Дали се живееше подобро пред осамостојувањето?

Кога се живееше подобро?


  • Вкупно гласачи
    92
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
А што е разлика? Комита за време на турско осуден после 45 како борец за независна Македонија.

Националист е , патриот или и двете?
nacionalist e ekstremen "patriot",koj poveke gi mrazi drugite odkolku sto gi saka svoite,na pr.nekoj kako Seselj,togas toj i takvite kako nego bile zatvorani,a jasno e i zasto.stom bea pusteni nadvor i ja e..a mamata na cela bivsa SFRJ,tie krvavi vojni bea predizvkani bas od tie takanareceni patrioti,t,e,nacioalisti.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
togas stradale 1% od narodot,a 99% ubavo ziveele,a sega e obratno,99% stradaat,a samo 1% ziveat odlicno.
Грешка си или така ти кажувале, оние што страдале многу на префиден начин се натерани на гурбет, а политичките неистомисленици на линч. Останатите морале да молчат и да се прават на Тошо. Ќе ти кажам пример за во СССР, со кој ќе ти ја доловам ситуацијата и кај нас за правењето на Тошо. Вака: за времето на Сталин посотело страв кај граѓаните на СССР дека можат да бидат прогласени за државен непријател и да бидат одведени во логор ако се групирале по двојца, тројца итн. Затоа граѓаните за да не бидат сомнителни земале по една книга ја отварале и навидум читале, се со цел да не бидат осомничени. Така и кај нас народот морал да се прави во стилот „Нити чув, нити видов“.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Грешка си или така ти кажувале, оние што страдале многу на префиден начин се натерани на гурбет, а политичките неистомисленици на линч. Останатите морале да молчат и да се прават на Тошо. Ќе ти кажам пример за во СССР, со кој ќе ти ја доловам ситуацијата и кај нас за правењето на Тошо. Вака: за времето на Сталин посотело страв кај граѓаните на СССР дека можат да бидат прогласени за државен непријател и да бидат одведени во логор ако се групирале по двојца, тројца итн. Затоа граѓаните за да не бидат сомнителни земале по една книга ја отварале и навидум читале, се со цел да не бидат осомничени. Така и кај нас народот морал да се прави во стилот „Нити чув, нити видов“.
A denes site tie sto citale knigi velat deka se izborile za slobodna Makedonija.
Ajde vi se molam cuden e toa nacin so pravenje NA TOSO da dobies drzava.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
nacionalist e ekstremen "patriot",koj poveke gi mrazi drugite odkolku sto gi saka svoite,na pr.nekoj kako Seselj,togas toj i takvite kako nego bile zatvorani,a jasno e i zasto.stom bea pusteni nadvor i ja e..a mamata na cela bivsa SFRJ,tie krvavi vojni bea predizvkani bas od tie takanareceni patrioti,t,e,nacioalisti.
Малку ќе те корегирам. Тоа што ти го сметаш за националист е всушност шовинист. Тој поим соодветствува со твоето објаснување за омраза кон другите. Националист не мора да мрази никого но сум свесен дека после војните во СФРЈ се измешаа поимите.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Епа мојот дедо беше ПАТРИОТ па го затворија,тој не беше да се растури Југославија туку беше за слободна Македонија.И покрај сите маки во животот,го тепале и измачувале во Идризово па и потоа му правеле разноразни местенки тогашните агенти на КОС сепак тој сите ги надживеа,умре горд на 98 години!
Кај е границата меѓу патриотизмот и национализмот?
koja kontradiktornost covece.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
I otkako ke kaze koja fajde od toa!???

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Ajde be ne bidete smesni povekje od jasno e deka denes nemame nikakvi prava ni povekje ni pomalce odkolku togas vo SFRJ.
Denes sme samo eden protektorat okupirani i zadolzeni do gusa so rasprodadeni gazovi goli do koza koj sto ni kaze nie pravime.
Zivi grehcinja sme si so nikakva perspektiva deka nesto ke odi kon podobro.
Edinstveno imame pogolem broj na seratori vo sobranieto i desetoduplo pogolema administracija koja za cudo denes e deset pati pogolema odkolku vo komunistickoto vreme sto e apsurd ako se zeme deka togas realniot ekonomski sektor bil mnogu pati povekje zastapen odkolku sto e toa slucaj denes.
И во Југославија бевме протекторат ама за суровини. И просто задолжени до гуша за да се зачува поредокот. Зошто кратко траеше а? Е затоа што беше како пирамидална штедилница, кредити без покритие, еден момент се плаќаа колку еден кибрит, пари куп, а нема што да купиш, избор никаков и на крај кога дојде време да се сверат сметките пукна.
П.С. Во поголемиот период од Југославија таа се градеше и народот страдаше, ама го натераа да вика „ура“ за да не мислии на празниот стомак.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
koja kontradiktornost covece.
Што има овде контрадикторно,дедо ми сакаше да живее во слободна Македонија а дали ке опстојуваше Југославија нему му беше сеедно?
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Малку ќе те корегирам. Тоа што ти го сметаш за националист е всушност шовинист. Тој поим соодветствува со твоето објаснување за омраза кон другите. Националист не мора да мрази никого но сум свесен дека после војните во СФРЈ се измешаа поимите.
dali misli deka Seselj bi trebalo da bide zatvoren poradi svoite izjavi so golemosrpski ideologii.dokolku seute bi se naogale vo ista drzava?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
A denes site tie sto citale knigi velat deka se izborile za slobodna Makedonija.
Ajde vi se molam cuden e toa nacin so pravenje NA TOSO da dobies drzava.
Оние што се изборија за независна Македонија не се само од бивша Југославија, тоа е вековен процес, а дел од тие борци имаа среќа да видат дел од Македонија независен. За читањето на книги поентата ми беше да кажам за тие 99% задоволни граѓани.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Dali nekoj voopsto ovdeka znae sto e toa KOS???

I zosto KOS bi se napregal so seta dolzna pocit sprema tvojot dedo Atom Ant???

Voopsto vo opsegot na rabotitena KOS sekako ne bil tvojot dedo da prostis osven ako dedo ti ne bil vo oruzenite sili na SFRJ kako podoficer ili oficer ili pak gragjansko lice.

Taka da ako imal problemi so nekogo zaradi toa sto posakuval "slobodna Makedonija" toa sekako bilo so strukturite na MVR odnosno drzavnata bezbednost.
КОС во превод е Контра Обавештајна Служба која се грижела како за внатрешниот така и за надворешниот непријател.
Дедо ми имал неблагодарна работа,бил минер и сите тие агенти мислеле дека тој сака да минира некој објект и слични глупости,добро ја знам целата историја на дедо ми и сите заебанции што ги имал во СФРЈ...
Бог да ја прости СФРЈ,сега само ќе ја споменуваме и ќе воздувнуваме по неа...
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Што има овде контрадикторно,дедо ми сакаше да живее во слободна Македонија а дали ке опстојуваше Југославија нему му беше сеедно?
:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Грешка си или така ти кажувале, оние што страдале многу на префиден начин се натерани на гурбет, а политичките неистомисленици на линч. Останатите морале да молчат и да се прават на Тошо. Ќе ти кажам пример за во СССР, со кој ќе ти ја доловам ситуацијата и кај нас за правењето на Тошо. Вака: за времето на Сталин посотело страв кај граѓаните на СССР дека можат да бидат прогласени за државен непријател и да бидат одведени во логор ако се групирале по двојца, тројца итн. Затоа граѓаните за да не бидат сомнителни земале по една книга ја отварале и навидум читале, се со цел да не бидат осомничени. Така и кај нас народот морал да се прави во стилот „Нити чув, нити видов“.
Грешка си ti или така ти кажуvaat.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Иако сум недоволно компетентен (во однос на годините и тоа што не сум живеел во СФРЈ), ќе пробам да одговорам на прашањево.
1. Да се живеело подобро (по кажувања на "очевидци"), во смисла на подобра економска и социјална сигурност, повисок стандард и дигнитет.
2. Не, не се живеело подобро (пак по кажувања на "очевидци"), во смисла на политичка слобода и можност јавно да се изрази револтот од некои работи како и потребата да се искаже или наметне индивидуалното мислење.
3. Одговорот лежи помеѓу првата и втората точка, во зависност од тоа од кој аспект ги дефинирате работите, односно дали од економска или од политичка гледна точка. Од тоа дали сметате дека југословенскиот социјализам бил подобар од македонската плурална демократија.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
КОС во превод е Контра Обавештајна Служба која се грижела како за внатрешниот така и за надворешниот непријател.
Дедо ми имал неблагодарна работа,бил минер и сите тие агенти мислеле дека тој сака да минира некој објект и слични глупости,добро ја знам целата историја на дедо ми и сите заебанции што ги имал во СФРЈ...
Бог да ја прости СФРЈ,сега само ќе ја споменуваме и ќе воздувнуваме по неа...
Da Kontra obavestajna sluzba na JNA koja imala zadaca da vrsi protivrazuznuvacko obezbeduvanje na objektite i pripadnicite na JNA kako i od infiltriranje na agenti na drugi obavestajni sluzbi vo redovite na JNA.
Od ova treba da zaklucis dokolku dedo ti ne bil pripadnik na JNA ne mozel da bide predmet na razgleduvanje od strana na KOS JNA tuku toa bilo vo nadleznost na MVR i odelenieto na DB na MVR.
Da ne mesame babi i zabi.
:salut::salut::salut::salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom