Дали треба да се остава бакшиш?

Дали треба да се остава бакшиш?

  • Да

    Гласови: 127 70,2%
  • Не

    Гласови: 54 29,8%

  • Вкупно гласачи
    181
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.902
Поени од реакции
10.527
@ManUtdChampions Викаш си работел ко келнер и знаеш дека многу ти значел бакшишот? Па тоа е поентата со целиот муабет дека на секој би му значел во било која пеофесија кога ни бил почастен ама немаме таква намера а во угостителството како непишано правило е дека треба да се остави
Еве ти оставаш на други дејности бакшиш? На оние што ти го собираат ѓубрето?
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
@ManUtdChampions Викаш си работел ко келнер и знаеш дека многу ти значел бакшишот? Па тоа е поентата со целиот муабет дека на секој би му значел во било која пеофесија кога ни бил почастен ама немаме таква намера а во угостителството како непишано правило е дека треба да се остави
Еве ти оставаш на други дејности бакшиш? На оние што ти го собираат ѓубрето?
Па еве сега и јас работам друго, па не ми дава никој бакшиш. Не ни очекувам да ми даде.

Ама како келнер ми давале, па затоа и јас давам на келнери. Зошто ако давам на келнери под дифолт треба да значи дека треба да давам на сите?

Ѓубрето никој не ми го собира иначе, си го фрлам културно во катна/контејнер. Да ми го зема некој од врата искрено би му дал. Ама еве ти давај на нив, тој што викаше за продавачките од КАМ нека им даде на нив, некој трет нека дава на тие што работат на шалтер, па таман ќе има за сите по малце. :) Неможеме сите на сите да даваме.
 
B

BigMac

Гостин
Најголем бакшиш имам оставено на оператор во кладилница 21000,пред да и дадам да ме исплати ја прашав колку зема плата и после и го пуштив бакшишот,добивката беше со седум цифрена.Типката јака пичка беше имав можност да излезам да ја ебам ,ама се откажав сепак фамилија,жена,деца не е мала работа:)
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.977
Поени од реакции
11.845
Најголем бакшиш имам оставено на оператор во кладилница 21000,пред да и дадам да ме исплати ја прашав колку зема плата и после и го пуштив бакшишот,добивката беше со седум цифрена.Типката јака пичка беше имав можност да излезам да ја ебам ,ама се откажав сепак фамилија,жена,деца не е мала работа:)
За да можеш да ја ебеш, па да ја откачиш си и остаил бакшиш?
 
B

BigMac

Гостин
За да можеш да ја ебеш, па да ја откачиш си и остаил бакшиш?
Истата девојка два дена пред тоа ми искуца 4 добитни тикети со многу голема добивка и требаше да ја почастам вредеше,плус последниот го уплати на 5 секунди пред почеток на меч многу беше брза.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.214
Најголем бакшиш имам оставено на оператор во кладилница 21000,пред да и дадам да ме исплати ја прашав колку зема плата и после и го пуштив бакшишот,добивката беше со седум цифрена.
Апсолутно не се десило.

Единствено да го прикажеш тикетот ако стварно си фатил милион па малце да ти поверуваме дека си остаил 21.000 денари бакшиш.

Е сеа ако кажеш дека не чуваш ниту еден доказ дека некогаш во животот си фатил милион денари на спортска ондак само ќе го запечатиш фактот дека НИЈЕ СЕ ДЕСИЛО.
 
B

BigMac

Гостин
Апсолутно не се десило.

Единствено да го прикажеш тикетот ако стварно си фатил милион па малце да ти поверуваме дека си остаил 21.000 денари бакшиш.

Е сеа ако кажеш дека не чуваш ниту еден доказ дека некогаш во животот си фатил милион денари на спортска ондак само ќе го запечатиш фактот дека НИЈЕ СЕ ДЕСИЛО.
Да не сакаш да ти пуштам потврда од даночна пријава во ујп за 2017?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.214
Како што реков, не се случило.

Фатил милион денари, и на таа на шалтер и рекол колку плата зимаш и она му рекла 18-20 илјади и овој и рекол епа добро еве ти 21.000 бакшиш почасти се. Можел да ја ебе поради тоа но сепак жена, деца имал дома и не било лесно. :pos: :pos: :pos:

На страна тоа што толкави добивки не ти ги исплаќа таа на шалтер као прво и основно. И ако не се лажам, не постои милионска исплата у ниедна кладилница кај нас.
 
B

BigMac

Гостин
Како што реков, не се случило.

Фатил милион денари, и на таа на шалтер и рекол колку плата зимаш и она му рекла 18-20 илјади и овој и рекол епа добро еве ти 21.000 бакшиш почасти се. Можел да ја ебе поради тоа но сепак жена, деца имал дома и не било лесно. :pos: :pos: :pos:

На страна тоа што толкави добивки не ти ги исплаќа таа на шалтер као прво и основно. И ако не се лажам, не постои милионска исплата у ниедна кладилница кај нас.
Дечко ти ништо незнаеш
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Ако одам во МК, колку % е нормално да оставам бакшиш?
 
Ф

Флеш

Гостин
Има еден шо фати 3650 евра чиста пара куртон ,но ми остави НУЛА ДЕНАРИ БАКШИШ !!!!!!
Коа работев, дојде да уплати за 300 денари еден тикет но од 7 утакмици,три му беа почнати .Ми вика стави по твое три утакмици шо мислиш ќе бидат сигурни.
Му ги наоѓам,му ги ставам . Вечерта копилево лапа јака сума ,сфе фатено му беше.
Се погодив ја прва смена ,мислел дека е колешката,доаѓа кај мене на исплата. Ми вика еј ти тука. Му викам ДА :LOL: :LOL: :LOL: :kuracc:
Сфе испадна бајо,до една . Му викам браво . Свесен дека лапа копилево.И си ќутам,ќе испадне ли чесен ?!!!

Го исплаќам сфе,му давам,ме гледа у фаца и ми вика се гледаме. Јас ..... ОК. Те наредам у гааз и у уста пичка ти матер,у себе си пцујам . Баш ова се сеќавам дека го опцув. :LOL::LOL::LOL::LOL:


После три саата ми звони на телефон дека една у 15 ќе му почнела,да му уплатам за 1500 денари. Му дигам и му викам .... А пари каде?

Се чуди,ми вика че ти донесам до 16 на смена .

Му враќам одговор.


Коа ти најдов утакмици, шо не ми остави ти ебам сфе и му спуштив . :LOL::LOL::LOL::LOL::kuracc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom