Дали тинејџерите знаат што е љубов?

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.447
Поени од реакции
7.925
pa moram da kazam deka kako tinejdzer(licno) znam sto znaci ljubov, bas e ok da si vljuben ama vo vistinskata licnost, e toa e problemot. tinejdzerite mozat/znaat sto e ljubov, ama ne ja pronaogjaat pravata licnost za ljubov... i toa me mn. iritira i me NERVIRA :uvo::uvo::uvo:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
можда не знаеме,дури и јас самата некогаш си викам на овие работи сега шо плачам за 3-4 години ќе се смеам ...тек тогаш почнува она вистинското,сега само се залажуваме:vozbud:
..
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Јасно и гласно: не знаат.
Кога имав 14-15 години и мислев дека некого сакам, не ни претпоставував дека љубовта е нешто многу повеќе од шеткање за рака, бакнување и слатки смс-пораки. Денес, по 4-5 години мислам дека многу повеќе знам за љубовта, сфатив дека љубовта бара компромиси, трпение, прилагодување на навиките на другиот...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Јасно и гласно: не знаат.
Кога имав 14-15 години и мислев дека некого сакам, не ни претпоставував дека љубовта е нешто многу повеќе од шеткање за рака, бакнување и слатки смс-пораки. Денес, по 4-5 години мислам дека многу повеќе знам за љубовта, сфатив дека љубовта бара компромиси, трпение, прилагодување на навиките на другиот...
Прво, колку години имаш? Мислам дека си сеуште тинејџер, а второ...
Не, љубовта не бара ни компромиси ни ништо. Бара само вегетирање на двајцата вљубени еден крај друг. Се друго е излишно и банално. Плус, кога се одделени по некое непишано правило а до мене стигнато по емпириски пат на луѓето ширум светот и од мене лично, неволното правење отстапки е резултат на недоволна љубов, односно некој друга категорија а не онаа за која се прашува на темата. Кога е љубов, нема потреба од дискусија, имаш потреба да му угодиш на партнерот.

И да, искрено се сомневам во љубовта на тинејџерите, најмалку од причина што кога јас бев тинејџер, мислев дека знам што е љубов. Не сум имал ни Л, а камо ли Љ од Љубов.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Да бидеме јасни,не сите тинејџери не знаат што е љубов, има и исклучоци. Иако повеќето не знаат, познавам такви луѓе.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
jas mislam deka poveke sakaat pornografija otkolku ljubov, a i sto e toa ljubov, koga tolku vrednosti se izmestija vo ovaa nasa tranzicija, taka da i brakot prasanje e kolku e od ljubov a kolku od materijalen interes.Kolku ima nezeneti po selata posto devojkite od nivnite sela si zaminale od LJUBOV so nekoi od gradot, a pa tie od Skopje kolku ima sto se omazija za Grci, Britanci, Germanci, Amerikanci...ljubov ma se e rasulo!
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Прво, колку години имаш? Мислам дека си сеуште тинејџер, а второ...
Не, љубовта не бара ни компромиси ни ништо. Бара само вегетирање на двајцата вљубени еден крај друг. Се друго е излишно и банално. Плус, кога се одделени по некое непишано правило а до мене стигнато по емпириски пат на луѓето ширум светот и од мене лично, неволното правење отстапки е резултат на недоволна љубов, односно некој друга категорија а не онаа за која се прашува на темата. Кога е љубов, нема потреба од дискусија, имаш потреба да му угодиш на партнерот.

И да, искрено се сомневам во љубовта на тинејџерите, најмалку од причина што кога јас бев тинејџер, мислев дека знам што е љубов. Не сум имал ни Л, а камо ли Љ од Љубов.
Ете, точно со болдираниот збор ти го кажа истото што и јас, само што ти искористи ВЕГЕТИРАЊЕ, а јас компромиси, прилагодување и сл...
И, да, имам 19 години.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..нема врска...ми се допадна вториот поста на темава...тинејџерска љубов..да...сеа да..се разликуа љубов на 25 год од љубовта на 15-16 год....но сепак мислам дека тинејџерите ја доживуаа љубовта ама на поинаков начин..сепак таа малце време трае ама ипак остануа у сечавање...:toe:...а додека љубовта во оние повозрасни год е нешто др...сепак човек треба да се врзе нели?:vozbud:
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
1
Па ви држи теоријава, ама да не генерализираме. Секој сака да сака, ама се хиперболизира чувството на пеперутки во стомак и се нарекува Љубов заради простиот факт што тинејџерите како такви немаат видено сериозни проблеми (тука зборам за повеќето), си имаат мама тато што даваат пари, имаат покрив над глава, а кога се гледаат со дечкото/девојката се ослободени од обврските и излезени за убав провод. И глупаво е да тврдиш дека тој/таа е совршен/а кога го/ја немаш видено во неволја, или кога не си живеел со него/неа. Дознај ги мааните, па ако можеш да ги прифатиш, во ред, make it serious & enjoy while you can.
Мал оф топиk: И преку се` више од тие што сечат вени после неуспешна врска. Снајди се и продолжи да живееш јебига.
sega da vi kazam nesto na site so ste tolku za toa deka tinejdzerite ne znaat da sakaat.totalno se soglasuvam so natural girl.kako prvo da napomenam deka sum 16,odnosno tinejdzer.vo vrska sum veke dve godini(i toj e 16),i tocno e toa deka tuka se mama i tato za pari,no sepak mislam deka roditelite ne mozat sekogas da gi zadovolat nasite potrebi,bidete realni ve molam.sakame se i sesto.i ako nie samite ne se snajdeme,nema koj da ni pomogne.toj letovo odese na rabota,a zosto,za da imame da trosime i sekako da ne gi optovaruvame mama i tato so nasite baranja(jas nemozev da najdam rabota).kaj nas nema moe tvoe,site pari se ili vo mene ili vo nego.i inaku koga se gledame ne sekogas sme oslobodeni od obvrskite,zosto nie sme skoro po cel den zaedno.pa ako treba da izmijam sadovi(na primer),toj ke me ceka i so brat mi gledaat tv.koga negovite ne se doma sto mislite koj go pegla za izleguvanje,jas.koga bev vo totalna kriza,koj bese do mene,toj..toj znae se za mene i jas znam se za nego(koga negovite ili moite se karaat,zosto se karaat,na primer)zs ako nie samite ne se islusame i ne sme tuka eden za drug,koj ke e tuka?tatko mu e protiv mene,poradi pricini samo na nego poznati,toj ne zborese so nego cela godina,edvaj gi smiri majka mu.i vi garantiram deka naseto ne e samo cuvstvo na peperutki vo stomakot,ljubov e...
 

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
bravo mala

samo nesho da dodaam

ljubovta i sakanjeto vo razlichni dobi e sekogash razlichno, no postoi kao takvo sekako
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
1
znam deka vo razlicni dobi e razlicno,lugeto sozrevaat,se menuvaat,svakaat deka nekoi nesta ne se takvi kakvi sto izgledale.pa taka se menuva i nacinot na sakanje nekoja licnost.jas na primer na pocetokot navistina mislev deka go sakam decko mi.no sega svakam deka toa bilo sako kako sto kaza natural girl cuvstvo na peperutki vo stomakot.no so vremeto se zblizivme,se zapoznavme i togas dojde ona vistinskoto,sakanje.no sepak i jas mislam deka za golem broj moi vrsnici sakanjeto e samo sex i zabava,no navistina ne vazi za site.
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Тинејџерска љубов

за мене тинејџерскиот пероид е кога се свака сто е љубов
али мислам дека е исто комплициран период за љубов
тинејџерскиот период е кога стануваш се по озбилен и свакас некои работи повеке
мое мислеље е дека љубовта во тинејџерските години не се свака исто ко повозрасен и дека некои не ни осекаат никаква лјубов
што мислите вие за тинејџерската љубов?

*ова е за сите љубови - према родителите, пријателите, дечко/девојка
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
не дека се фалам (ми умре циганката:vozbud:) јас според мене знам што е љубов сега за другите незнам а и тоа што викате многу мислат за секс е тука сте во право !
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
не дека се фалам (ми умре циганката:vozbud:) јас според мене знам што е љубов сега за другите незнам а и тоа што викате многу мислат за секс е тука сте во право !
гледај вака и јас сум тинејџер
и јас знам што е љубов али коа ке размислиш не е баш тоа

колку год имаш?

и не збориме на темава за 14-15 годишни зш они се баш почетна фаза на тин
 

Kajgana Shop

На врв Bottom