Дали се исплати да се инсталира Убунту?

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
И јас го имам истото прашање. Дали се исплаќа да се инсталира само Убунту за програмирање (воглавно PHP и C++) на конфигурација со 4GB RAM?
За C++ зависи кој компајлер користиш, ако го има под Linux нема проблем, а за PHP немаш проблем бидејќи LAMP е достапен пред се за Linux
 

Neelix

Рубикс Кјубер
Член од
4 март 2012
Мислења
23
Поени од реакции
6
За C++ зависи кој компајлер користиш, ако го има под Linux нема проблем, а за PHP немаш проблем бидејќи LAMP е достапен пред се за Linux
gcc користам, ама поќе ми е за ide-то и за дибагеро дали ќе се најди некој моќен како VisualStudio на win. За PHP знам дека нема проблем ни за пишење ни за преведвање (Bluefish и LAMP)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Комјалирање на Линукс ти е мачкина кашлица, ако ти е за IDE, конкретно за C/C++ ги имаш Code::Blocks и NetBeans.
За PHP ти е LAMP.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
да ама линукс не е за мултимедија музика видео или графика се знае што е што ејпл и мајкрософт доминираат
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Како не се исплати, сними си убунту и компјутерот раат да ти види :D Верувај ми дека нема да погрешиш, веќе 2 години користам убунту и си викам како претходно не сум го користел. Убунту (и линукс) генерално е идеален за програмирање, имаш доста солидни програми кои ќе ти завршат работа, офис кој е компактибилен со оној на M$, истите игри што си ги играл ќе можеш да ги играш со помош на рамката Wine, Stream нема линукс клиент но тука е Desura итн. Исто така не знам дали сте знаеле дека цел Холивуд користи линукс, Аватар и Шрек се направени во Убунту и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom