Дали треба некаква дозвола за кoпање на бунар (10тина сантиметри ширина, повеќе метри длабочина)?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.707
Koпање на бунар за загревање со топлотна пумпа. Дали треба некаква дозвола за ова?

Да напоменам само дека се работи за бунар од некои 10тина сантиметри ширина кој не представува никаква закана по безбедноста на луѓето или структурната стабилност на земјиштето.

Системот е од затворен тип, значи вода не се исцрпува и/или експлоатира. Во бунарот се поставуваат пар затворени цевки, низ кои кога поминува флуид, впива топлина од земјата.
Инаку во случај ако се црпи вода, дали за ова треба некаква дозвола?


Знам дека многу луѓе си набиваат пумпи за вода а некои прават и вакви топлотни пумпи за загревање, и сето тоа без никакви дозволи. Но мене ме интересира дали формално правно вакви дозволи постојат и евентуално каде се аплицира за ова. Не би сакал некој да ме пријави и да сносам последици...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Koпање на бунар за загревање со топлотна пумпа. Дали треба некаква дозвола за ова?

Да напоменам само дека се работи за бунар од некои 10тина сантиметри ширина кој не представува никаква закана по безбедноста на луѓето или структурната стабилност на земјиштето.

Системот е од затворен тип, значи вода не се исцрпува и/или експлоатира. Во бунарот се поставуваат пар затворени цевки, низ кои кога поминува флуид, впива топлина од земјата.
Инаку во случај ако се црпи вода, дали за ова треба некаква дозвола?


Знам дека многу луѓе си набиваат пумпи за вода а некои прават и вакви топлотни пумпи за загревање, и сето тоа без никакви дозволи. Но мене ме интересира дали формално правно вакви дозволи постојат и евентуално каде се аплицира за ова. Не би сакал некој да ме пријави и да сносам последици...
НЕТРЕБА,НЕПОСТОЈАТ буши слободно.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Штом земјиштето е твое според документот и почнуваш да плаќаш данок за имот тогаш слободно дупчи,но има некои услови ако е над 12 метри треба дозвола од општина инаку ќе помислат дека бушиш за нафта и гас е за тоа дозвола треба :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.707
Штом земјиштето е твое според документот и почнуваш да плаќаш данок за имот тогаш слободно дупчи,но има некои услови ако е над 12 метри треба дозвола од општина инаку ќе помислат дека бушиш за нафта и гас е за тоа дозвола треба :D
Чекај малку, сигурен си за ова?
Ако добро те разбирам, бушење подлабоко од 12метри се подрзбира како бушотина за нафта и мора да се извади дозвола за отварање на петроиндустрија? :)

Сериозно, за бушење подлабоко од 12метри треба дозвола?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Чекај малку, сигурен си за ова?
Ако добро те разбирам, бушење подлабоко од 12метри се подрзбира како бушотина за нафта и мора да се извади дозвола за отварање на петроиндустрија? :)

Сериозно, за бушење подлабоко од 12метри треба дозвола?
Нека ми каже мене со две бушотини едната 54 другата 47 метри, дека треба дозвола.
Инаку он топик, толку плиток бунар како што ти планираш да го бушиш можеш евентуално само за ладење да го употребуваш ,затоа што водата нема да премине температура над 12 степени.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.707
Нека ми каже мене со две бушотини едната 54 другата 47 метри, дека треба дозвола.
Знам бе баче ама ти изгледа немаш комшии кои те пријавуваат и кога садиш дрво.
Кога ја градевме доградбата барем 20 инспекции ни дојдоа, нормално дека се беше со дозволи и чисто од легална страна -ама затоа и ги имав сите потребни и можни дозволи пред да почнам. Такви комшии имам. Дури сега имам дозвола и изготвен заверен проект за правење ограда од ковано железо. Знаеш некој друг што вадел дозвола за ограда? ;)

Така да, ако постои дозвола за бушотина (макар што е само од 10сантиметри ширина)... јас едноставно морам да ја имам таа дозвола. Полесно ми е да ја завршам легално-правната процедура одколку после да се замарам со инспекциите (кои 100% ќе ги имам во првиот момент кога ќе почнам да бушам).
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 11:56 ---
Прашај го Горан Начаров од Велес со тетин му бунари што копаат...
Може ПП со телефон од човеков (ако имаш)?
Ми требаат понуди за изведување на бушотините, а пошто ми треба серија од неколку 30м бушотини (кај мене вода има и на 4-5 метри) не мора ни специјална опрема за многу длабоки бушотини.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Знам бе баче ама ти изгледа немаш комшии кои те пријавуваат и кога садиш дрво.
Кога ја градевме доградбата барем 20 инспекции ни дојдоа, нормално дека се беше со дозволи и чисто од легална страна -ама затоа и ги имав сите потребни и можни дозволи пред да почнам. Такви комшии имам. Дури сега имам дозвола и изготвен заверен проект за правење ограда од ковано железо. Знаеш некој друг што вадел дозвола за ограда? ;)

Така да, ако постои дозвола за бушотина (макар што е само од 10сантиметри ширина)... јас едноставно морам да ја имам таа дозвола. Полесно ми е да ја завршам легално-правната процедура одколку после да се замарам со инспекциите (кои 100% ќе ги имам во првиот момент кога ќе почнам да бушам).
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 11:56 ---

Може ПП со телефон од човеков (ако имаш)?
Ми требаат понуди за изведување на бушотините, а пошто ми треба серија од неколку 30м бушотини (кај мене вода има и на 4-5 метри) не мора ни специјална опрема за многу длабоки бушотини.
Не ТРЕБА не постои :)
А еве ти го Горанчо види дали можеш да го исконтактираш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.707
Хаха... „со тетин ми бунари копаме„. Па добро бе зарем ви изгледам на некој што гледа Македонски Идол...? ;)

Сериозно, ипак ми треба телефон од баткава (од тетин му, поточно). Не, нема да го викам да пее туку да копа! :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Хаха... „со тетин ми бунари копаме„. Па добро бе зарем ви изгледам на некој што гледа Македонски Идол...? ;)

Сериозно, ипак ми треба телефон од баткава. Не, нема да го викам да пее туку да копа! :)
Пеењето е гратис во ситуацијава, не знам зошто воопшто толку се потресуваш за копање бунар ако го правиш тоа во сопствениот двор и место.
Ако дојди инспекција кажи му дека ќе местиш јарбол со знамето од ВМРО. Па да видам маж кој ќе ти забрани да копаш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.238
Поени од реакции
29.707
Саде шегаџии и сеирџии, ама не ни очекував ништо помалку! :)

Ај дајте и некој контакт од копачи на бунари, па сите да бидеме во ќар.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ако не ти се брза, во вторник ќе можам (бар мислам дека ќе можам) да ти дадам одговор. мој колега се занимаваше со тие работи, па ако го видам ќе ти пишам.
ти ја разбирам маката (се некои душегрижници) и ќе гледам да ти дадам добро инфо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom