Дали студентите можат легално да бидат вработени?

  • Креатор на темата експерт
  • Време на започнување

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Може со месечен договор на дело да добиваш хонорар на кој ќе плаќаш 10% данок на доход. Така немаш проблеми.

Инаку редовен студент со полно работно време не постои во Македонија. Дури мислам и дека редовен студент не може да стапи во класичен работен одност и ако не е во полно работно време. Ама пак затоа договорите на дело се сосема океј решение, имаш работно време договорено со газдата, се пишува како клаузула во договор и тоа е тоа.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Може со месечен договор на дело да добиваш хонорар на кој ќе плаќаш 10% данок на доход. Така немаш проблеми.

Инаку редовен студент со полно работно време не постои во Македонија. Дури мислам и дека редовен студент не може да стапи во класичен работен одност и ако не е во полно работно време. Ама пак затоа договорите на дело се сосема океј решение, имаш работно време договорено со газдата, се пишува како клаузула во договор и тоа е тоа.
Не сум баш упатен во работиве па уште нешто да те прашам. Работава кај што одам ме викаат по потреба значи немам фиксно работно време тоа не би било проблем за договор на дело? Дали имам некои дополнителни давачки кон државата јас или работодавачот освен тие 10% кои ми ги спомна?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Не сум баш упатен во работиве па уште нешто да те прашам. Работава кај што одам ме викаат по потреба значи немам фиксно работно време тоа не би било проблем за договор на дело? Дали имам некои дополнителни давачки кон државата јас или работодавачот освен тие 10% кои ми ги спомна?
Не, во договорот на дело ќе се објаснат твоите обврски и задачи, доколку ги исполниш си го добиваш хонорарот.

И не освен 10% данок на доход, нема други давачки кон државата/работодавачот.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Не, во договорот на дело ќе се објаснат твоите обврски и задачи, доколку ги исполниш си го добиваш хонорарот.

И не освен 10% данок на доход, нема други давачки кон државата/работодавачот.
Внимавај со ваков совет можеш здраво да го изгориш газдата. Не велам дека не е законски, напротив. Но во случаи кога се исплаќа надоместо по договор за дело на лице кое нема склучено редовен работен однос, сметајте на здраво чешлање од страна на УЈП, поради тоа што тој начин на исплата е класичен механизам за избегнување на склучување на работен однос. Патем не е данок на доход туку персонален данок.

Во врска со темата. Не постои ограничување лице истовремено да има и редовен работен однос и да биде редовен студент. Проблемот е веројатно само административен (кои документи каде, кога, копии и сл.) затоа што лице кое е вработено без никаков проблем може да биде редовен студент. Обратниот процес е отежнат поради можна злоупотреба (студентот да биде евидентиран во завод за вработување додека студира), но незначи дека истиот неможе да се изведе.
 
R

Rockstar90

Гостин
Дали на пола работно време можеш да бидеш пријавен доколку си редовен студент? Ве молам ако знае некој нека ми пише одма, итно ми е. Поздрав
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Дали на пола работно време можеш да бидеш пријавен доколку си редовен студент? Ве молам ако знае некој нека ми пише одма, итно ми е. Поздрав
Види го постот испред твојот, таму ти е убаво одговорено.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Може, од искуство, си ги зимаш документите од факс ( 1500 денари ) ги носисш на работодавецот, те пријавува, си ги зимаш документите назад, ги носиш на факс и ги оставаш ... Ги имаш и 2те бенифиции ... Јас сум под завод а уште студирам , како , така. Никогаш никој ништо не ми рекол. Не се замарам со глупави работи од типот ќе ме гони држава, полиција, кур се тресе у ладна вода. Заводот и универзитетите ама ни под разно не се поврзани меѓусебно. Чим место Fundraising денеска ми пиша фандрејзинг(и успут ме праша што е тоа, одкога го внесе), можам да замислам другите процеси како се одвиваат....
 
R

Rockstar90

Гостин
Може, од искуство, си ги зимаш документите од факс ( 1500 денари ) ги носисш на работодавецот, те пријавува, си ги зимаш документите назад, ги носиш на факс и ги оставаш ... Ги имаш и 2те бенифиции ... Јас сум под завод а уште студирам , како , така. Никогаш никој ништо не ми рекол. Не се замарам со глупави работи од типот ќе ме гони држава, полиција, кур се тресе у ладна вода. Заводот и универзитетите ама ни под разно не се поврзани меѓусебно. Чим место Fundraising денеска ми пиша фандрејзинг(и успут ме праша што е тоа, одкога го внесе), можам да замислам другите процеси како се одвиваат....
Да, меѓутоа дали е легално? И дали на студентски да кажам дека документите ми требаат за вработување? Инаку фала многу !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom