Дали полна тула е добра изолација?

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.302
Поени од реакции
14.669
Куќата моја е градена со печена полна тула и сеуште не е измалтарена од страните туку само од предниот дел.
Сменив дограма пред скоро 2 години и план ми е да реновирам во иднина.
Ме интересира дали полната тула е добра изолација и дали треба дополнително да ставам стиропор блокови?
Дали Комбинација полна тула, стиропор и пвц стакла може да се јави влага во куќата?
Кои се вашите мислења во врска со ова ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.500
Поени од реакции
1.920
Полна тула не пружа скоро никаква изолација, а за влага многу повеќе играат улога други фактори, од типот колку се проветрува просторијата, дали и колку се кува (се ствара водена пареа, која послем се кондензира на ладните зидови), колку луѓе претојуваат во една просторија, итн.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.668
Поени од реакции
15.393
Куќата моја е градена со печена полна тула и сеуште не е измалтарена од страните туку само од предниот дел.
Сменив дограма пред скоро 2 години и план ми е да реновирам во иднина.
Ме интересира дали полната тула е добра изолација и дали треба дополнително да ставам стиропор блокови?
Дали Комбинација полна тула, стиропор и пвц стакла може да се јави влага во куќата?
Кои се вашите мислења во врска со ова ?
Kolku e debel zidot?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.564
Поени од реакции
13.893
во Охрид имам стан со ѕидови од тула 38цм, на пола има некој цементен малтер, ова го кажувам бидејќи дупчевме дупка за аспиратор, на некој ввертикали не предвиделе, а на другите ги врзале со вентилација од куппатила..
Значи стиропор од надвор е добро, бидејќи тулата ќе акомулира топлина... Едино што е лошо со масивни ѕидови е ако не живееш таму, па кога ќе дојдеш треба 3-4 дена да се загреат, а шуплива цигла веројатно побргу... А пак летно време се покриваме со ќебиња иако е југ-југозапад станот... А ако се дебели ѕидови тогаш добро е да има повеќе прозорци, но квалитетни, за во пролет, па и лето побргу да се загрее станот од сонцето...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.496
Поени од реакции
5.729
Против мувла од кондензација потребна е внатрешна изолација. Бидејќи ако ѕидот е студен од внатре кога ќе дојде влажниот воздух (од дишење, готвење, туширање итн) на ладен внатрешен ѕид одма ќе кондензира и ќе се створи мувла.

Затоа зимно време предното стакло во колата се магли ако не е пуштено парното да дува во стаклото.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.550
Поени од реакции
17.350
2,5cm стиропор е еднаков на 50cm полна тула. Па пресметај си.

Полна тула има многу голема инерција, тешко се лади/загрева. Во зима кога ќе се излади после ела стопли го. Исто во лето ко ќе се загрее ела излади го. Знам затоа што имам куќа од полна цигла 50cm ѕид.

Јас немав проблем со мувла, ама пријател со стиропор од надвор 5cm си среди проблем со кондензација и со тоа со мувла.

Јас наместив 10cm изолација.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.496
Поени од реакции
5.729
2cm стиропор е еднаков на 50cm полна тула. Па пресметај си.

Полна тула има многу голема инерција, тешко се лади/загрева. Во зима кога ќе се излади после ела стопли го. Исто во лето ко ќе се загрее ела излади го. Знам затоа што имам куќа од полна цигла 50cm ѕид.

Јас немав проблем со мувла, ама пријател со стиропор од надвор 5cm си среди проблем со кондензација и со тоа со мувла.

Јас наместив 10cm изолација.
Стиропорот од надвор ќе му кондензира меѓу стиропорот и фасадата. За 5-10 години фасадата ќе пожолти и ќе има флеки и внатрешна мувла ко да не била варосувана 30 години.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.059
Поени од реакции
12.251
Имам гледано табели....и 5 см стиропор заменува 50 см полна тула, и дури 255 см армиран бетон

така да...не е богзнае каков изолатор....но не е ни лош
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.302
Поени од реакции
14.669
@Bodhidharma Ѕидовите се од 30тина до 50тина цм низ куќава.

прозорите се околу 210 цм широки во сите соби со исклучок на вцто каде што се околу 80.
Наместив 6 коморни (?) пвц прозори од кемерлинг со четири сезонско стакло пред некоја година.
А исто така немам плоча туку само штици.
мувла фаќа само на едно место засега а тоа е ѕидот кај што ги дели скалите со вцто на друго место немам забележано.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.564
Поени од реакции
13.893
Стиропорот од надвор ќе му кондензира меѓу стиропорот и фасадата. За 5-10 години фасадата ќе пожолти и ќе има флеки и внатрешна мувла ко да не била варосувана 30 години.
стандард е стиропор од надвор... а имаше на времето и стиропор меѓу тулите, ама и тој може со години да испари а не можеш да го смениш како тој од надвор
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.315
Поени од реакции
29.098
Куќата моја е градена со печена полна тула и сеуште не е измалтарена од страните туку само од предниот дел.
Сменив дограма пред скоро 2 години и план ми е да реновирам во иднина.
Ме интересира дали полната тула е добра изолација и дали треба дополнително да ставам стиропор блокови?
Дали Комбинација полна тула, стиропор и пвц стакла може да се јави влага во куќата?
Кои се вашите мислења во врска со ова ?
Разгледај го ова https://metalotehnika.mk/termoStop_ceni.php
Јас сум во слична ситуација, надворешната ми се виде скапа и го гледав ова, ама не најдов некој кој го има ставено пред 1-2 години за да ми каже искуство.
На телефон тој што ја продава ми ја фалеше дека демек не само што е термо изолација туку не дозволувало да се прави влага.
Демек еден слој од ова бил исто како 5мм стиропор, а можело да се стави и само од внатре (too good to be truth).
Мене ми е шубе да не ги направи ѕидовите како пластика, ако добро се сеќавам @Lurtz имаше пишано дека го купил, па може да даде искуство од прва рака.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.668
Поени од реакции
15.393
@Bodhidharma Ѕидовите се од 30тина до 50тина цм низ куќава.

прозорите се околу 210 цм широки во сите соби со исклучок на вцто каде што се околу 80.
Наместив 6 коморни (?) пвц прозори од кемерлинг со четири сезонско стакло пред некоја година.
А исто така немам плоча туку само штици.
мувла фаќа само на едно место засега а тоа е ѕидот кај што ги дели скалите со вцто на друго место немам забележано.
Пола метро ѕид е бајаги, ама секако ти треба фасада. Помини ја со вап, нека се исуши и лупни му стиропор 5-ка. Најди скеле и стави го сам, стај му на секое второ штраф со типла за секој случај. И викни мајстори за абрип нека го средат.
Автоматски споено мислење:

Разгледај го ова https://metalotehnika.mk/termoStop_ceni.php
Јас сум во слична ситуација, надворешната ми се виде скапа и го гледав ова, ама не најдов некој кој го има ставено пред 1-2 години за да ми каже искуство.
На телефон тој што ја продава ми ја фалеше дека демек не само што е термо изолација туку не дозволувало да се прави влага.
Демек еден слој од ова бил исто како 5мм стиропор, а можело да се стави и само од внатре (too good to be truth).
Мене ми е шубе да не ги направи ѕидовите како пластика, ако добро се сеќавам @Lurtz имаше пишано дека го купил, па може да даде искуство од прва рака.
Ова циглава е малце заебана, нано изолацијава може е добра за мазни површини....чисто онака логички.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.315
Поени од реакции
29.098
Пола метро ѕид е бајаги, ама секако ти треба фасада. Помини ја со вап, нека се исуши и лупни му стиропор 5-ка. Најди скеле и стави го сам, стај му на секое второ штраф со типла за секој случај. И викни мајстори за абрип нека го средат.
Автоматски споено мислење:


Ова циглава е малце заебана, нано изолацијава може е добра за мазни површини....чисто онака логички.
Мазна е површината внатре, ти ѕидот го мачкаш како со поликолор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.315
Поени од реакции
29.098
Он за фасада мислам кажува.
Идејата е да не става фасада, демек со ова ќе добие исто/приближно иста термо изолација.
Кај мене е измалтарена од надвор, ама немам стиропор, мајсторите што ги прашав ми бараа преку 3к евра со 5ка стиропор , ако му е поголема куќата и ако сака 8ца или 10ка може и дупло од ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom