Дали скутерите полека ги заменуват автомобилите

Дали скутерите полека ги заменуваат автомобилите?

  • да

    Гласови: 16 40,0%
  • не

    Гласови: 24 60,0%

  • Вкупно гласачи
    40

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
CyberBop напиша:
Ќе видете дека така ќе биде, не се противам секој си има свое мислење, ќе видете дека скутерите наредната година ќе се возат некаде од крајот на февруари па се до крајот на октомври...
дете и сега се возат. некој што му е зорт, мора да го запали пухчето за да стигне до негде. таквите што возат во наведените периоди се ретки! дека ќе станат примарно превозно средство-грешиш. автомобилот е незаменлив.
ко да споредуваш гарсоњера или гулабарник со куќа на три ката. па Ви се молам, овај, нали?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нема шанси скутерите да ги заменат колите..се знае дека колата е најпрактично превозно средство...и на снег и на дожд и на жештини...скутерите се ок,за овде до онде и за лето,ама неможеш со скутер да патуваш на подалечни дестинации,не се исплати!
 
Член од
30 мај 2007
Мислења
399
Поени од реакции
1
Nema da gi zamenat kolite no ke se vozat se poveke i poveke zaso deneska sekoj ima vespa use od 14 godini
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Skuterite se prodavaat podobro od avtomobilite zatoa sto se poevtini i plus moze da gi vozat maloletnici, ama nikogas nema da gi zamenat avtomobilite.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
За низ град дефинитивно да. Како прво имаат помала работна зафатнина, помалку трошат гориво, помалку ја загадуваат околината, потивки се. Не им е потребен голем паркинг простор.
Сега за на дожд и во зима се лош избор.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Dzish напиша:
За низ град дефинитивно да. Како прво имаат помала работна зафатнина, помалку трошат гориво, помалку ја загадуваат околината, потивки се. Не им е потребен голем паркинг простор.
Сега за на дожд и во зима се лош избор.
Да знаеш дека повеќе даваш за гориво на скутерот отколку колата.... со моторот две-три градски и отиде пола кило бензин
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
CyberBop напиша:
Да знаеш дека повеќе даваш за гориво на скутерот отколку колата.... со моторот две-три градски и отиде пола кило бензин
Некако не ми си јасен... ке може малку попрецизно? Неможам да разберам... Скутер што троши 3-4 л на 100 низ град и кола што минимум е 7л низ град (постарите бензинци знаат 10-13 да изедат ) и ти викаш дека повеке ке давам за гориво со скутер?
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Тука не може да с еправи споредба Кола не мозе да замени скутер(мотор) а и обратно .....скутер(мотор) не може да замени кола ...
Две различни работи ...два разлицни стила на размислување на живеење
 

VaZzilL

Сантино Џеновезе
Член од
23 април 2007
Мислења
921
Поени од реакции
39
Не!!! Никогаш нема да ги заменат, ни сега ни за 20,30..години. Точно е дека продажбата на скутери расте. Ама тука во Македонија скутери кој возат?? Возат деца на возраст од 12 - 18 години. (не дека нема луѓе постари што возат но најчесто тоа се деца) Скутери тука се купуваат најчесто за КЧ како што се вели (демек види ме сеа јас возам Џилера јас Априлија..) барем така мислам бидејќи имам створено една таква слика во Струмица (можеби не е секаде така) А инаку во денешно време, во поголемите европски градови се возат се повеќе скутери бидејќи е полесно да се побиеш низ градскиот метеж.
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Тоа никогаш ама баш никогаш у ниту еден случај!!!
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Некако не ми си јасен... ке може малку попрецизно? Неможам да разберам... Скутер што троши 3-4 л на 100 низ град и кола што минимум е 7л низ град (постарите бензинци знаат 10-13 да изедат ) и ти викаш дека повеке ке давам за гориво со скутер?
Двотактен толку троши, четворотактен скутер троши 2,5 литри.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Скутер неможе да замени кола (зимоска или кога врне), нити кола може да замени скутер (летоска)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom