Дали религијата им штети или им го сменува однесувањето на младината кон други?

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Матеј 10:
37.Кој љуби татко или мајка повеќе од Мене, не е достоен за Мене; и кој љуби син или ќерка повеќе од Мене, не е достоен за Мене.

П.С. Имаш ли деца? И дали ги сакаш помалку од Исус?
Види ја сега смислата на ова
Хипотетички имам син тинејџер, и сум дала се од себе да го направам човек и го сакам премногу.
Моето се било премалку и син ми силувал девојка на свиреп начин.
Хипотетички во оваа ситуација уште го сакам многу, срцето ми е скршено болката не може да се замисли. Ама не го сакам толку многу за да застанам пред мајката на девојката и да речам ќерка ти беше крива, Логично едната љубов не ја исклучува другата, го сакам Бог ги сакам и луѓето, ама секако Бог е на прво место.
Нехипотетички реално, малата удри девојче нашколо пред мене и пред учителката. Девојчето е од растурено семејство никој не го штити, јас сум постојано со мојата има поддршка и ветер во грб од мене. Тогаш учителката уште го нападна самото девојче, бездруго малтретирано и од дома и од секаде.
Ќерка ми и учителката немаа убав ден после, толку ги засрамив, а мојава ме трпеше со погледи и приговори уште неколку дена.[DOUBLEPOST=1473774663][/DOUBLEPOST]Ја наоѓаш смислата на зборојте што ги вадиш од контекст? На ова се мисли.
Ти што би направил твојот брат ако убие човек, ама нека биде ни крив ни должен човек, вака брат ти од чиста злоба го убива - ти знаеш и што ќе направиш?
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ја наоѓаш смислата на зборојте што ги вадиш од контекст? На ова се мисли.
Ти што би направил твојот брат ако убие човек, ама нека биде ни крив ни должен човек, вака брат ти од чиста злоба го убива - ти знаеш и што ќе направиш?
А што извадив од контекст? Каква врска има било што со примериве и со фактот дека ти оправда убивање на сопствено дете само за да докажеш покорност и понизност пред некој појак од тебе?! Ако тоа не е себичност, тогаш што е?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
А што извадив од контекст? Каква врска има било што со примериве и со фактот дека ти оправда убивање на сопствено дете само за да докажеш покорност и понизност пред некој појак од тебе?! Ако тоа не е себичност, тогаш што е?
Се извади од контекст,
Кажав Авраам е од многу старо време и од пред Христос
Рече Христос рекол сакајте ме повеќе, (не рекол не сакајте ги своите рекол сакајте ме повеќе а ближниот насекаде се труби да се сака како себе си)
Е сега кога ќе се покаже дека го сакаш Бог повеќе од некоја личност која било - тогаш кога таа личност ќе направи нешто што Бог не оправдува. И пак нема да ја отсакаш таа личност. Само ќе застаниш на страната на општото добро - Бог.

Не ми одговори
Ти што мислиш за смртта?
Ти што би направил да убие брат ти дете?

Мене да ме нема во одговорот, ти што мислиш. ти што би направил.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Се извади од контекст,
Кажав Авраам е од многу старо време и од пред Христос
Рече Христос рекол сакајте ме повеќе, (не рекол не сакајте ги своите рекол сакајте ме повеќе а ближниот насекаде се труби да се сака како себе си)
Е сега кога ќе се покаже дека го сакаш Бог повеќе од некоја личност која било - тогаш кога таа личност ќе направи нешто што Бог не оправдува. И пак нема да ја отсакаш таа личност. Само ќе застаниш на страната на општото добро - Бог.

Не ми одговори
Ти што мислиш за смртта?
Ти што би направил да убие брат ти дете?

Мене да ме нема во одговорот, ти што мислиш. ти што би направил.
Еве еден одговор од мене. Јас и да сум христијанин и будист и цел ден да медитирам, ако видам дека некој силува девојка ќе го убијам и тоа бесејќи го со пенисот околу вратот негов. Ако навистина имаш син што го направил тоа на некоја девојка, тогаш те подржувам во идејата да си го сакаш Госпот повеќе од него. :)
Само во тој случај би имала поени плус кај мене
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Се извади од контекст,
Кажав Авраам е од многу старо време и од пред Христос
Рече Христос рекол сакајте ме повеќе, (не рекол не сакајте ги своите рекол сакајте ме повеќе а ближниот насекаде се труби да се сака како себе си)
Е сега кога ќе се покаже дека го сакаш Бог повеќе од некоја личност која било - тогаш кога таа личност ќе направи нешто што Бог не оправдува. И пак нема да ја отсакаш таа личност. Само ќе застаниш на страната на општото добро - Бог.
Што има врска од кое време бил Аврам? Има рок на траење библијата? Аврам е патријарх на сите три монотеистички религии, тој е пример и модел и за христијаните и за евреите и за муслиманите! Плус ти самата си кажа дека ја оправдуваш неговата постапка. Примерите што ги посочи немаат никаква врска со ова, Исак не убил никого и не згрешил ништо, барањето да биде жртвуван беше само и само поради една причина - да покаже дали Аврам е безусловно покорен и понизен.
Не ми одговори
Ти што мислиш за смртта?
Смртта е дел од постоењето, исто како и животот. Таа не е апсолутен крај, освен ако не се идентификуваш со своето его, емоции, сеќавања.

Ти што би направил да убие брат ти дете?

Мене да ме нема во одговорот, ти што мислиш. ти што би направил.
Нема да ми биде сеедно, но дефинитивно не би го убил, ниту би се откажал од него. Негледам каква врска има ова со било што предходно кажано.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Што има врска од кое време бил Аврам? Има рок на траење библијата? Аврам е патријарх на сите три монотеистички религии, тој е пример и модел и за христијаните и за евреите и за муслиманите! Плус ти самата си кажа дека ја оправдуваш неговата постапка. Примерите што ги посочи немаат никаква врска со ова, Исак не убил никого и не згрешил ништо, барањето да биде жртвуван беше само и само поради една причина - да покаже дали Аврам е безусловно покорен и понизен.

Смртта е дел од постоењето, исто како и животот. Таа не е апсолутен крај, освен ако не се идентификуваш со своето его, емоции, сеќавања.


Нема да ми биде сеедно, но дефинитивно не би го убил, ниту би се откажал од него. Негледам каква врска има ова со било што предходно кажано.
Дали би го закопал телото со брат ти и да молчиш или би кажал?
И јас не би се откажала од блискиот ама не би била соучесник. Знаеш добро што има врска, ако го сакаш Бог не се бара од тебе од блискиот да се откажеш, туку да го сакаш како себе си, ако го закопаш телото и мижиш пред семејството на жртвата брат ти го сакаш повеќе од Господ, ако кажеш в полиција и пак разговараш со брат ти ако има желба пример - Господ го сакаш повеќе од братот.
Разбираш ти се што пишувам многу добро само немаш аргументи.

За Авраам пак ќе ти кажам ме тераш да повторувам, тој стоел пред сам Бог, Божјиот глас го слушал, свесен за Бог знаел дека Бог ако сака и без да бара од него ќе ја земе Исаковата душа.
Во денешно време не сме толку чисти за да доживееме вакво нешто. Нам може да ни прозбори само ѓаволот и затоа јас не би послушала таков глас, или сон од типот дај се што имаш в црква, тоа е ѓавол се што имаш им припаѓа на сите дома, Бог не би побарал такви нешта од нас.
Бара само да сме добри и чесни.[DOUBLEPOST=1473782003][/DOUBLEPOST]
Што има врска од кое време бил Аврам? Има рок на траење библијата? Аврам е патријарх на сите три монотеистички религии, тој е пример и модел и за христијаните и за евреите и за муслиманите! Плус ти самата си кажа дека ја оправдуваш неговата постапка. Примерите што ги посочи немаат никаква врска со ова, Исак не убил никого и не згрешил ништо, барањето да биде жртвуван беше само и само поради една причина - да покаже дали Аврам е безусловно покорен и понизен.

Смртта е дел од постоењето, исто како и животот. Таа не е апсолутен крај, освен ако не се идентификуваш со своето его, емоции, сеќавања.


Нема да ми биде сеедно, но дефинитивно не би го убил, ниту би се откажал од него. Негледам каква врска има ова со било што предходно кажано.
Дали би го закопал телото со брат ти и да молчиш или би кажал?
И јас не би се откажала од блискиот ама не би била соучесник. Знаеш добро што има врска, ако го сакаш Бог не се бара од тебе од блискиот да се откажеш, туку да го сакаш како себе си, ако го закопаш телото и мижиш пред семејството на жртвата брат ти го сакаш повеќе од Господ, ако кажеш в полиција и пак разговараш со брат ти ако има желба пример - Господ го сакаш повеќе од братот.
Разбираш ти се што пишувам многу добро само немаш аргументи.

За Авраам пак ќе ти кажам ме тераш да повторувам, тој стоел пред сам Бог, Божјиот глас го слушал, свесен за Бог знаел дека Бог ако сака и без да бара од него ќе ја земе Исаковата душа.
Во денешно време не сме толку чисти за да доживееме вакво нешто. Нам може да ни прозбори само ѓаволот и затоа јас не би послушала таков глас, или сон од типот дај се што имаш в црква, тоа е ѓавол се што имаш им припаѓа на сите дома, Бог не би побарал такви нешта од нас.
Бара само да сме добри и чесни.
Еве еден одговор од мене. Јас и да сум христијанин и будист и цел ден да медитирам, ако видам дека некој силува девојка ќе го убијам и тоа бесејќи го со пенисот околу вратот негов. Ако навистина имаш син што го направил тоа на некоја девојка, тогаш те подржувам во идејата да си го сакаш Госпот повеќе од него. :)
Само во тој случај би имала поени плус кај мене
Само во такви случаи се приметува дека го сакаме Бог повеќе од другите. Инаку љубовта нема стрелка, полукруг график и да свети црвено на крајот... ако го сакаш некого искрено, тогаш го сакаш. Ако ти се створи конфликт меѓу двајца што ги сакаш, прво тоа боли ни едниот не можеш да го отсакаш сместа, друго, малку се познава кого го сакаш повеќе...
Позз мора да се работи
Не мислам дека сте себични, не ми беше денот...мислам само дека не сте во право во врска со Бог, инаку сите сме луѓе
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали би го закопал телото со брат ти и да молчиш или би кажал?
И јас не би се откажала од блискиот ама не би била соучесник. Знаеш добро што има врска, ако го сакаш Бог не се бара од тебе од блискиот да се откажеш, туку да го сакаш како себе си, ако го закопаш телото и мижиш пред семејството на жртвата брат ти го сакаш повеќе од Господ, ако кажеш в полиција и пак разговараш со брат ти ако има желба пример - Господ го сакаш повеќе од братот.
Разбираш ти се што пишувам многу добро само немаш аргументи.

За Авраам пак ќе ти кажам ме тераш да повторувам, тој стоел пред сам Бог, Божјиот глас го слушал, свесен за Бог знаел дека Бог ако сака и без да бара од него ќе ја земе Исаковата душа.
Во денешно време не сме толку чисти за да доживееме вакво нешто. Нам може да ни прозбори само ѓаволот и затоа јас не би послушала таков глас, или сон од типот дај се што имаш в црква, тоа е ѓавол се што имаш им припаѓа на сите дома, Бог не би побарал такви нешта од нас.
Бара само да сме добри и чесни.
Зошто тресеш глупости? Нема апсолутно никаква врска примеров со роднина што извршил убиство и примерот со Аврам! Неговиот син не направил ништо! Барањето да го убие е единствено поради една единствена причина - да докаже дека е безусловно покорен и послушен, до таа мера што ќе го убие својот син единец! Тоа е врв на секоја себичност, мизерност и кукавичлук! И ти тоа го оправда! Се друго е млатење празна слама! Обид да ја замачкаш својата себичност!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Нам може да ни прозбори само ѓаволот и затоа јас не би послушала таков глас, или сон од типот дај се што имаш в црква, тоа е ѓавол се што имаш им припаѓа на сите дома, Бог не би побарал такви нешта од нас.
Црквата она најпрва и најоригинална од сите цркви, така постоеше, кој сака да биде член, требало се да продаде и сите пари да и ги даде на црквата за да влезе во таа заедница каде после се било заедничко и јадење и спиење и пиење и обврските...
Си биле едни луѓе Ананиј и Сафира, и тие сакале да влезат во црквата продале имоти и ниви али дел од парите си задржале за себе и кога петар ги соочил дека скриле од сопствени пари - умреле прво мажот после жената па дури и не ги закопале по пропис.
Смрт демне над секој кој не му дава се на црквата....
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.624
Поени од реакции
7.657
Што има врска од кое време бил Аврам? Има рок на траење библијата? Аврам е патријарх на сите три монотеистички религии, тој е пример и модел и за христијаните и за евреите и за муслиманите! Плус ти самата си кажа дека ја оправдуваш неговата постапка. Примерите што ги посочи немаат никаква врска со ова, Исак не убил никого и не згрешил ништо, барањето да биде жртвуван беше само и само поради една причина - да покаже дали Аврам е безусловно покорен и понизен.
Kaко нема врска во кое време живеел Авраам?

Ако си погледнал неколку југословенски детски филмови од шеесетите години ќе си видел експлицитни сцени на удирање шлаканици на деца, постапка која денес тој извршител, режисер и сценарист би ги одвела пред суд, а тогаш никој за такво нешто не се скандализирал и тоа се сметало за сосема нормално.

Зборуваме за временска разлика од само пеесет години, а ти постапката на Авраам, кој живеел речиси пред четири милениуми, ја гледаш од денешна перспектива.


Во Авраамово време, таквата одвратна пракса на жртвување деца била сосема нормална помеѓу неговиот и околните народи.

Читај:

http://www.come-and-hear.com/editor/br_3.html

Дури и во Вавилонскиот Талмуд, во трактат Sanhedrine 64a го пишува ова:

MISHNAH. HE WHO GIVES OF HIS SEED TO MOLECH INCURS NO PUNISHMENT UNLESS HE DELIVERS IT TO MOLECH AND CAUSES IT TO PASS THROUGH THE FIRE. IF HE GAVE IT TO MOLECH BUT DID NOT CAUSE IT TO PASS THROUGH THE FIRE, OR THE REVERSE, HE INCURS NO PENALTY, UNLESS HE DOES BOTH.


http://www.come-and-hear.com/sanhedrin/sanhedrin_64.html

Спореди го горново со Левит 18:21

Од децата свои не му давај жртва на Молоха и не го обесчестувај светото име. Јас сум Господ.

и Левит 20:2-5

2. “Кажи им на синовите Израилеви, говорејќи: ако некој од синовите Израилеви или од придојдените, кои живеат меѓу Израилците, му даде жртва на Молоха од децата свои, да умре; народот од земјата со камења да го убие.

3. И Јас ќе го свртам лицето Мое против тој човек и ќе го истребам од народот негов, затоа што му дал на Молоха жртва од децата свои, за да го оскверни Моето светилиште, и да се оскверни името на оние што сум ги осветил.

4. И ако народот од земјата ги затвори очите пред тој човек, кога ќе му даде ма Молоха жртва од своите деца, и не го убие,

5. тогаш Јас ќе го свртам лицето Мое против тој човек и неговиот род, ќе ги истребам и сите едномисленици, што ќе го следат во блудството негово со идолите на тој народ.



 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Kaко нема врска во кое време живеел Авраам?

Ако си погледнал неколку југословенски детски филмови од шеесетите години ќе си видел експлицитни сцени на удирање шлаканици на деца, постапка која денес тој извршител, режисер и сценарист би ги одвела пред суд, а тогаш никој за такво нешто не се скандализирал и тоа се сметало за сосема нормално.

Зборуваме за временска разлика од само пеесет години, а ти постапката на Авраам, кој живеел речиси пред четири милениуми, ја гледаш од денешна перспектива.


Во Авраамово време, таквата одвратна пракса на жртвување деца била сосема нормална помеѓу неговиот и околните народи.

Читај:

http://www.come-and-hear.com/editor/br_3.html

Дури и во Вавилонскиот Талмуд, во трактат Sanhedrine 64a го пишува ова:

MISHNAH. HE WHO GIVES OF HIS SEED TO MOLECH INCURS NO PUNISHMENT UNLESS HE DELIVERS IT TO MOLECH AND CAUSES IT TO PASS THROUGH THE FIRE. IF HE GAVE IT TO MOLECH BUT DID NOT CAUSE IT TO PASS THROUGH THE FIRE, OR THE REVERSE, HE INCURS NO PENALTY, UNLESS HE DOES BOTH.


http://www.come-and-hear.com/sanhedrin/sanhedrin_64.html

Спореди го горново со Левит 18:21

Од децата свои не му давај жртва на Молоха и не го обесчестувај светото име. Јас сум Господ.

и Левит 20:2-5

2. “Кажи им на синовите Израилеви, говорејќи: ако некој од синовите Израилеви или од придојдените, кои живеат меѓу Израилците, му даде жртва на Молоха од децата свои, да умре; народот од земјата со камења да го убие.

3. И Јас ќе го свртам лицето Мое против тој човек и ќе го истребам од народот негов, затоа што му дал на Молоха жртва од децата свои, за да го оскверни Моето светилиште, и да се оскверни името на оние што сум ги осветил.

4. И ако народот од земјата ги затвори очите пред тој човек, кога ќе му даде ма Молоха жртва од своите деца, и не го убие,

5. тогаш Јас ќе го свртам лицето Мое против тој човек и неговиот род, ќе ги истребам и сите едномисленици, што ќе го следат во блудството негово со идолите на тој народ.

Значи кога Исус вели дека ако сакаш мајка, татко, син или ќерка повеќе од него, не си достоен за него, греши? Или и тоа што го кажал Исус не важи? Можеби треба ново евангелие? Некое според МИКИ или евангелие според тебе?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Дали би го закопал телото со брат ти и да молчиш или би кажал?
И јас не би се откажала од блискиот ама не би била соучесник. Знаеш добро што има врска, ако го сакаш Бог не се бара од тебе од блискиот да се откажеш, туку да го сакаш како себе си, ако го закопаш телото и мижиш пред семејството на жртвата брат ти го сакаш повеќе од Господ, ако кажеш в полиција и пак разговараш со брат ти ако има желба пример - Господ го сакаш повеќе од братот.
Разбираш ти се што пишувам многу добро само немаш аргументи.

За Авраам пак ќе ти кажам ме тераш да повторувам, тој стоел пред сам Бог, Божјиот глас го слушал, свесен за Бог знаел дека Бог ако сака и без да бара од него ќе ја земе Исаковата душа.
Во денешно време не сме толку чисти за да доживееме вакво нешто. Нам може да ни прозбори само ѓаволот и затоа јас не би послушала таков глас, или сон од типот дај се што имаш в црква, тоа е ѓавол се што имаш им припаѓа на сите дома, Бог не би побарал такви нешта од нас.
Бара само да сме добри и чесни.[DOUBLEPOST=1473782003][/DOUBLEPOST]
Дали би го закопал телото со брат ти и да молчиш или би кажал?
И јас не би се откажала од блискиот ама не би била соучесник. Знаеш добро што има врска, ако го сакаш Бог не се бара од тебе од блискиот да се откажеш, туку да го сакаш како себе си, ако го закопаш телото и мижиш пред семејството на жртвата брат ти го сакаш повеќе од Господ, ако кажеш в полиција и пак разговараш со брат ти ако има желба пример - Господ го сакаш повеќе од братот.
Разбираш ти се што пишувам многу добро само немаш аргументи.

За Авраам пак ќе ти кажам ме тераш да повторувам, тој стоел пред сам Бог, Божјиот глас го слушал, свесен за Бог знаел дека Бог ако сака и без да бара од него ќе ја земе Исаковата душа.
Во денешно време не сме толку чисти за да доживееме вакво нешто. Нам може да ни прозбори само ѓаволот и затоа јас не би послушала таков глас, или сон од типот дај се што имаш в црква, тоа е ѓавол се што имаш им припаѓа на сите дома, Бог не би побарал такви нешта од нас.
Бара само да сме добри и чесни.

Само во такви случаи се приметува дека го сакаме Бог повеќе од другите. Инаку љубовта нема стрелка, полукруг график и да свети црвено на крајот... ако го сакаш некого искрено, тогаш го сакаш. Ако ти се створи конфликт меѓу двајца што ги сакаш, прво тоа боли ни едниот не можеш да го отсакаш сместа, друго, малку се познава кого го сакаш повеќе...
Позз мора да се работи
Не мислам дека сте себични, не ми беше денот...мислам само дека не сте во право во врска со Бог, инаку сите сме луѓе

Епа нема што да сметаш, јас не го сакам бог повеќе од другите. Човекот на 30 метра од мене е далеку поважен од некаков си бог и сега да сакам некој што не постои од него повеќе би било не разумно и глупаво. Ако се случи да паднам во несвест сигурно нема госпот да ме подигне од земјата со некоја си виша сила, туку тој човек би викнал брза помош или јас истото би го направил за него. Освен ако не е јеховин сведок, тогаш се би препуштил на волјата на јахве. :D

Абе женичке тебе некоја мака те стрефило до немај каде, па сеа госпот моспот... чисто како совет, постојат подобри алтернативи од криење во црнило и понизност пред некаков си госпот. Стравот од животот не е решение за ниту еден проблем. ;)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Религиите се како растение има и плод има и трња сами одбираме што ке земеме и дали ке се повредиме. Како и се и религиите во првобитната форма биле чисти и за безусловно добро на човештвото тоа што покасно ги изменувале и злоупотребувале како и денес не е причина за да плукаме по нив со тоа плукаме и кон Бога. Мора да се развива свеста и разумот, разумен ум знае да ги препознае работите такви какви што се.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Религијата може да го смени однесувањето на младите само во позитивна смисла, во никој случај не им на наштетува, напротив може да ги направи добри луѓе и да им го подобри квалитетот на живот во духовна и психича смисла.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Зошто тресеш глупости? Нема апсолутно никаква врска примеров со роднина што извршил убиство и примерот со Аврам! Неговиот син не направил ништо! Барањето да го убие е единствено поради една единствена причина - да докаже дека е безусловно покорен и послушен, до таа мера што ќе го убие својот син единец! Тоа е врв на секоја себичност, мизерност и кукавичлук! И ти тоа го оправда! Се друго е млатење празна слама! Обид да ја замачкаш својата себичност!
Ова беше одговор на примерот со Исус и кога ме прашуваш дали и зошто го сакам најмногу.
Ти тоа го знаеш, ама ти одговара да велиш нема врска со Авраам .... не ја почнав партијата шах со тебе ама ти ја презеде од другар ти. Доста пробуваш да го мрдниш кралот не се клика оти си во мат...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
@moni_moja се чувствувам задоволно да ти кажам дека си ужасна со изјавата дека си го сакаш Исус повеќе од децата.
Се надевам дека се сеќаваш на времињата кога бркаше демони од мене кога одбивав да се обратам кон христијанската вера. Мене искрено ми се иде да почнам да учам католички егзорцистички техники само да го извадам фантомот од твојата болна глава, што мисли дека некој си замислен ентитет е далеку поважен од сопствените деца. После ова слободно можеме да кажеме...

ДА, РЕЛИГИЈАТА ИМ ШТЕТИ НА ЛУЃЕТО!

Туку сега да преминеме на најважното што сакам да ти го кажам. За хероинот и неговата зависност... знаеш, ние „атеистите“ не заборавивме како во СПЦ во просториите за лечење на наркомани, попови и надлежни лица за лекување на наркоманите ги употребуваа своите методи врз лицата зависни од хероин.

УШТЕ ЕДЕН ДОКАЗ КОЛКУ РЕЛИГИЈАТА ИМ ШТЕТИ НА ЛУЃЕТО

[DOUBLEPOST=1473728441][/DOUBLEPOST]

Тоа е нешто далеку поубаво од тоа да си жив и да читаш како некој луѓе си го сакаат Исус повеќе од сопствените деца. Кога ти кажав дека си лоша мајка пред 2-3 месеци, не згрешив :)
Ако религијата им штети на луѓето тогаш што е тоа што тебе вака ти наштетило кога си безбожник?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom