и потребата за промискуитет, а имањето деца им е некој вид на ... епа да не останат покусо, мора да се чаталат и со децата.

Меѓутоа, постојат и луѓе кои со своја пот во животот направиле многу, дошле од ,иза Богу леџа, и створиле од ништо нешто.
Пак, тоа нема врска со семејните односи толку, колку со нивниот став према животот. Профитот не го гледаат како причина за чаталење, него како извор за подобар живот.

Можеме вака да разглабаме ехеее, уште многу, меѓутоа, на крајот - јасно е:
Сиромашните семејства имаат поголема тенденција да бидат дисфункционални него оние кои имаат добра финансиска ситуација.
Луѓето кои немаат кариера воопшто, се посклони на лоши меѓучовечки односи, од причина што се неисполнити и најчесто сликата за себе им е лоша.

Од секое правило постојат исклучоци, но самото тоа што некој е сопственик на бизнис, или заработува многу, не е фактор за тој да има дисфункционално семејство.
Всушност, повеќе мислам дека оние кои не ги заработуваат парите (туку ги наследуваат) се далеку посклони на пороци.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
да, баш вчера читав една вест, дека во болница неможеле да спасат некое дете кое било најдено пола глава у земја и имало 15 кг. Родителите се најверојатно бизнисмени кои немаат време да му посветат пажња од што работат на кариерата.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.215
Поени од реакции
20.968
да, баш вчера читав една вест, дека во болница неможеле да спасат некое дете кое било најдено пола глава у земја и имало 15 кг. Родителите се најверојатно бизнисмени кои немаат време да му посветат пажња од што работат на кариерата.
Многу пологично е доколку родителите се бизнисмени, да го пратат детето во градинка, наместо да го остават да умре од глад, со главата во земја. Тоа дете за кое збориш најверојатно потекнува од дисфункционално семејство, чии родители немаат успешна кариера, на пример.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.107
Муабетите успешна кариера се без везе, колку и да се трудите да успеете во некое поле, доколку немате сопствен бизнис, СЕКОГАШ ќе работите за една плата. Платата нема да отскокнува многу од платата на другите колеги и секогаш ќе биде прилагодена на стандардот.

Муабетите сакам кариера па затоа е запоставено семејството ми изгледаат само како изговор.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Јас не те исмејувам, јас ти кажувам дека имаш сериозен проблем за кој треба да си најдеш медицинско решение. И не само јас, гледам цел форум истото ти го пишува :smirce:
:love:[DOUBLEPOST=1419537535][/DOUBLEPOST]
Значи мешаш се и сешто.
Прво мораш да разграничиш некои работи. Постојат ,,бизнисмени,, кои се се - освен бизнисмени. Туку обични сељачишта кои продале ниви за да дојдат во ,,метрополата,, и да потплатат некој на функција за да им проработи ,,бизнисот,,. Таквите цел живот ,,газдаруваат,, со помош на врски, мито итн. Најверојатно немаат никакво образование, или она што го имаат, секако, им е купено.
Постојат и уште еден тип на ,,бизнисмени,, - оние кои го наследиле бизнисот од родителите, арно ама родителите никогаш не инвестирале во образованието на своите наследници, па овие наследнициве, среќа што веќе имаат пари, па плаќаат други да им го водат, а они да се чаталат.

Овие погоре, и едните, и другите, генерално немаат поим за ништо освен за чаталење, па оттаму е и потребата за промискуитет, а имањето деца им е некој вид на ... епа да не останат покусо, мора да се чаталат и со децата.

Меѓутоа, постојат и луѓе кои со своја пот во животот направиле многу, дошле од ,иза Богу леџа, и створиле од ништо нешто.
Пак, тоа нема врска со семејните односи толку, колку со нивниот став према животот. Профитот не го гледаат како причина за чаталење, него како извор за подобар живот.

Можеме вака да разглабаме ехеее, уште многу, меѓутоа, на крајот - јасно е:
Сиромашните семејства имаат поголема тенденција да бидат дисфункционални него оние кои имаат добра финансиска ситуација.
Луѓето кои немаат кариера воопшто, се посклони на лоши меѓучовечки односи, од причина што се неисполнити и најчесто сликата за себе им е лоша.

Од секое правило постојат исклучоци, но самото тоа што некој е сопственик на бизнис, или заработува многу, не е фактор за тој да има дисфункционално семејство.
Всушност, повеќе мислам дека оние кои не ги заработуваат парите (туку ги наследуваат) се далеку посклони на пороци.
Се сложувам со ова донекаде. (y)
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Муабетите успешна кариера се без везе, колку и да се трудите да успеете во некое поле, доколку немате сопствен бизнис, СЕКОГАШ ќе работите за една плата. Платата нема да отскокнува многу од платата на другите колеги и секогаш ќе биде прилагодена на стандардот.

Муабетите сакам кариера па затоа е запоставено семејството ми изгледаат само како изговор.
Да бидеме прави, има работно место и работно место :)
Секој вид на работно место е различно, а малку се оние кои и интелектуално и финансиски се задоволни од истото :)
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Оние кои имаат подобра материјална состојба имаат поголеми можности и шанси за самонадградување.
Постои пирамида на достигнувања која секој човек се стреми да ја искачи. Од долу нагоре, прво е обезбедување на лична егзистенција. Потоа е обезбедување на партнер за создавање на потомство. Трето е постигнување на авторитет во општеството. Па созодавање на материјални добра, т.е. обезбедување на потомство. Помалку од 10% од светската популација се искачува до тука. Понатаму, кога ќе создадат доволно, тие луѓе сакаат да помогнат на други, т.е. да создадат и други како себе. После се занимаваат со спиритуални работи и слично.

Со други зборови, оној кој нема леб да се прехрани не може да размислува за само-надградување, едукација, учење на светот и културите и слично. Тој размислува само како да си најде храна за да се прехрани. Оној кој нема партнер во животот, енергијата ја троши на изнаоѓање на истиот. И т.н. Оној на кој тие прашања му се решени може да се посвети за исполнуивање на повисоки цели.

Вистината е дека процентуално далку повеќе сиромашни се затуцани, прости, неедуцирани и неизживеани во однос на богатите. На 1 богат сељак има 1000 сиромашни и позатуцани сељаци.

Што се однесува до темата, кариерата може да влијае и позитивно и негативно на семејниот живот. Зависи колку се свесни членовите на семејството.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Ако успешната кариера се доведе до ситуација да влијае лошо на семејниот живот, тогаш многу е својствено дека вие една битка сте добиле а друга сте ПОЕ.АЛЕ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom