Дали постои закон за сопственост?

Џ

Џонтра Волта

Гостин
jas eve tuka istotaka sakam da izrazam javna pdoraska za dzerika posto i ja veke ne ja postuvam blu jeldibug posto i mene me banirase u draga kajgana tema kaj sto sakam da pisuvam poradi oftopik mislenje i so toa mi go uskrati moznosta polufinalnite natprevari i finaleto od svetskoto prvenstvo u futbal da gi pratam na forumov kajgana i da se raspravam so rigel kend za gjermanija i argjentina. e sea znam deka i ova mislenje ke mi bide izbrisano i ke jadam kazna zaradi oftipik mislenje a toa sto doticnata moderadorka si prai muabet so let3 za seksualni mashti tova nema vrska. no za da ne bidam oftipik ke bidan ontopik

sto se odnesuva na temava za privatnos odnosno dali toa profesorot moze ili smee da mi zeme telefon mislam deka moze dokolku saka da te izbrka od cas megjutoa ako saka moze i da ti zeme telefon pritoa da ne go cepka da ne go grepka i da ne se uklucuva na fb og nego nitu pak da gi gleda selfinjata napraeni u vece na pauza za mal ili golem odmor.
ja u sredno kaj sto ucev imav eden klasen sto ne samarase so samari i ni mavase cakmaci ako ne bevme mirni. ednas edni dvajca drugari na sred cas po francuzki jazik i literatura citase makedonski sport i u toj momenat uleta klasniot i so vesnikot mamiceto im go rasplace i im rece utre u 7 i 15 so roditeli da dojdat. e sea ovie deckive si dale po 10 denari da si kupat vesnik a klasniot im go iskina no toa ne e isto so telefonot posto telefonot e skup i nema pravo da ti go krsi ili grebe. ima pravo da ti go zeme i da ti go vrati po azvrsuvaneto na casot. istotaka i ucenicite ne treba da se potresuvaat i na casovi da igraat igrici na mobilkite imaat kompjuteri pa tamu neka igraat heheh.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
jas eve tuka istotaka sakam da izrazam javna pdoraska za dzerika posto i ja veke ne ja postuvam blu jeldibug posto i mene me banirase u draga kajgana tema kaj sto sakam da pisuvam poradi oftopik mislenje i so toa mi go uskrati moznosta polufinalnite natprevari i finaleto od svetskoto prvenstvo u futbal da gi pratam na forumov kajgana i da se raspravam so rigel kend za gjermanija i argjentina. e sea znam deka i ova mislenje ke mi bide izbrisano i ke jadam kazna zaradi oftipik mislenje a toa sto doticnata moderadorka si prai muabet so let3 za seksualni mashti tova nema vrska. no za da ne bidam oftipik ke bidan ontopik

sto se odnesuva na temava za privatnos odnosno dali toa profesorot moze ili smee da mi zeme telefon mislam deka moze dokolku saka da te izbrka od cas megjutoa ako saka moze i da ti zeme telefon pritoa da ne go cepka da ne go grepka i da ne se uklucuva na fb og nego nitu pak da gi gleda selfinjata napraeni u vece na pauza za mal ili golem odmor.
ja u sredno kaj sto ucev imav eden klasen sto ne samarase so samari i ni mavase cakmaci ako ne bevme mirni. ednas edni dvajca drugari na sred cas po francuzki jazik i literatura citase makedonski sport i u toj momenat uleta klasniot i so vesnikot mamiceto im go rasplace i im rece utre u 7 i 15 so roditeli da dojdat. e sea ovie deckive si dale po 10 denari da si kupat vesnik a klasniot im go iskina no toa ne e isto so telefonot posto telefonot e skup i nema pravo da ti go krsi ili grebe. ima pravo da ti go zeme i da ti go vrati po azvrsuvaneto na casot. istotaka i ucenicite ne treba da se potresuvaat i na casovi da igraat igrici na mobilkite imaat kompjuteri pa tamu neka igraat heheh uedno sakam da gi pozdravam profesorite Pavle i Trajko a osbeno Tanjushka po makedonski da ne zaboravam pozdrav i do domasnite koi mi davaat bezrezervna podrska koga menjavam sijalica he he.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Boo boo sea i @kooperativa ke mi odrzi nekoja lekcija.
Nieden profesor ne e dobronameren. Ama bas nieden. Prasajte gi profesorite kolku im se ide na rabota, po toa ke vidite deka Bas IM E GAJLE za toa dali jas kako nivni ucenik ke naucam nesto. Da im bese gajle za znaenjeto na decata nemase da 'zavrsuvaat rabota' za decata na nivnite prijateli.
@Bonnie and Clyde zadolzitelno e da, ama ako ne sakam da naucam, nema da mi dojde pamet so toa profesorot telefonot sto ke mi go zeme. Sve kecovi ke mi bidat, ke pagjam godini itn da ne objasnuvam. Toa sto profesorot probuva da go napravi, ne funkcionira. Sekoj roditel ke zastane pozadi svoeto dete, za vakva stvar. Makar i deteto da mu e ziva propalica. Ke odi i ke se buni da mu go vratat telefonot. Bidejki odzemanje na telefon ne znaci deka ucenikot ke vnimava na cas posle toa. Bas naprotuv, denesnite deca ke custvuvaat revolt i voznemirenost, pa namesto da slusaat na cas, ke mislat kako da si go zemat telefonot, kako da im kazat na nivnite deka im go zemale telefonot i sl.
Od nikakva pomos ne mu e na prof da ho zeme tel. Denes na profesorite visinata na platata im zavisi od uspehot na ucenicite. Uspeh vo klasot znaci i uspesen prof. Vnimanie na casot znaci i uspesen profesor. Zosto kaj nekoi profesori ni se prispivase na cas a nekoi so otvoreni oci i usi gi slusavme?
Da, stav i strogost treba da se pokazat, ama ne so odzemanje mobilni. Nevnimanie na cas se resava so potprasuvanje, interakcija na casot. Dali si videl nekoj da si ihra na mobilen ako znae deka vo sekoj moment moze profesorot nego da go potprasa?
Na ovoj nacin i decata najveke ucat.
A ne so odzemanje mobilni, ismevanje na nekojsto ne znae(demek damu dojde pamet poveke da znae nareden pat), derenje so zborovi kako "stoki, imbecili, nisto nemate u toa glavite" koga cel klas ke dobie kecovi na pismena itn.
Mozda i nekulturna, ama u sredno dur klasnata pred cel klas vaka me vregjase poso sum kidnala od nekoj cas (koj sto patem go imavme retko bidejki posto profesorkata bese po patista) mi se idese da idam i da i mavnam boks dur se traumatizirav. Polesno ke mi bese boks da i mavnev. Ke mi pominese. Dobronamerno (vo isto vreme neli) otisla da JA MOLI prof od kade sto sum izbegala od cas da mi stavi 4ka, da JA MOLI. Gospode, kolku li treba da si dobronameren za da rusis prosek na odlicen ucenik? Zenava od sto bese fer, dojde i mi kaza posle eden cas deka klasnata ja molela 4ka da mi stavi. Mi rece "Neso mnogu si pocnala od casovi da kidas slusam. Izdrzi uste mesec dena ajde. Na nikoj ne mu se uci, i na mene mislis na rabota mi se odi? Imas vreme, sedni, poprai gi cetvorkive tuka, da ne gi gleam u grafa.". E ova bese profesor. Ne samo profesor, covek so golemo srce. Ne deka zaradi nejze gi popraviv cetvorkite, cetvorkite si bea petki od predhodno pa samo gi zamackav na krajot, nego ti dava elan da sednes, te tera. Petsto pati poveke nauciv od predmetot na ovaa profesorka nego od onoj na klasnata. Ako imavme samo 10 pati godisno. Ako i od tie 10 na 8 sto odev. Ke mi zamerese nekogas, sto sum kidnala, ama retko i uvek bese indirektno i mesto da me gnjavi so lekcii za zivotot i obrazovanieto i sl. ke me potprasase nesto od materijalot sto sum go propustila. Ne znaes? Eve ti minus. 3 minusa znacese edinica u dnevnik. Nikad ne sum ja dobila edinicata. Posto ja pocituvav. Se osekjav duzna, se osekjav kako da zasluzuva da znam po nejziniot predmet, ako go imame tolku retko. I den denes, koga ke ja vidam ne mozam a da ne ja izguskam. Posto ona bese profesor. Mobilen ne sum izvadila kaj nea. Koa ke mi zadzvonel, me pustase nadvor da se javam.
E toa e pocit. Vzaemna. I ucenik prema profesor i profesor prema ucenik. A ne nekoja starka so ne znae da predava i poso nejkes da ja slusas si izvadil mobilen da si igras ke te tera so sila da ja slusas i ke izigrava dobronamerna i ti ke treba da sedis miren i da kjutis dodeka ona se izivljava vrz tebe...
Mislam deka skroz kulturno e koga ke ti go pobara mobilniot da i reces: A vie vasiot ke mi go dadete? Moja sopstvena stvar e sto si cepkam na mob i ona ne smee da mi go odzeme. Moze da me opomene, demek da prestanam (i odzemam koncentracija ajde...) i da go stavam u dzeb, ama ne i da mi go zeme mobilniot. Ako posle nekolku opomeni ne prestanuvam togas moze da me izbrka od cas. A ne da mi odzima privatna stvar.
Toa so zimanje mobilen e cista sueta. Ne znae kako da go natera da ja slusa pa sea ke vidi ke mu go zemam mobilniot, pred site da me moli da ne mu go zemam. Na sila ke go nateram da me slusa. Na sila ke go nateram da uci.
Zaostanat profesor. Pojma nema od pedagogija.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
@dzesika не си ме разбрала ич. Какви лекции да ти одржам кога самата си ги знаеш сите. Имаш право за професорите, сите ги мразат, дури и сабајле себе си додека го пијат утринското кафе.
Професор е од што мора, не сакале тие тоа да бидат. Сакале директори, ама ете ги заебал некој ученик и сега мора да дремат со вас. Срам да им е!!!
А детето мое, ух како само ги тепам професорите кога ќе му го ускратат правото на самоизразување, абе кога ќе им отодам во тоа чколијата со безбол палка, па удри, удри, додека не ја олупам кората од тоа дрвото во дворот.
Ти реков, со тебе сме џесика, само напред. (y) Само така ќе успееш
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Boo boo sea i @kooperativa ke mi odrzi nekoja lekcija.
Nieden profesor ne e dobronameren. Ama bas nieden. Prasajte gi profesorite kolku im se ide na rabota, po toa ke vidite deka Bas IM E GAJLE za toa dali jas kako nivni ucenik ke naucam nesto. Da im bese gajle za znaenjeto na decata nemase da 'zavrsuvaat rabota' za decata na nivnite prijateli.
@Bonnie and Clyde zadolzitelno e da, ama ako ne sakam da naucam, nema da mi dojde pamet so toa profesorot telefonot sto ke mi go zeme. Sve kecovi ke mi bidat, ke pagjam godini itn da ne objasnuvam. Toa sto profesorot probuva da go napravi, ne funkcionira. Sekoj roditel ke zastane pozadi svoeto dete, za vakva stvar. Makar i deteto da mu e ziva propalica. Ke odi i ke se buni da mu go vratat telefonot. Bidejki odzemanje na telefon ne znaci deka ucenikot ke vnimava na cas posle toa. Bas naprotuv, denesnite deca ke custvuvaat revolt i voznemirenost, pa namesto da slusaat na cas, ke mislat kako da si go zemat telefonot, kako da im kazat na nivnite deka im go zemale telefonot i sl.
Od nikakva pomos ne mu e na prof da ho zeme tel. Denes na profesorite visinata na platata im zavisi od uspehot na ucenicite. Uspeh vo klasot znaci i uspesen prof. Vnimanie na casot znaci i uspesen profesor. Zosto kaj nekoi profesori ni se prispivase na cas a nekoi so otvoreni oci i usi gi slusavme?
Da, stav i strogost treba da se pokazat, ama ne so odzemanje mobilni. Nevnimanie na cas se resava so potprasuvanje, interakcija na casot. Dali si videl nekoj da si ihra na mobilen ako znae deka vo sekoj moment moze profesorot nego da go potprasa?
Na ovoj nacin i decata najveke ucat.
A ne so odzemanje mobilni, ismevanje na nekojsto ne znae(demek damu dojde pamet poveke da znae nareden pat), derenje so zborovi kako "stoki, imbecili, nisto nemate u toa glavite" koga cel klas ke dobie kecovi na pismena itn.
Mozda i nekulturna, ama u sredno dur klasnata pred cel klas vaka me vregjase poso sum kidnala od nekoj cas (koj sto patem go imavme retko bidejki posto profesorkata bese po patista) mi se idese da idam i da i mavnam boks dur se traumatizirav. Polesno ke mi bese boks da i mavnev. Ke mi pominese. Dobronamerno (vo isto vreme neli) otisla da JA MOLI prof od kade sto sum izbegala od cas da mi stavi 4ka, da JA MOLI. Gospode, kolku li treba da si dobronameren za da rusis prosek na odlicen ucenik? Zenava od sto bese fer, dojde i mi kaza posle eden cas deka klasnata ja molela 4ka da mi stavi. Mi rece "Neso mnogu si pocnala od casovi da kidas slusam. Izdrzi uste mesec dena ajde. Na nikoj ne mu se uci, i na mene mislis na rabota mi se odi? Imas vreme, sedni, poprai gi cetvorkive tuka, da ne gi gleam u grafa.". E ova bese profesor. Ne samo profesor, covek so golemo srce. Ne deka zaradi nejze gi popraviv cetvorkite, cetvorkite si bea petki od predhodno pa samo gi zamackav na krajot, nego ti dava elan da sednes, te tera. Petsto pati poveke nauciv od predmetot na ovaa profesorka nego od onoj na klasnata. Ako imavme samo 10 pati godisno. Ako i od tie 10 na 8 sto odev. Ke mi zamerese nekogas, sto sum kidnala, ama retko i uvek bese indirektno i mesto da me gnjavi so lekcii za zivotot i obrazovanieto i sl. ke me potprasase nesto od materijalot sto sum go propustila. Ne znaes? Eve ti minus. 3 minusa znacese edinica u dnevnik. Nikad ne sum ja dobila edinicata. Posto ja pocituvav. Se osekjav duzna, se osekjav kako da zasluzuva da znam po nejziniot predmet, ako go imame tolku retko. I den denes, koga ke ja vidam ne mozam a da ne ja izguskam. Posto ona bese profesor. Mobilen ne sum izvadila kaj nea. Koa ke mi zadzvonel, me pustase nadvor da se javam.
E toa e pocit. Vzaemna. I ucenik prema profesor i profesor prema ucenik. A ne nekoja starka so ne znae da predava i poso nejkes da ja slusas si izvadil mobilen da si igras ke te tera so sila da ja slusas i ke izigrava dobronamerna i ti ke treba da sedis miren i da kjutis dodeka ona se izivljava vrz tebe...
Mislam deka skroz kulturno e koga ke ti go pobara mobilniot da i reces: A vie vasiot ke mi go dadete? Moja sopstvena stvar e sto si cepkam na mob i ona ne smee da mi go odzeme. Moze da me opomene, demek da prestanam (i odzemam koncentracija ajde...) i da go stavam u dzeb, ama ne i da mi go zeme mobilniot. Ako posle nekolku opomeni ne prestanuvam togas moze da me izbrka od cas. A ne da mi odzima privatna stvar.
Toa so zimanje mobilen e cista sueta. Ne znae kako da go natera da ja slusa pa sea ke vidi ke mu go zemam mobilniot, pred site da me moli da ne mu go zemam. Na sila ke go nateram da me slusa. Na sila ke go nateram da uci.
Zaostanat profesor. Pojma nema od pedagogija.
Сонце, се истрауматизирала таа додека ја карале оди здувала од час.
Какви ѓубриња се тоа професорите, цццц. Никако да сфатат дека вашите права се неприкосновени.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Почнав да го читам последниов пост на @dzesika , ама за среќа се сетив на нејзиниот совет ;)
Duri ni jas cel post ne ti go procitav, zavrsiv so prvata recenica od vtoriot paragraph.
Подобар од оној на наставниците кои велеа секогаш читај го крај.
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Abe deca deca da ve jade meca. Totalno ja podrzuvam Dzesika sto vika deka taka profesorot nema da postigne nisto ama vie srednoskolcite ne znaete da se zabavuvate na casovi. Mobilki ifoni tableti ova ona. Gluposti!
U moe vreme ja koa bef stredno skolo nemase mobilki i tableti. Se kupuvase tabla od onie maleckine i se igrase uveliko. Da ne ne razberat profesorite kockite zarcinjata ne gi frlafme u tablata da dzvedzkaat tuku na paloma da ne se slusa deka igrame tabla. Znaci tablata pod masa, zarcinjata u raka i frlaj! Ednas eden profesor ne fati kako igrame tabla pod masa ama posto on mnogu se alcese po mastiki mu izvadif mastiki na masa, on si zema edna i mi rece deka saka da izigra edna partija i ne ni ja zema tablata.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
ja u stredno koa bef na toa komfljuktorite sto ni gi davaja od vladata na republika makedonija se ubivav od igrane same gnome edna igra kaj sto tepas edni topcinja so isti boi interesantna igra samo ne trebase silno da strakame po mausot za da ne ne fati profasorkata ama se primetivavme deka igravme posto monitorot ni svetese u faca. posle tova koa ni uvedoa i intermec toes ne ni uvedoa nie si gi haknavme bese malce sport intermecot ama nie od klas igravme edna igra na intermec futbal menazer interesna igra istotaka igrafme i miniklip motori vozefme nekat i goli zencki gleafme heheheh
deneskive deca sve po toa fb sedat se slikat se glupirat. :-D
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Uste edna slucka mi tekna koga bef stredno skolo. Na cas po imformatika profesorkata derese ama poso ja bev napret u dnevnik mene me derese megiu prvite i mi stavi petka poso mnogu ucef u skolo i bef odlcna ucenicka. Mene mi bese dosadno na casot poso nemaf so da praam i i rekof na profesorkata da mi pusti da igram tetris poso samo taa igrica ja imase na kompjuterot, poso togas ja koa ucef imformatika nemafme od ovie kompjuteri so se so maus i so windos, tuku imafme od onie starovremskite so imas crn ekran i vo dos si pisues komandi da vlezes negde i da igras igrici. Ona doe na komljuterot i probuese neso da vleze u tetrisot da mi dae da igram ama nemoese da vleze i ja i rekof deka ja ke probam da vlezam. I ja poso sum inat probuef probuef vtef vtef ko so bi rekol eden coek ne tuka mesto da go spomnuem i u eden moment komljuterot naprai tnnkkkk ttnnnnnkkk tiiiiiiittt ama se slusna toa cela ucilnica se zavrte nakaj mene ovaa profesorkata doe i koa vide deka sum ja pustila igricata me prasa koj broj sum u dnevnik i mi stai petka do kraj na skolska godina. Posle site casovi si igraf igrici imase edna i so kolicki ama taa mi bese dosadna a drugive ucea. E toa se vika pocit od profesor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom