Дали сте задоволни од изборот на пејачи/ки кои беа дел од новогодишната журка на плоштад?

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Среќна нова година на сите вам, ви посакувам многу здравје пред се и среќа во оваа 2016.

Се надевам дека веќе се отрезнивте и барем колку толку се наспавте после лудата ноќ а за оние кои тераат и 2ра вечер нека си поминат убаво. :pijani:


Инаку сакам да подискутираме на темата: Дали сте задоволни од изборот на пејачи/ки кои настапуваа на плоштадот во вашиот град?
Повеќето кои едноставно не сакаат да фрлаат пари 5 пива и 4 чашки ракија а треба да платат 1,800 ден a како демек ќе има шведска маса која има по 5 работи итн. се одлучуваат да појдат на журка на плоштад.

Кај нас бар за Скопје секоја година има таква журка за 31ви оваа година беа Тамара Тодевска и Оливер Драгоевиќ и после тоа некој Дј.

Додека пак одма до плоштадот имаше уште една бина каде што беа како и секогаш Дубиоза Колектив и Кирил Џајковски кој искрено по мене вредеше да се оди само на Кирил Џајковски бидејќи јас лично не сум фан некој на Дубиоза Колектив.

Најинтересно е што колку пари се фрлени за изборот на пејачи/ки ? нема некоја конкретна цифра.

Да не должам дали ви се допадна понудата и кои би сакале во иднина да ги видите на плоштад?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.138
Поени од реакции
28.891
У Скопје барем имаше нешто, по другите градови тапа...така да треба да сте задоволни од тој аспект.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
У Скопје барем имаше нешто, по другите градови тапа...така да треба да сте задоволни од тој аспект.
Што знам само едно звучно име кое веќе по многу пати е тука, најмногу за постарата генерација. Додека пак за Младите само Кирил Џајковски.

Што знам сепак мислам дека може да се напуни цел плоштад да се донесат стварно јаки dj и плус некое звучно име од балканов или еве европа да ја земеме. Не мора само за во Скопје може и за некој друг град...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Додека пак одма до плоштадот имаше уште една бина каде што беа како и секогаш Дубиоза Колектив и Кирил Џајковски кој искрено по мене вредеше да се оди само на Кирил Џајковски бидејќи јас лично не сум фан некој на Дубиоза Колектив.
Ne slusam jas vakvi.

AMA.

Kiril Dzajkovski vise da se otkaze e redno. Ja ko so ne go slusam mi e dosaden I isti cel set. Pa I koja ocaj sinhronizacija so gupcite na trubite.
I daleku deka vredese na nego da se odi negoli na Dubioza, koga deckite za nego bea POIM.

AMA

go pisam ova kako najgolem hejter onaka na dubioza poso praat seljacka retardirana muzika.
e sea ti vidi

INACE

mrazam zurki na plostadi, bez razlika povodot... open fest, prilep fest, pivo fest... sve da se ukine.

PODITNO
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ne slusam jas vakvi.

AMA.

Kiril Dzajkovski vise da se otkaze e redno. Ja ko so ne go slusam mi e dosaden I isti cel set. Pa I koja ocaj sinhronizacija so gupcite na trubite.
I daleku deka vredese na nego da se odi negoli na Dubioza, koga deckite za nego bea POIM.

AMA

go pisam ova kako najgolem hejter onaka na dubioza poso praat seljacka retardirana muzika.
e sea ti vidi

INACE

mrazam zurki na plostadi, bez razlika povodot... open fest, prilep fest, pivo fest... sve da se ukine.

PODITNO
Aбе брат реално да праиме моабет дали имаме ние диџеј подобар од Кирил? реално не. Знам дека скоро исти сетови прави ама пак има добра журка и младите доста одат на него. За Дубиоза ја не ни ги слушам ниту пак сакам пошто многу мие ретардирана музиката и воопшто не ми прави кејф на душа. Но тоа дека треба да се укинат журките на отворено искрено не се сложувам со тебе. :D пошто сепак не е само да се оди у дискотека за журка некад се има потреба од на отворено да си седнеш со група собрана пивце ова она и тоа е кејфот отколку само на маса да дремеш...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Ne slusam jas vakvi.

AMA.

Kiril Dzajkovski vise da se otkaze e redno. Ja ko so ne go slusam mi e dosaden I isti cel set. Pa I koja ocaj sinhronizacija so gupcite na trubite.
I daleku deka vredese na nego da se odi negoli na Dubioza, koga deckite za nego bea POIM.

AMA

go pisam ova kako najgolem hejter onaka na dubioza poso praat seljacka retardirana muzika.
e sea ti vidi

INACE

mrazam zurki na plostadi, bez razlika povodot... open fest, prilep fest, pivo fest... sve da se ukine.

PODITNO
Jas bi idela na ploshtad SAMO ako go viknat Till Lindenman.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Aбе брат реално да праиме моабет дали имаме ние диџеј подобар од Кирил? реално не. Знам дека скоро исти сетови прави ама пак има добра журка и младите доста одат на него. За Дубиоза ја не ни ги слушам ниту пак сакам пошто многу мие ретардирана музиката и воопшто не ми прави кејф на душа. Но тоа дека треба да се укинат журките на отворено искрено не се сложувам со тебе. :D пошто сепак не е само да се оди у дискотека за журка некад се има потреба од на отворено да си седнеш со група собрана пивце ова она и тоа е кејфот отколку само на маса да дремеш...
se u red
ama ne znam dali na pamet zboris, onaka subjektivno spored imeto I preferencite koi gi imas

jas ni kiro ni tie drugite gi sakav, bev tamu, I najobjektivno ti kazuvam deka momcite bea POIM za kiro :D
voopsto ne treba ni da se diskutira
poblizku zanrovski da bea do mene ke mi bea omilen bend, energija do plafon.
Jas bi idela na ploshtad SAMO ako go viknat Till Lindenman.
Ili NIN. :D
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
догодина пинк флуид и микел џексон инаку неидам
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
догодина пинк флуид и микел џексон инаку неидам
Ако може за Цеца да се даде 90,000 евра тогаш зошто да не се дадат и за нив. Ама пошто нели ние сме Македонија тешко дека толку пари би се дале за нив...
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Ако може за Цеца да се даде 90,000 евра тогаш зошто да не се дадат и за нив. Ама пошто нели ние сме Македонија тешко дека толку пари би се дале за нив...
Секогаш за вакви настани се носеле mainstream локални изведувачи. Само поразително е што се преферираат тамари и цеци пред имиња чија музика ќе се слуша со години. Не сме моќни да донесеме мега квалитетни светски имиња ама секако имаме и тука вредни бендови како на пример Леб и сол, Анастасија, Мизар, Синтезис и други. Не е битно дали групите се сеуште активни или не, друга ми е поентата.

Исељачена нација станавме. Изборот е или српско или седи си дома.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Одлична програма оваа година. Штета што не бев, затоа што имав некоја новогодишна резервација, ама од она што го видов по најавите, ми се допаднаа гостите кои настапуваа во Скопје.

Оливер Д. е еден од најдобрите културни и пристојни далматински пејачи кои доаѓаат од бившите Ју простори со одлични песни и многу хитови. Секогаш е задоволство да се присуствува на неговите настани.
Оливер нема „с“ од сељачко.

Дубиоза Колектив ми се закон рок бенд и едноставно на сите нивни свирки што сум бил, правеле одлична атмосфера и немало утка.

Кирил Џајковски треба да бидеме среќни што воопшто го гледаме на настап кај нас, поготово поради сите неправди и неплатени настапи кои му беа приредени од некои наши „познати“ организатори на настани.
Не само што е најдобар македонски ДЈ, туку е и еден од најдобрите македонски музичари воопшто.
Реално гледано, човекот нема време да мрдне од што има толку многу настапи.

Единствено нешто од што не сум задоволен е Тамара. Многу ми се форсира нешто во последно време. Се понаша ко да е „богиња“ и најдобра пејачка во Македонија, а мене искрено ми е тешко срање.
Па и кога ќе почне да се фура со она цицкине... :facepalm:
Таа и сестра и отсекогаш ми биле антипатични. Можда сум и јас грешка али....:toe:
Тоа е веќе мое лично размислување.

Инаку и јас сакам Hardwell и Tiesto да ми дојдат за Нова Година, ама да бидеме реални сега и да се видиме на карта.... :D
А згора на тоа и програмата мора да биде балансирана за да можат да присуствуваат луѓе од сите генерации.
Стариве мои, сигурно не би дошле на Џајковски, туку би оделе на Оливер. Затоа мора да има од се по нешто.... :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Не знам кој беа ова година освен Љубојна, пошто и не бев во Прилепот, али паметам две супер доживувања за нова година на плоштад. Едното за Психомодо поп, кое продолжи и втората вечер во Апореа. А другото за групата Филм. Порано идеа почесто вакви состави. Со супер друштво, да слушаш во живо музика на бендови кои ти чинат задоволство ито како е симпатично и добро. Ова беше пред некои 5-6 годидни и слично. Од тогаш не сум пошол на плоштад ниту еднаш, оти не е погодило нешто интересно ко шо сакам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom