Дали полна тула е добра изолација?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Идејата е да не става фасада, демек со ова ќе добие исто/приближно иста термо изолација.
Кај мене е измалтарена од надвор, ама немам стиропор, мајсторите што ги прашав ми бараа преку 3к евра со 5ка стиропор , ако му е поголема куќата и ако сака 8ца или 10ка може и дупло од ова.
Проблем ќе биде наноизолација на оваа цигла со фуга. Многу ѓубре, и која атхезија ќе ја има е прашање. Плус треба да се нанесува со прскање, четка како ќе се протне у таа фуга?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Проблем ќе биде наноизолација на оваа цигла со фуга. Многу ѓубре, и која атхезија ќе ја има е прашање. Плус треба да се нанесува со прскање, четка како ќе се протне у таа фуга?
Ај пак, ако нанесуваш од внатре, нанесуваш на малтерисан ѕид и не ги гледаш фугите т.е замисли си исто како да варосуваш (кречиш како и да го викате).
Единствено нешто што мене ме плаши е дека за да го затвори самиот провев мора на некоја начин да се оформи одреден слој („пластифицира“) кој во иднина ако не ми се допаѓа ќе биде тешко да се тргне.
Јас планирав да го ставам врз абрибот од внатрешна страна, ама не најдов некој што има веќе нанесено за да видам искуства (позитивни/негативни).
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ај пак, ако нанесуваш од внатре, нанесуваш на малтерисан ѕид и не ги гледаш фугите т.е замисли си исто како да варосуваш (кречиш како и да го викате).
Единствено нешто што мене ме плаши е дека за да го затвори самиот провев мора на некоја начин да се оформи одреден слој („пластифицира“) кој во иднина ако не ми се допаѓа ќе биде тешко да се тргне.
Јас планирав да го ставам врз абрибот од внатрешна страна, ама не најдов некој што има веќе нанесено за да видам искуства (позитивни/негативни).
Ако сакаш да биде од внатре мачкано со нано треба да го поминеш ѕидот со фугин филер...изглетуваш, мазен да го направиш стакло. Па после од нано изолацијата. Затоа што ќе ушпараш бајаги пари.
Сите тие бразди од абрипот ќе земат многу од изолацијата...слободна проценка +50%. Затоа поевтино ти е прво глетување ако абрипот не бил нанесен мазен,туку со текстура.
Иначе човеков прашува за однадвор, внатре му е решен проблемот сигурно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Ако сакаш да биде од внатре мачкано со нано треба да го поминеш ѕидот со фугин филер...изглетуваш, мазен да го направиш стакло. Па после од нано изолацијата. Затоа што ќе ушпараш бајаги пари.
Сите тие бразди од абрипот ќе земат многу од изолацијата...слободна проценка +50%. Затоа поевтино ти е прво глетување ако абрипот не бил нанесен мазен,туку со текстура.
Иначе човеков прашува за однадвор, внатре му е решен проблемот сигурно.
Го размислував ова, ама од ситниот абриб е и нема гајле.
Инаку поентата е да не ставаш од надвор, да завршиш работа само од внатре.
Ако навистина менува 5цм стиропор, тогаш не е морална надворешната фасада/изолација.

Внатрешна изолација на постар објект (па уште и немалтерисан) можам да се обложам дека нема :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Го размислував ова, ама од ситниот абриб е и нема гајле.
Инаку поентата е да не ставаш од надвор, да завршиш работа само од внатре.
Ако навистина менува 5цм стиропор, тогаш не е морална надворешната фасада/изолација.

Внатрешна изолација на постар објект (па уште и немалтерисан) можам да се обложам дека нема :D
Прашање е како изгледа од надвор, ако е добра фугата и циглата ок, тогаш не му треба. И од оваа изолацијава нека стави, ќе куртули најверојатно и од влага(мувла) ако има.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
во Охрид имам стан со ѕидови од тула 38цм, на пола има некој цементен малтер, ова го кажувам бидејќи дупчевме дупка за аспиратор, на некој ввертикали не предвиделе, а на другите ги врзале со вентилација од куппатила..
Значи стиропор од надвор е добро, бидејќи тулата ќе акомулира топлина... Едино што е лошо со масивни ѕидови е ако не живееш таму, па кога ќе дојдеш треба 3-4 дена да се загреат, а шуплива цигла веројатно побргу... А пак летно време се покриваме со ќебиња иако е југ-југозапад станот... А ако се дебели ѕидови тогаш добро е да има повеќе прозорци, но квалитетни, за во пролет, па и лето побргу да се загрее станот од сонцето...
Точно така. Полната тула има многу повисок акумулационен потенцијал. Ако се изолира од надвор во нема зима....ќе служи како бафер на топлина....
Стиропорот од надвор ќе му кондензира меѓу стиропорот и фасадата. За 5-10 години фасадата ќе пожолти и ќе има флеки и внатрешна мувла ко да не била варосувана 30 години.
Ако е добро изведена и одработена со квалитетни материјали ова е практично невозможно да се случи заради повеќе причини.

Многу поверојатно е да има капиларна влага или заради неисушен ѕид да се одронони фасадата.

Во краен случај имаш и опција да наместиш изолација наместо од стиропор од тврдо пресована камена волна. Таа овозможува ѕидот да дише и да се исушува. Само цената е солена и кога гледав пред неколку години цената беше х2 во однос на стиропорот. Е сега предноста е што добиваш и звучна изолација.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Точно така. Полната тула има многу повисок акумулационен потенцијал. Ако се изолира од надвор во нема зима....ќе служи како бафер на топлина....


Ако е добро изведена и одработена со квалитетни материјали ова е практично невозможно да се случи заради повеќе причини.

Многу поверојатно е да има капиларна влага или заради неисушен ѕид да се одронони фасадата.

Во краен случај имаш и опција да наместиш изолација наместо од стиропор од тврдо пресована камена волна. Таа овозможува ѕидот да дише и да се исушува. Само цената е солена и кога гледав пред неколку години цената беше х2 во однос на стиропорот. Е сега предноста е што добиваш и звучна изолација.
Тоа звучна изолација да се бара од ѕид е според мене малку релативна работа. Повеќе би рекол дека за тоа се потребни добри прозори со вакум меѓу нив и звучната изолација би била доволна пошто звукот највеќе од надвор од таму доаѓа. Сеа ако има таква изолација која може да апсорбира дадени фрекфренции кои се ниска фрекфенција ( високите и онака немаат домет) тоа и не би ми мењало толку пошто тие или ќе бидат под форма на вибрација која е ретка ствар (земјотрес, работа на пат).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom