Дали се исплати да се инсталира Убунту?

S

Sagan

Гостин
Ипак збориме за бесплатен оперативен систем достапен за сите. Виндоус колку чини и колку ги плаќаат тие што го развиваат?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
мислам дека не касни со драјвери и софтвер за потребите на твојот бизнис инаку е одличен оперативен.

значи бесплатно а на поклонет коњ забите не му се гледаат
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Иначе Убунту сакам да го инсталирам и да го пробам, пошто никогаш не сум работел на него.


Ај, кога ќе биде побрз интернетот ќе го симнам и ќе видам дали вреди.

Што видел братко Ѓорѓија сака све да е негово. :D
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
940
Ако ти е од ќејф ондак инсталирајго. Ама тешко дека ќе издржиш повеќе од 1 месец со него.
Линукс е добар за серверска околина, за крајни корисници не е баш практичен. Подобро пробај Мек ОС ако веќе сачаш да смениш
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Ако ти е од ќејф ондак инсталирајго. Ама тешко дека ќе издржиш повеќе од 1 месец со него.
Линукс е добар за серверска околина, за крајни корисници не е баш практичен. Подобро пробај Мек ОС ако веќе сачаш да смениш
Ма сега за сега ништо не инсталирам, не можам ни да ги симнам, пошто ми е слаб интернетот, кога ќе биде побрз тогаш ќе го симнам. ;)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Значи Линукс, Фри БСД се е тоа квалитет ама за обичен смртник виндовс технологија е сепак неизбежна еве и ејпл е тука некаде .

Сепак потребите на еден корисник се многу големи не зборам само за апликации туку најразлични работи кои секој ден ги користиме.

За сурфање и фејсбук може и Гугле Хром оперативен систем да инсталираш.

Но Виндовс ги јаде на една финта сите а тоа се мафијашки договори со Интел и другите фирми со драјвери.

Значи прво излегуваат за Виндовс и Ејпл па после ако даде господ на Линукс тоа е дискриминација .

И да не заборавиме сакале ние или не можеме да го мразиме Виндовс но Графички е еден од најдобрите оперативни системи нивната технологија е најнапредна.

Тоа дека мајкрософт нуди лош софтвер не е точно најчесто се хардверските компоненти кои не се океј.
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Дали се исплати да инсталирам Убунту? Сакам да го инсталирам на Виндовс, односно и Виндовс и Убунту да имам на копјутерот. Дали ќе може два оперативни система на 2GB 250GBHDD компјутер(Acer Aspire 5732Z)?
И јас го имам истото прашање. Дали се исплаќа да се инсталира само Убунту за програмирање (воглавно PHP и C++) на конфигурација со 4GB RAM?
Се исплати и тоа како.
Само инсталирај го на посебна партиција , што значи ако веќе имаш win ќе ти биде малце проблем
--- надополнето: 9 април 2012 во 17:20 ---
Преку него упаѓаат тројанци и друго ѓубре резервирано за Windows, па без разлика што имаш Ubuntu, системот станува ранлив како да е Windows (посебно home папката станува слаба на тројанци). Плус со префрлања на фајлови од компјутер со Убунту на пц со друг ОС, се ризикува да се префрлат и инфицирани фајлови.

Како и да е, безбедноста повеќе зависи од корисникот, а не од оперативниот систем.
Абе вирусите не се cross-platform , хаха :)
--- надополнето: 9 април 2012 во 17:39 ---
Хех, златен Visual Studio ти у Ubuntu ќе програмираш :icon_lol:
Све си има предности :)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.938
И јас го имам истото прашање. Дали се исплаќа да се инсталира само Убунту за програмирање (воглавно PHP и C++) на конфигурација со 4GB RAM?
Исто ти се фака.
 
S

Sagan

Гостин
Абе вирусите не се cross-platform , хаха :)
За на Убунту, зборам за тројанци кои ќе функционираат заради wine. А за вируси, преку фајлови копирани на Убунту и пренесени преку USB на компјутер со Window$, кои вториот ќе ги препознава како такви.

Барем така мислам дека може.
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
За на Убунту, зборам за тројанци кои ќе функционираат заради wine. А за вируси, преку фајлови копирани на Убунту и пренесени преку USB на компјутер со Window$, кои вториот ќе ги препознава како такви.

Барем така мислам дека може.
Секој вирус е напишан за посебен оперативен систем , ubuntu има околу 100тина , а за win 100пати повеќе , хаха :)
доколку убунту станува популарен , тогаш бројот на вируси ќе се зголемува
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.012
Поени од реакции
28.894
Аргумент.. кочеше бс плеер и ме мрзи да ресетирам после средување лиценцата на windows, која е као.. 5 минути работа.

Сега јас како контра аргумент ќе напишам дека памтам на икспе каде со квалитетна заштита пак вриеше од вируси а имав атлон +3000 и гига рам па не кочеше бс. :icon_lol:

Убунту, за почетник, секојдневен дексткоп јузер, не е баш. Покрај цела поддршка што ја нуди Windows.
Инаку, имаме windows media center, или некоја алтернатива како vlc или kmplayer, оти бс е срање, така да, вратете се, нема да ви кочи. Софтверски, хардверски вашо си е.
 
S

Sagan

Гостин
Секој вирус е напишан за посебен оперативен систем , ubuntu има околу 100тина , а за win 100пати повеќе , хаха :)
доколку убунту станува популарен , тогаш бројот на вируси ќе се зголемува
Така, ама моето прашање е: заради инсталиран Wine, во Убунту влегува вирус (кој на Убунту не може да му наштети). Ако јас земам таков фајл, да го копирам и префрлам на компјутер со Window$, дали тогаш тој вирус ќе работи како вирус?
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Така, ама моето прашање е: заради инсталиран Wine, во Убунту влегува вирус (кој на Убунту не може да му наштети). Ако јас земам таков фајл, да го копирам и префрлам на компјутер со Window$, дали тогаш тој вирус ќе работи како вирус?
Многу општо збориме , но како што те разбрав , ако земеш вирус од win vo ubuntu и назат во win тогаш тоа пак ќе работи (доколку се работи за некоја си exe апликација или нешто што се извршува во win околина)
 
S

Sagan

Гостин
Многу општо збориме , но како што те разбрав , ако земеш вирус од win vo ubuntu и назат во win тогаш тоа пак ќе работи (доколку се работи за некоја си exe апликација или нешто што се извршува во win околина)
Вирус наменет за Windows, влегува преку помошната програма за инсталирање на игрици во Убунту, Wine, и ако потоа фајл со Windows-вирус се copy-paste-ира на компјутер со Windows.
 
На врв Bottom