Дали се исплати да се инсталира Убунту?

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Дали се исплати да инсталирам Убунту? Сакам да го инсталирам на Виндовс, односно и Виндовс и Убунту да имам на копјутерот. Дали ќе може два оперативни система на 2GB 250GBHDD компјутер(Acer Aspire 5732Z)?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Зависи до потребите дали ке ти се исплати..објасни за што сакаш да го користиш.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Се исплати зашто убунту мислам вирус неможе да го нападне...... а и каде каде поинтересен ми е...:vozbud:
а за два оперативни система,мислам дека и тоа може(y)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.029
Дали се исплати да инсталирам Убунту? Сакам да го инсталирам на Виндовс, односно и Виндовс и Убунту да имам на копјутерот. Дали ќе може два оперативни система на 2GB 250GBHDD компјутер(Acer Aspire 5732Z)?
Можеш одма да го пробаш врз виндовс. Го покренуваш убунту во виндовс. Пробај го и види дали ти се исплати. Единствена маана е: заборави на 3Д игри.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Фала за одговорите. Ме убедивте. :)
--- надополнето: 8 април 2012 во 21:20 ---
Можеш одма да го пробаш врз виндовс. Го покренуваш убунту во виндовс. Пробај го и види дали ти се исплати. Единствена маана е: заборави на 3Д игри.
Иначе ќе го инсталирам, ама не можам да го симнам, пробав да го симнувам ама пошто ми е слаб интернетов не може да ми се симне. :D
 

Neelix

Рубикс Кјубер
Член од
4 март 2012
Мислења
23
Поени од реакции
6
И јас го имам истото прашање. Дали се исплаќа да се инсталира само Убунту за програмирање (воглавно PHP и C++) на конфигурација со 4GB RAM?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.515
Поени од реакции
4.078
И јас го имам истото прашање. Дали се исплаќа да се инсталира само Убунту за програмирање (воглавно PHP и C++) на конфигурација со 4GB RAM?
Хех, златен Visual Studio ти у Ubuntu ќе програмираш :icon_lol:
 
S

Sagan

Гостин
Може dual boot многу лесно (пред да го инсталираш те прашува сакаш покрај Windows или како единствен), ако не ти се свиѓа, го деинсталираш преку Windows како и секоја друга програма.
Ја го користам веќе подолго време како единствен OS затоа што ми се смачи да преинсталирам Windows штом се појави Geniun бла бла, а и BS плеерот кочеше како луд.

На Убунту не ми се десило да закочи плеер, плус има доста интересни програми. Иначе може да се играат сите игрици како и на Windows (преку Wine) ама не е добро за системот. На 26ти сега излегува Ubuntu 12.04 LTS кој ќе биде поддржуван до 2017та.

Лично за мене кажувам, не се враќам на Window$ никад више.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Mozes dual boot bez nikakov problem. Ama Windows ti e daleku podobar vo site oblasti... spored mene :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.514
Поени од реакции
7.811
Може dual boot многу лесно (пред да го инсталираш те прашува сакаш покрај Windows или како единствен), ако не ти се свиѓа, го деинсталираш преку Windows како и секоја друга програма.
Ја го користам веќе подолго време како единствен OS затоа што ми се смачи да преинсталирам Windows штом се појави Geniun бла бла, а и BS плеерот кочеше како луд.

На Убунту не ми се десило да закочи плеер, плус има доста интересни програми. Иначе може да се играат сите игрици како и на Windows (преку Wine) ама не е добро за системот. На 26ти сега излегува Ubuntu 12.04 LTS кој ќе биде поддржуван до 2017та.

Лично за мене кажувам, не се враќам на Window$ никад више.
Зш ?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.245
Поени од реакции
3.904
Зависи за што ќе го користиш.
Двата се добри и Виндоус и Линукс.
Добро е да имаш два ОС ако ти се заебе едниот си имаш резерва.
И нека не те лажат не се фаќало на Линукс вируси секој компјутер што се конектира на интернет може да биде загрозен.
Единствена разлика е што 95% од светот користи Виндоус па не им се праи ќеиф на хакерите 2% од ПЦ-ата да инфицираат(бројкиве се од ракав извадени не ме сваќајте буквално).
Јас те советува да си направиш дуал-бут како што даде предлог некој погоре користи си го паралелно 1 година и Линуксот ако ти прави мерак продолжи со него.
Уште нешто искуството што ќе го добиеш со користење на друг ОС е исто така голем плус.
 
S

Sagan

Гостин
Преку него упаѓаат тројанци и друго ѓубре резервирано за Windows, па без разлика што имаш Ubuntu, системот станува ранлив како да е Windows (посебно home папката станува слаба на тројанци). Плус со префрлања на фајлови од компјутер со Убунту на пц со друг ОС, се ризикува да се префрлат и инфицирани фајлови.

Како и да е, безбедноста повеќе зависи од корисникот, а не од оперативниот систем.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.249
абе ubuntu не може да ги препознава вирусите и затоа не ги ни отвара така да не се ни инфицира..
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.207
Јас користев Убунту 2-3 месеци и не сум задоволен ич. Има милион зебации де вирелесе не работи де звук нема де вајн 50% од програмите не ги отвара. А виртуал бокс пола систем ти го јаде. Плус замените на софтвер на виндоус не се саглам и треба да се учат. Плус нема аселен имам софтевер што ми треба за статистика. Слаби ми беше компјутерот за виндоус 7 само ради тоа. Ама сега кога купув нов компјутер и пари да ми даваш не се враќам на Линукс. Само Виндоус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom