Дали сте одмаздољубиви?

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
И те како верувам у одмазда и ја практикувам кога тоа го налага ситуацијата.
Обично сум доста изи гоинг чоек.Си ја гледам својата работа и неам никакви желби да им праам лошо на други.
Е сеа,ако ја треба да враќам нешто,значи дека некој ја грешел работата и тоа сериозно.И тука одма си имам спремен принцип за решавање на такви моменти:
-Ако некој ми направи добро,му враќам двапати подобро.
-Ако некој ми направи лошо,му враќам четири пати полошо(минимум 4).
И апсолутно е неточно тоа дека одмаздата не е слатка.
Се се плаќа,се се враќа.Кад тад.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Е сеа ќе ви кажам една приказна.
Си бил еден Турчин, постар чоек, и си зел помлада анка. Еден ден, син му (од постарата анка) му вели : „Абе татко, абе оџата ти ја онади анката!” А таткото вели : „Ништо, синко, Алах ќе го казни!”. И така неколку пати...

Ко за непендек, еден ден оџата - како што се качувал на минаре - паднал одозгора. И таткото му вели на синот „Синко, гледаш дека Алах го казни?” И синот му одговара : „Алах може го казни, татко, ама јас го поттурнав одозгора...”

Кој како сака - така нека ја разбере :) :) :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Bu dunia charki felek, ashkolsun chevaraane!!
Или овој свет е тркало, браво за тој што го врти!!
What goes around, comes around!

Да не биде послем, не тоа не бев јас!! А се дешава, да викаат не бе не сум јас, не бев јас, кога ќе бидат здробени од праведниот гнев на лицето повредено од близок, беспотребно повреден. Најчесто велат, навистина не бев јас, ама прашањето тогаш не е: кој беше, туку зошто сине Бруте, зарем не можеше да со воздржиш и да не повредуваш. Оти, апомнете, најмногу боли од близок. А, на таквите, МАМАТА МАМИНА!!!
 
Член од
2 ноември 2005
Мислења
42
Поени од реакции
0
Не сум одмаздлива,ама коа ќе ме фатат тоа будалите ни јас сама не знам што ми е.Никој близок до сега не ми направил нешто да размислувам за одмазда,но има две случки кои што ме испровоцираа и со денови размислував како да се одмаздам.

1.Комшија кој се пресели во зградава пред една година си направи во подрумот некое студио или како се вика и таму по цел ден и навечер до 23 свири со некоја група и не не остава на мир да живееме.Му се жалеа сите станари,дека музиката е гласна и дека смета,ама тој не не шљивеше ни 2%.
-Резултат од одмаздата:неколку пати му ги скршивме прозорците,секој втор ден му заглавуваме ќибритки во бравата.Он продолжува да свири,ние продолжуваме со одмаздата и ќе видиме кој има подебели живци.

2.Комшивка од 5-ти спрат,секое сабајле не разбудува во 06.30 кога оди на работа.Толку силно удара со тие штиклите,како во мозок да те мава.И излегов едно сабајле и и реков да се прибере малку,да слегува по скалите потивко,а таа ни стој ни чекај ми вика ако ми сметале нејзините штикли да одам да живеам на село.Јас како удрена со мокар чорап останав пред вратата.Си мислев дали да потрчам по неа и косичето да и го искорнам,ама се стрпив и си викам ајде на газдата од станот ќе му кажам,па тој нека се расправа со неа.
Не помогна ни тоа и јас си ја зедов целата работа во свои раце.
-Резултат од одмаздата:Штиклите фрлени во дворот и малку коса во рацете.
Сега слегува како бубалка,не сум ја видела.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Не збори за комшии - од такт ме извадија. Само што им викнав полиција.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Прл, убаво што немаш осетено потреба за одмазда, а секако не секоја неправда го бара истото. Има дешаванки и дешаванки. А Ајкула ... де бе па тоа не е ништо за одмазда, што вика прл, повеќе личи на лошотилок во душа:( :)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
spooky напиша:
Е сеа ќе ви кажам една приказна.
Си бил еден Турчин, постар чоек, и си зел помлада анка. Еден ден, син му (од постарата анка) му вели : „Абе татко, абе оџата ти ја онади анката!” А таткото вели : „Ништо, синко, Алах ќе го казни!”. И така неколку пати...

Ко за непендек, еден ден оџата - како што се качувал на минаре - паднал одозгора. И таткото му вели на синот „Синко, гледаш дека Алах го казни?” И синот му одговара : „Алах може го казни, татко, ама јас го поттурнав одозгора...”

Кој како сака - така нека ја разбере :) :) :)
Sto me potsekja na edna druga Arapska prikazna, bash za odmazdata.
Eden den na nekoj selanec mu ja ukral nekoj kozata. Trca kaj sinovite, im veli ni ja ukrade nekoj kozata mora da go najdeme. Ovie go gledaat mu velat, ah be tatko ti sega za edna koza, pedeset gi imash, shto ti pravi edna razlika da se maltretiras - sedi uzivaj.
Posle nekoj den op konjot go snemuva. Aman be sinovi pomagajte, konjot ni go ukradoa; mora da najdeme koj i da im vratime. De be tatko pa i ti, ke kupime nov; nemoj da se vozbuduvash tolku, samo konj e.
Posle nekoj den, go snemuva senoto - i pak istiot muabet.
Dodeka eden den nekoj ne ja siluval kerka mu (sestra im); dotrcuvaat sinovite kaj srce skrseniot tatko i velat: Aman tatko, mora da go najdeme koj e i da se odmazdime za ova shto ni go stori! Na shto tatkoto veli, ne sinovi, treba da gi najdeme prvo onie so kozata.

Naravucenie izvlecete sami...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
OBDN напиша:
Sto me potsekja na edna druga Arapska prikazna, bash za odmazdata.
Eden den na nekoj selanec mu ja ukral nekoj kozata. Trca kaj sinovite, im veli ni ja ukrade nekoj kozata mora da go najdeme. Ovie go gledaat mu velat, ah be tatko ti sega za edna koza, pedeset gi imash, shto ti pravi edna razlika da se maltretiras - sedi uzivaj.
Posle nekoj den op konjot go snemuva. Aman be sinovi pomagajte, konjot ni go ukradoa; mora da najdeme koj i da im vratime. De be tatko pa i ti, ke kupime nov; nemoj da se vozbuduvash tolku, samo konj e.
Posle nekoj den, go snemuva senoto - i pak istiot muabet.
Dodeka eden den nekoj ne ja siluval kerka mu (sestra im); dotrcuvaat sinovite kaj srce skrseniot tatko i velat: Aman tatko, mora da go najdeme koj e i da se odmazdime za ova shto ni go stori! Na shto tatkoto veli, ne sinovi, treba da gi najdeme prvo onie so kozata.

Naravucenie izvlecete sami...
Демек треба на све да се одмаздуваме? :)
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
divine напиша:
Демек треба на све да се одмаздуваме? :)
Ако се рагира на време, односно се убие ѓаволот додека е мал - ќе го спречиш да прави поголеми зијани.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Aceva напиша:
Ако се рагира на време, односно се убие ѓаволот додека е мал - ќе го спречиш да прави поголеми зијани.
Ако е истиот, да, да, да.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Добро сега. Малку забегавме. Едно е да се одмаздуваш, друго е да ставиш до знаење дека не можат со тебе да прават што сакаат. Макар да има овде многу заеднички елементи, мора да се признае...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Треба на секоја штета да вратиш, да се одмаздиш за да не ти ја повторат ... нема фајде од доставување на знаење ... враќаш еднаш здраво и така:pishtoldz
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Ako 'prviot' pat ne dadesh do znaenje deka so tebe, ona tvoeto, dostoinstvoto i bitisuvanjeto nema igranje, i deka nema da dozvolish zulumi vrz sebe, togash si go ispustil vozot - sekoj sto i ke posaka ke proba ke uspee vo toa. So drugi zborovi, ako ednash pokazesh slabost, za sekogash ke bidesh slab (bar pred drugite). Zatoa cickoto kozata si ja bara...ednash premizal, za vek go oslepile.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom