Дали се чувствувате монотоно на вашето работно место?

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Темата е интересна и навлегува во навиките и мотивација на вработените во приватниот сектор ,дали е тоа една од причините што младите не сакаат да работат.

-досадно работно место
-непријатности
-немање мотивација

слободно пишете си од ваше искуство.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А кај има интересно работно место? Кој е тој што сака секој ден да оди на работа?Да имавме избор кој ќе работеше 8 саати дневно, наместо да си шета по светот? Но мора да се јаде нешто, а храната и енергијата не се без пари.
Само едно знам, од дома без работа нема подосадно нешто.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Кога би работел то шо го сакам и само то шо го сакам, никогаш не би ми било досадно. (чичко полицаец од тие на мотори шо се за придружба и сообрајчајна контрола <3)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не ќе си речи човек супер е монотоно стално некој ќе дојде за кавга и нема монотонија :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Долго работно време + работењето на едно исто + многу време без работа и само буљање во монитор + помислата дека до крајот на ебениот живот ќе го праам тоа makes me wanna kill myself.

Флеш игрицава е related http://www.molleindustria.org/everydaythesamedream/everydaythesamedream.html
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
А кај има интересно работно место? Кој е тој што сака секој ден да оди на работа?Да имавме избор кој ќе работеше 8 саати дневно, наместо да си шета по светот? Но мора да се јаде нешто, а храната и енергијата не се без пари.
Само едно знам, од дома без работа нема подосадно нешто.
Хеј, ај лајк ит!
Битно е да најдеш нешто што ќе те исполнува во тоа што го работиш.. само така ќе може да се помине денот најуабво.. мирно и нема да си дојдеш дома намуртен... Ако земеш така - мора да се јаде и да се плаќаат сметки.. ништо не праиме.. ќе почнеш да аздишуваш на работа.. и се да те нервира..

Конкретно за прашањето на темата.. младите луѓе не работат зашто не им се работи, се повеќе се тато носи мама меси и така..

Имаше една добра реченица на К-15, Зоки вика:
Кој сака да работи има да работи, кој нејќе да работи нема да работи.. Ја бара работата а моли бога да не го најде..
И така е..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Конкретно за прашањето на темата.. младите луѓе не работат зашто не им се работи, се повеќе се тато носи мама меси и така..

Имаше една добра реченица на К-15, Зоки вика:
Кој сака да работи има да работи, кој нејќе да работи нема да работи.. Ја бара работата а моли бога да не го најде..
И така е..
Ајде 5% да се такви, ама 35% невработеност не ми штима некако...
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Ако знаеш да си ја правиш интересната и на работа нема да ти биде досадно, сепак има многу досадни а има и многу интересни работи.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Ајде 5% да се такви, ама 35% невработеност не ми штима некако...
Дискусијата на повечтокот беше за нешто друго мислам.. за оние кои нејќат да работат..затоа и пишав така..
Процентот на невработеност е голем, не го спорам тоа, само тоа е сосема нешто друго... нели?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Јас работам тоа што од секогаш сум сакал да работам;)
Не ми е монотоно, напротив интересно ми е. Секој ден иде по некој откачен а со нашата екипа сеирџии нема шанси да ти е досадно:pos::pos::pos:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.322
Не. Ако работиш работа со голема работна ширина и должина, никогаш нема да ти биде досадно.
Ако работиш „механичка“ работа, верувам дека ќе ти прекурчи. Мене се' уште ми е интересно затоа што секој ден се среќавам со нови предизвици.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
а јас секој ден работам на исто место и исти обврски по 12 часа на ден подосадно од тоа нема,ама тоа е тоа барем имам редовна и солидна плата и обезбедено и осигурано за све за иднина .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom