Дали постои закон за информатичката технологија?

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
deXterche напиша:
Постов воопшто нема врска, баш тогаш ќе сватат колку вреди тоа парче софтвер што некој се мачел да го напише, а ние го користиме нелагално. Тоа ти е исто како да го крадеш од продавница. А кога ќе размислиш малце подобро, Македонија ќе беше 80% на линукс(зошто е поевтин), што значи каде каде информатички пописмени ќе бевме!
Те гледам дека ја вртиш водата на Linux и да ја претставиш дека е тоа добра алтернатива, ама јас за друго ти зборувам.

За мене може да биди одлична работа ако се се легализира и никој нема да користи пиратски софтвер, супер за мене затоа што јас можам да си дозволам да купам се што ми е потребно за работа од Аdobe до Visual Studio, и нема некој деца да ми сметаат во работата кои работат колку за џепарлак. Нема да можат ни да ги научат апликациите, а на Linux нема баш да се изнаработат.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
deXterche напиша:
Дали фали министерство за информатика во Македнија што ќе се грижи за таа работа?
Владата на РМ има:
СЕКТОР ЗА ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА
ОСНОВНИ НАДЛЕЖНОСТИ:
• врши организациони, методолошки и аналитички работи во областа на проектирањето на информациониот систем на Владата;
• врши подготовка, спроведување и следење на насоките за Е-Влада;
• го следи развојот на нови информатички технологии и ги проучува потребите за воведување на нови информатички сервиси;
• се грижи за безбедноста и заштитата на информациониот систем;
• управува со техничката основа на информациониот систем;
ОДДЕЛЕНИЈА ВО СЕКТОРОТ:
• Одделение за организација, планирање и развој
• Одделение за информатичка инфраструктура и експлоатација
• Одделение за поддршка на Веб страница и Мултимедија
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
teneke напиша:
...и нема некој деца да ми сметаат во работата кои работат колку за џепарлак. Нема да можат ни да ги научат апликациите, а на Linux нема баш да се изнаработат.
Ако не научат ондак нема ни пари да праат.
BTW, не ја терам темава не линукс(ни јас самиот не го користам), само сакам да укажам дека информатичарите во Македонија не се воопшто заштитени.
marija aleksova напиша:
Владата на РМ има:
СЕКТОР ЗА ИНФОРМАТИЧКА ТЕХНОЛОГИЈА
ОСНОВНИ НАДЛЕЖНОСТИ:
• врши организациони, методолошки и аналитички работи во областа на проектирањето на информациониот систем на Владата;
• врши подготовка, спроведување и следење на насоките за Е-Влада;
• го следи развојот на нови информатички технологии и ги проучува потребите за воведување на нови информатички сервиси;
• се грижи за безбедноста и заштитата на информациониот систем;
• управува со техничката основа на информациониот систем;
ОДДЕЛЕНИЈА ВО СЕКТОРОТ:
• Одделение за организација, планирање и развој
• Одделение за информатичка инфраструктура и експлоатација
• Одделение за поддршка на Веб страница и Мултимедија
Како што гледам, ова е сектор што работи(работи, хммм) само за владата. Треба да се воведе министерство за информатика!
 

Crash Override

H4CK1N6 15 N07 4 KR1M3
Член од
14 јуни 2007
Мислења
157
Поени од реакции
0
deXterche напиша:
Инспекциите ми се малце контрадикторни, одат во нет кафе, проверуваат дали се пријавени вработените, бараат фискални сметки а никогаш не побарале лиценца за софтверот што се користи! Па 99% од нет кафеата работат НЕЛЕГАЛНО, како ја издава државава таа дозвола за работа?! Да не зборам за филмови што издаваат, имаше акција пред некоја година, се испрска инспекцијата, им конфискува пиратските филмови на нет кафеата а не гледаат дека сите конфиграции им работат на нелиценциран Windows XP (да не навлегувам во детали за софтверот), па зошто тогаш не им ги конфискуваа конфигурациите? Дали фали министерство за информатика во Македнија што ќе се грижи за таа работа? Ми кажуваа другари дека во Германија ISP-ата дури имале ставено забрана за пристап до пиратските сајтови (katz.ws, serials.ws...), како стоиме на тој план, каде се ОН НЕТ, МТ НЕТ?
tesko da ke toa da bide mozno, prvo evo primer kaj nas inspektoron novce toj neznam digitronon kaj se uklucvit SOFTWARE OD PC KE GLEA DALI E KUPENO ILI PIRAT......:uvo::uvo::uvo:e filmovi mozat da fatat
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Abe neznam kako uletav na temava ali ovoj deXterChe od pamet me izvadi!!!
Pa dobro be majke mu, tatko mi crnchi za mene da mi plakja windows, ili nekoja igra ako sluchajno sakam da poigram??? Pa za eden antivirus ke "nemam" pari ako pocnam ja da go kupuvam celiot softver sto go imam na kompujuterov. A ti produzi i zaligo Bil Gejts......
Nego imam prashanje ako slucajno go procitas postov: Tebe celiot softver sto go imas vo kompujuterot ti e totalno legalen??? ..... go znam odgovorot: NE!!! I ne tuku drapaj ...... aj da ne bidam vulgaren, tuku probaj dokazi se u nekoja tema sto ima smisla a ne da gi nerviras lugjeto u 5 ipol sabajle ok? AJ ke probam da ti objasnam zasto razmisluvanjvo ti nema logika za da ne me svatis pogresno.
Ova ti sto go kazuvas bi bilo super dodeka nie bi imale standard za da mozeme da si go dozvolime toj softver ili dokolku cenite na toj softver bi se standardizirale na nasiot standard.
Nemoj da se sekiras, Microsoft nema da propadne zaradi toa sto makedonija ne koristi licenciran windows!
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
верувам не е тоа поентата дека треба да го крепиме мајкрософт со тоа што ќе му плаќаме вин офис и слично.
проблемот е дали јас утре одреден мој производ- програма би се обидел да ја пласирам на македонскиот пазар? никогаш.
незаштитувањето на авторските права делува дестимулативно на македонските програмери и сопствници на фирми што произведуваат софтвер за пласман на македонскиот пазар.
и во Скопје на пример се прават многу добри програми и се аут сорсираат (ако така беше терминот за извоз на софтвер ) во УСА. Така да никој не ни пробува да направи програм со цел да го продаде што би се вклопил на наши македонски услови и би ни помогнал.
и најголема глупост е практиката на фирмите ти МОРА да купиш Виндоус.
да бевме со повисок стандард ќе фрчеа тужби...
немам посетено фирми што продаваат комп од поодамна ама колку што се сеќавам само во една од десетина беше понудена конфигурација без виндоус(ofc тие ставиа пиратски виндоус место линукс а формално беше лин)
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Постои ли институција за обжалување наплата за софтверски услуги?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Постои ли институција за обжалување наплата за софтверски услуги?
Не постои, ако не си го исполнуваат договорот истиот може да се раскине и доколку имате некоја штета од тоа раскинување може да поведете судска постапка за надомест на штета против тоа трговско друштво.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Не постои, ако не си го исполнуваат договорот истиот може да се раскине и доколку имате некоја штета од тоа раскинување може да поведете судска постапка за надомест на штета против тоа трговско друштво.
За која минимална сума може да се направи тоа?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
За која минимална сума може да се направи тоа?
Ако мислите за надомест на штета, се зависи колку ќе барате од износот на тужбеното барање се определуваат трошоците на постапката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom