Дали сме потрошувачи од втор и трет ред во Европа?

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Видеово од емисијата 365 степени ме натера да отворам ваква тема на истото прашање од самото видео.

Ме интересира што мислите на оваа тема. Дали воопшто ние производите пред се од познативе брендови во Македонија ги купуваме со сличен квалитет како и брендовите оригинал произведени во земјата во кој им е седиштето на фирмата / фабриката или премногу им е лош квалитето ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
Имаме доста на форумов зборено за ова. Нема никаква потреба од прашањево во насловот. Познато и сосема разјаснето.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Видеово од емисијата 365 степени
емисијата 365 степени
@MARCELLO зошто има 365 степени во еден круг?
Затоа што има 365 дена во годината.
Земјата е како круг.
MIND = BLOWN

Патем, какви производи сакате да добиваме кога во 2017 година користиме пити од Excel 2003 и вакво форматирање на текст и дизајн?
 
Последно уредено:
K

kicodarker

Гостин
зошто има 365 степени во еден круг?
Затоа што има 365 дена во годината.
Земјата е како круг.
MIND = BLOWN

Патем, какви производи сакате да добиваме кога во 2017 година користиме пити од Excel 2003 и вакво форматирање на текст и дизајн?
Јованке, дај една медаља за детето.

SODETECTIVE_06E72D94.png
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Дефинитивно сме потрошувачи на срање во земјава.Прилично какви било производу да се увезат од друга земја,90% се понизок квалитет.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
мнoгупати сум се распрвал на темава со: пријатели, колеги, роднини и секогаш сум си го мислел истото и сум ги прашува следново а ќе ве запрашам и вас:

Што мислите дали секогаш производителите се тие кои на нас од источна европа или западен балкан ни испраќаат нарочно производи со послаб квалитет?

Или дали можеби нашиве лакоми увозници и трговци во желбата за поголем профит можеби ги замолуваат или прифаќаат да земат фторокласен производ (читај производ несоодветен за продажба и потребно е негова преработка или уништување), да им го дадат нив а они да ни го продадат нас како врвен квалитет?

Моето мислење дека е така е мошне веројатно.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Најдобар пример од секојпат ми била Милка чоколадана. Во Германија сосема поинаков и подобар вкус има него тие штос може да се купат во Македонија. Потоа и Нутелата не е иста. Па Марс, Сникерс, итн...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
мнoгупати сум се распрвал на темава со: пријатели, колеги, роднини и секогаш сум си го мислел истото и сум ги прашува следново а ќе ве запрашам и вас:

Што мислите дали секогаш производителите се тие кои на нас од источна европа или западен балкан ни испраќаат нарочно производи со послаб квалитет?

Или дали можеби нашиве лакоми увозници и трговци во желбата за поголем профит можеби ги замолуваат или прифаќаат да земат фторокласен производ (читај производ несоодветен за продажба и потребно е негова преработка или уништување), да им го дадат нив а они да ни го продадат нас како врвен квалитет?

Моето мислење дека е така е мошне веројатно.
И двете.
За првото постојат премногубројни докази и потврди, а второто се подразбира.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Toa германските коли се со друг квалитет нови од салон, па за друго да не зборуваме. Е сега може да се вадат од типот дека ги прилагодуваат вкусовите според желбата и вкусот на потрошувачите ама тоа за храна можат само. Има еден таков пример со кока-кола. Во САД пример кокаколата е преблага срање е, додека кај нас е многу поубава.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Може е и надвор од темата, ама овие нашите конфекции произведуваат марки како Наик, Адидас и сл. со етикета ,,Made in Greece'' и тоа за џабе, ни плаќаат работници ни ништо, после цела салам роба ја носат во Грција, па грците на нас ни ја продаваат за 50е. парче, а нашите тука на нас ни ја шиткаат за 100е. Со наш камен, главата ни ја капат. Исто и италијанците што ни прават со прилепскиот мермер што е меѓу врвните и најчистите во светот. До некаде и ние сме за ебење т.е. газдите да таквите конфекции. На телефон сум, а имам уште многу за пишување.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Е добро де купувајте Македонски или НЕ ЕУ Балкански производи поефтини се и ако се понеквалитетни светски брендови повеќе се исплати. Легитимно право е на секоја фирма ова да го прави.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Ете свесен народ сака да добие повеќе од сите за своите пари,
ако се случи истово тука во Македонија одма ќе се најде да ни соли памет дека секаде било така,
е баш од тоа си патиме и да е секаде така ти ќе бараш повеќе за да добиеш колку што треба и заслужуваш и истото треба да го бараш за се.
Е ТОГАШ ОД НАС ЌЕ БИДЕ И НАРОД И ДРЖАВА независно од која вера и нација сме !!!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Германците незадоволни зошто отсега и нивната „Нутела“ ќе има квалитет како во останатите држави
http://makfax.com.mk/daily-news/германците-незадоволни-зошто-отсега/
И пак ќе биде поквалитетен од овај тука, А нивните коли за наш пазар од оние што светкаат црвено при инспекција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom