Дали поддржувате доење во јавност?

Дали поддржувате доење во јавност?


  • Вкупно гласачи
    185

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Сето тоа е во ред како се осеќаш кон одреден член на форумот, твое право, крај краева твое искуство со тој конкретен член.
Но, нема логика да судиш некому по реакциите што ги има на јузерот (бар мене ми нема).
Тие што ти ги наброив сите имаат помалку реакции од тебе, дали тоа значи дека се помалку вредни и помалку имаат дадено на форумот? - Не би рекол.
Сите придонесуваме на некаков свој начин, а тоа дали некому се свиѓаме и колку ни се совпаѓаат ставовите е сосема небитна работа за дискусијава.

Затоа е форум, за да слушниш секакво мислење, дури и кога таквото мислење се коси со твојот здрав разум и начин на кој ги перцепираш работите.

Дури и повеќе од тоа, ако за нешто имаш силни убедувања дека е така, истото го практицираш и надвор од форум, нема што тука дискусијата со X член да те прави да се осеќаш нелагодно. Брани ги твоите ставови.

Темата е таква, во општеството треба да се смени општиот наратив во однос на доењето во јавност за истото да стане прифатливо. Толку е едноставно.
Додека не се промени тој наратив како очекуваш да добиеш позитивно мислење во насока кон она за што се залагаш освен преку отворена дискусија?

Можеби нечиј пристап нема да ти се допадне, но тоа не значи дека твојот, неговиот, мојот, било чиј друг став е вистинскиот начин и пристап за справување со проблемот туку дека преку дебата ќе дојдеш до подигање на свеста за било што - така и за ова.

Помалку нерви, повеќе трпение.
Можеби Владе те испровоцира, но тоа е добро. Барем јас така гледам на работите.

И не, нашите реакции тука според тоа кој колку ни лајкнувал постови не се нималку претстава за тоа колку ние вредиме како форумски ликови, а најмалку колку вредиме приватно како личности (ова е мое лично мислење со кое не мора да се согласиш, нормално).
Зошо да нема логика? Има членови со по 100-200-300 мислења и 3к лајкови. Не од што пишуваат "објективни работи" кои им се допаѓаат на мнозинството, како што владе милува да каже, туку стварно знаат да се искажат и да доловат поента и притоа да задржат цивилизирано ниво на дискусија. Секогаш ми е задоволство да ги читам, и знам дека ако влезам со нив во дискусија, дискусијата ќе е интересна и на ниво. Не дека овој сооднос е некое правило, повеќе би рекла индикатор, ама со тек на време ги запознаваш членовите и горе долу знаеш со кој си имаш работа.

Да, форумот е тука за да дискутираме, ама после некое време си ги бираш фронтовите и не влегуваш во дискусија со секој. Пошо нема поента. Каква дискусија сакаш со член кој како аргументи дава :
Veruvam nikoj nema tuka da se pobuni ako ne pocastis so edna takva fotka kade ke si gi izvadis atributite na megdan, naprotiv ke dobies na popularnost sudejki po edna druga clenka od forumot na vremeto.
No sepak sto ti bese poentata na muabetot? Znaeme deka si objektivna uste od na vremeto, aj da vidime do kade si spremna da odis.
A za razmisluvanjeto ama voopsto ne me iznenaduvas. Prosvetlena i objektivna bese i togas a gledam i sega.
Neznam Emka kolku si liberalna, se pufas deka si mnogu. Liberalna, napredna, prosetana i pred se objektivna.
Sto te sprecva, toa sakav da procitam vaka objektivno od tebe posto po toa i si poznata, po objektivnosta.
Темата е доење во јавност, значи чин во кој мајката го храни новороденчето. Дискутираме за/против, и владе ја турка дискусијата во правец :

Ti vaka pred tatko ti i brat ti si se rasetavas toples? Ako ne zosto ne. Ako ne brat ti togas tatko ti sigurno te ima videno tasma gola kako detence. So ne se rassetas pred nego sega kako od majka rodena pa spodeli vpecatoci. Ne deka te nema videno, ne deka ke se stvori nekoja seksualna tenzija ili neznam sto. Ete bas me interesira sigurno imas sliki ko bebence ili cupence na plaza. Aj vidi si do kolku godini si trckala gola na plaza, pa samo so dolni kupaci i po nekoe vreme koga malce si potporasnala pocnale da mi te oblekvat ajde da recam propisno. I bas me interesira koga prekina doma da im se setas onaka poslobodno, samo po gakji i prsluce pred tvoite, posebno pred tatko ti. Koga pocna da ja zaklucvas vratata od kupatiloto koga si vleguvala da se kapis ili sto i da pravis tamu? I najbitno od se zosto si ja zaklucvala ako si ja zaklucvala?
Tuku mozese da odgovoris toa sto te prasav, onaka objektivno vo tvoj stil. Pravecot ne se sekiraj, ne e pogresen zatoa sto kako prvo nikoj ne rece ili barem jas ne deka se grozam ili e grozno(mozi nekoj i rekol, ne prelistav cela tema).
I poveli, zosto ne si sedis doma tasma gola so tvoite. Sto ima poprirodno od familijarno tasma goli na sofra. Sigurno ne e deka se grozis? Ili se zaklucvas koga se kapis doma. Pa sigurno komsijata nema da ti vlezi tuku nekoj od tvojte. A i da vlezi, sojma tuka neznam za grozenje. Roditeli ti se, krv so bi rekle. Pa sepak ete niti sedis doma gola pred tvoite, niti se tusiras so otvorena vrata niti pravis eden kup drugi raboti koi ama nemaat nikakva vrska so gadenje i grozenje. I sega prasanjeto e sto te sprecuva? Liberalna si ama ne si do tolku ili sto e fintata.
Шо да одговориш на вакво размислување? 2021 сме, јас сум либералната пошо поддржувам доење во јавност. Владе го изедначува тоа доење со шетање по дома голи и ја турка темата во пропаст со тоа боцкање и провокаторски стил. Велам ја турка во пропаст пошо немаш здрава дискусија со ваков член, само терање инает.
Ај јас пошо сум либерална може се шетам дома со мојте гола, пошо сме крв, него ти Агда, со свекорот како? Пошо доиш пред него сигурно и тој кога ти доаѓа на гости се слекува гол за добар ден.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Зошо да нема логика? Има членови со по 100-200-300 мислења и 3к лајкови. Не од што пишуваат "објективни работи" кои им се допаѓаат на мнозинството, како што владе милува да каже, туку стварно знаат да се искажат и да доловат поента и притоа да задржат цивилизирано ниво на дискусија. Секогаш ми е задоволство да ги читам, и знам дека ако влезам со нив во дискусија, дискусијата ќе е интересна и на ниво. Не дека овој сооднос е некое правило, повеќе би рекла индикатор, ама со тек на време ги запознаваш членовите и горе долу знаеш со кој си имаш работа.

Да, форумот е тука за да дискутираме, ама после некое време си ги бираш фронтовите и не влегуваш во дискусија со секој. Пошо нема поента. Каква дискусија сакаш со член кој како аргументи дава :





Темата е доење во јавност, значи чин во кој мајката го храни новороденчето. Дискутираме за/против, и владе ја турка дискусијата во правец :





Шо да одговориш на вакво размислување? 2021 сме, јас сум либералната пошо поддржувам доење во јавност. Владе го изедначува тоа доење со шетање по дома голи и ја турка темата во пропаст со тоа боцкање и провокаторски стил. Велам ја турка во пропаст пошо немаш здрава дискусија со ваков член, само терање инает.
Ај јас пошо сум либерална може се шетам дома со мојте гола, пошо сме крв, него ти Агда, со свекорот како? Пошо доиш пред него сигурно и тој кога ти доаѓа на гости се слекува гол за добар ден.
Џабе се мачеше сето ова да го напишеш бидејќи баш истото ти го кажав погоре.

Next time, choose your battles wisely. Тоа доколку не сакаш да слушнеш спротиставени мислења или мислења (и членови) со кои лично не делиш ист светоглед или не гледаш поента во понатамошно дискутирање. Така всушност одбираш да дискутираш со членови и мислења со кои се согласуваш и тука не гледам баш многу простор за сеопшт напредок, но тоа е твое право на избор.

Од друга страна, ако се впуштиш во дискусија (како што се впушти во дискусија со Владе) немој да се жалиш на неговиот начин на комуницирање туку спротистави се со аргументи. Само така ќе придонесиш во однос на менување на социјална норма и нешто што е прифатено како „нормално“.

Доколку дискутираш и потоа се повлечеш со обвинувања кон „спротивната страна“ дека не е „дорасната за дискусија“ оставаш впечаток на мало дете кое се лути за ситници и ја напушта играта со другарчињата.

Сите имаме начин на комуникација, сите имаме свои ставови на кои имаме право и ако за тебе ставовите на некој член се чиста глупост можеби и за него твоите ставови се баш тоа. Но ниту едното ниту пак другото не значи дека и двајцата сте апсолутно во право. Вистината е секогаш некаде на средина.
Како до тоа ако не со дискусија?

Во однос на лајковите, со самото што го испиша само ја потврди мојата поента, дека лајкот на форум не е мерило на личната вредност на форумскиот лик, најмалку мерило на личната вредност на истото лице надвор од форумското битисување.

Поздрав Емка, помалку лутење, повеќе дискусија. Инаку работите сами од себе не се менуваат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
@Емкаа , соодносот мислења и реакции не говори апсолутно ништо. Дел тропаат глупости, дел пишуваат само општо прифатливи работи, а трети билдаат рејтинг со слики и музика. Сето тоа е легитимно, ама не зборува многу за членот.

Назад на темата. Еве јас сум конзервативен и вашиот наратив секогаш се движи кон затуцаноста на народот со цел да добиете некоја реторичка битка. Тука нема аргументи. Не верувам дека некој има нешто против доењето во јавност (види ја анкетата), ама тоа да биде дискретно. Но и немам приметено некоја да дои во јавност искрено, сем ромките на семафор. Ако сака некоја да си дои, нема отпор кај мене.

Тука може да дискутираме само дали е табу и ако е од каде е пренесено или преземено.

За во домашни услови, мене ми е непријатно и глупаво некоја роднина или другарка да ја извади дојката. Или нека се покрие или нека си оди во соба да си заврши работа. Затоа гласав Не.

Паралелите на Владе се на место и нема потреба од меѓусебни навреди. Нема ништо тупо во нив. Зошто доењето да биде границата што е прифатливо, а што не? Знаеш каде Фројд го вперува прстот, нели? :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Џабе се мачеше сето ова да го напишеш бидејќи баш истото ти го кажав погоре.

Next time, choose your battles wisely. Тоа доколку не сакаш да слушнеш спротиставени мислења или мислења (и членови) со кои лично не делиш ист светоглед или не гледаш поента во понатамошно дискутирање. Така всушност одбираш да дискутираш со членови и мислења со кои се согласуваш и тука не гледам баш многу простор за сеопшт напредок, но тоа е твое право на избор.

Од друга страна, ако се впуштиш во дискусија (како што се впушти во дискусија со Владе) немој да се жалиш на неговиот начин на комуницирање туку спротистави се со аргументи. Само така ќе придонесиш во однос на менување на социјална норма и нешто што е прифатено како „нормално“.

Доколку дискутираш и потоа се повлечеш со обвинувања кон „спротивната страна“ дека не е „дорасната за дискусија“ оставаш впечаток на мало дете кое се лути за ситници и ја напушта играта со другарчињата.

Сите имаме начин на комуникација, сите имаме свои ставови на кои имаме право и ако за тебе ставовите на некој член се чиста глупост можеби и за него твоите ставови се баш тоа. Но ниту едното ниту пак другото не значи дека и двајцата сте апсолутно во право. Вистината е секогаш некаде на средина.
Како до тоа ако не со дискусија?

Во однос на лајковите, со самото што го испиша само ја потврди мојата поента, дека лајкот на форум не е мерило на личната вредност на форумскиот лик, најмалку мерило на личната вредност на истото лице надвор од форумското битисување.

Поздрав Емка, помалку лутење, повеќе дискусија. Инаку работите сами од себе не се менуваат.
Баш напротив, сакам да влезам во дискусија, доколку дискусијата е здрава и конструктивна. Во овој момент, со аргументите што ги приложи владе и со компарациите кои ги направи, јас не сметам дека има потреба натаму да се објаснувам со него. Немам толку време на располагање за да влегувам во бесконечни дискусии околу тоа дали се шетам гола низ дома и да се објаснувам зошто тоа не е исто со доење во јавност. Доколку некој има стварно конструктивни мислења за/против ( како што дадоа мајките тука, да не зајде детето пример ) или тие против ( дека не е пристојно ) ок, супер, ќе дискутираме.

@Емкаа , соодносот мислења и реакции не говори апсолутно ништо. Дел тропаат глупости, дел пишуваат само општо прифатливи работи, а трети билдаат рејтинг со слики и музика. Сето тоа е легитимно, ама не зборува многу за членот.

Назад на темата. Еве јас сум конзервативен и вашиот наратив секогаш се движи кон затуцаноста на народот со цел да добиете некоја реторичка битка. Тука нема аргументи. Не верувам дека некој има нешто против доењето во јавност (види ја анкетата), ама тоа да биде дискретно. Но и немам приметено некоја да дои во јавност искрено, сем ромките на семафор. Ако сака некоја да си дои, нема отпор кај мене.

Тука може да дискутираме само дали е табу и ако е од каде е пренесено или преземено.

За во домашни услови, мене ми е непријатно и глупаво некоја роднина или другарка да ја извади дојката. Или нека се покрие или нека си оди во соба да си заврши работа. Затоа гласав Не.

Паралелите на Владе се на место и нема потреба од меѓусебни навреди. Нема ништо тупо во нив. Зошто доењето да биде границата што е прифатливо, а што не? Знаеш каде Фројд го вперува прстот, нели? :D
Јас не го навредив владе никаде. Само кажувам дека од моја гледна точка, не гледам поента да се објаснувам со некој кој влечи такви компарации на темава.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Не дека го бранам Владе т.е. драга Емка мил ми е мене Платон, но помила ми е вистината.
Ај да видиме дали владе некате те прозва или ти прва го цитира и му посочи дека е глуп.

Баш напротив, сакам да влезам во дискусија, доколку дискусијата е здрава и конструктивна.
...
И еве започнуваш таква дискусија со владе на темава...

Кој машки полов орган бе владе? ...
Потоа:
не го навредив владе никаде. Само кажувам дека од моја гледна точка, не гледам поента да се објаснувам со некој кој влечи такви компарации на темава.
Еве во твојот прв пост каде му кажуваш дека муабетите му се глупави:

И мене ме фаќа некоаш незгодно од вакви глупи муабети ама трпам!
Мене прашањето ми беше легитимно.
ДОКОЛКУ не си спремна на спротиставени мислења и доколку не сакаш некој да ти оди контра со за тебе глупости ЗОШТО побогу воопшто го тригернуваш, го цитираш и бараш/нудиш мислење на темата со тој член?

Така, само ќе ја одвлечиш дискусијата и нема да добиеш на поента, напротив наместо социјалното „помирување“ т.е. гледање на работите од поинаква перспектива и НЕосудување на мајките кои дојат во јавност ти со набедување на „противникот“ во првичниот пост постигнуваш обратен ефект и потоа се повлекуваш со зборовите, не видите јас не сум овој тип на женска и ваков тип на комуникација не е за мене.

Мислам во ред е, те почитувам како форумски лик и сето тоа, но самата си пукаш во колено и потоа друг ти е виновен.
И НЕ, немој да помислиш дека Владе го бранам или ти или тој ми сте посебно мили или пак посебно не ве сакам, туку едноставно не ти оди во прилог ваквиот начин на презентирање во однос на тоа да се промени јавното мнение за доењето.

Ако е за така, дај како што викаш тоа мајките соберете се на една страна и Владе на друга па уште 400 постови вадете си цицки, курци, палци и знаеш кога ќе дојдете до common ground? Кога ќе си го видам тилот.

Ти реков, не се лтуи кога дискутираш. Не значи дека Владе или било кој тука не те сака или те мрази, едноставно дискутира со тебе.

И да, можеш да ми кликнеш лајк или некој друг емотикон на постот :D Тоа нема да значи дека ако имам повеќе импресии сум подобар човек во суштина или нешто попаметен, туку дека не ми се лутиш и дискутираш опуштено со мене :D

Позз друже, да не ти одземам од денот, ќе пишуваме пак следна прилика :)))))
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
@Генерал ниту се лутам ако некој има поинакво мислење од моето, ниту сфаќам нешо лично. На форум сме и нормално ќе има спротивставени мислења. Сакам да дискутирам, ама како што реков, после некое време на форумот си ги бираш фронтовите и не се објаснуваш со секого. Истото е и надвор од форумот, не влегувам веќе во дискусии со такви ликови. Само кимам и толку.

Може беше моја грешка што влегов во дискусија со него познавајќи го каков е. Како што и реков, до пред неколку години ќе се објаснував до последно со секој на секоја тема, сеа веќе не. Исто како што излегов од дискусијата за јавна соба пошо не вреди да му се објаснува на некој за права на жената ако истиот мисли дека треба да одиме во теретана со покриени газови и по тренерки, пошо хеланки биле тригер за мажите.

Некои работи и размислувања се учат надвор од форум и од интернет просторот, искрено не мислам дека со дискусија на некој ќе му се промени мислењето за некоја тема освен ако не излезе и истражи. Ни владе нема да се стави во позиција на доилка ни јас во позиција на владе, колку и да е долга и богата дискусијата.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
@Генерал ниту се лутам ако некој има поинакво мислење од моето, ниту сфаќам нешо лично. На форум сме и нормално ќе има спротивставени мислења. Сакам да дискутирам, ама како што реков, после некое време на форумот си ги бираш фронтовите и не се објаснуваш со секого. Истото е и надвор од форумот, не влегувам веќе во дискусии со такви ликови. Само кимам и толку.

Може беше моја грешка што влегов во дискусија со него познавајќи го каков е. Како што и реков, до пред неколку години ќе се објаснував до последно со секој на секоја тема, сеа веќе не. Исто како што излегов од дискусијата за јавна соба пошо не вреди да му се објаснува на некој за права на жената ако истиот мисли дека треба да одиме во теретана со покриени газови и по тренерки, пошо хеланки биле тригер за мажите.

Некои работи и размислувања се учат надвор од форум и од интернет просторот, искрено не мислам дека со дискусија на некој ќе му се промени мислењето за некоја тема освен ако не излезе и истражи. Ни владе нема да се стави во позиција на доилка ни јас во позиција на владе, колку и да е долга и богата дискусијата.
Ех Емка Емка, гледаш друже како пецкаш, а потоа кога некој ќе ти одговори во негов стил плачеш?

Сеа ми праќаш јадица за темата за нудс пошто јас таму кажав дека ако одиш во теретана и се тртиш наместо да вежбаш ќе ти се закачи инстант некоја будала, а можеш за да избегаваш будали да не одиш по танга и да се тртиш па да си врзиш тренерка на газ.

Исто и со доењево во јавност. Ако одиш во Чаир и на клупа доиш има поголеми шанси да ти се закачи некој шипо отколку да нахраниш дете.

И тоа не е моја затуцаност или недостаток на емпатија кон женско туку just pointing the obvious пошто живееш нели во општество во кое живееш.

Ако потенцирањето на недостатоците на едно општество те прават да се чувствуваш нелагодно, а тој што ти ги презентира ти е глупав и недостоен за дискусија тогаш да го бараме проблемот на друго место. ;)
Не ќе да е само до нас глупавите пошто за танго секогаш треба двајца.

Истото нелогично размислување ти го потенцирам и во дискусијата која се обиде да ја водиш со Владе и од која се повлече самата.
Прво му влета со навреда и класично опонирање на неговото мислење, а потоа напушти дискусија по пар нелагодни прашања. Детски, нели?

Е сега, јас не знам стварно од каде впечатокот дека туѓите мислења се погрешни, а твоето исправно кога со луѓето не сакаш да продискутираш.
Но, штом сама си кажа како дискусија со некој кој не е со твојот светоглед е бадијала бидејќи не си спремна да промениш став тогаш навистина не знам што воопшто правиш на форум, освен ако не ти фетиш да си ставаш лајкчиња со луѓе со кои делите исти гледишта на нештата.

Меѓу останатото, голема грешка си дека не се креира јавно мнение преку дискутирање тука или дека не можеш со соговорник да наjдеш common ground - што ти е всушност почеток на менување на свеста за било која "скокотлива" тема.

Сума сумарум, не ти него ние затуцаните би требало да те избегнуваме на вакви теми (иако цитираш) за да на крај не ни се налутиш.

Ако така се играме, тогаш океј.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Е сега, јас не знам стварно од каде впечатокот дека туѓите мислења се погрешни, а твоето исправно кога со луѓето не сакаш да продискутираш.
Zatoa sto e objektivna. Emka objektivnata ja vikavme na vremeto. Si znae taa zosto :cautious:.
Автоматски споено мислење:

Шо да одговориш на вакво размислување? 2021 сме, јас сум либералната пошо поддржувам доење во јавност. Владе го изедначува тоа доење со шетање по дома голи и ја турка темата во пропаст со тоа боцкање и провокаторски стил. Велам ја турка во пропаст пошо немаш здрава дискусија со ваков член, само терање инает.
Ај јас пошо сум либерална може се шетам дома со мојте гола, пошо сме крв, него ти Агда, со свекорот како? Пошо доиш пред него сигурно и тој кога ти доаѓа на гости се слекува гол за добар ден.
Nikako da vidite povrzanost koga ne vi odi vo prilog pa se penjavite tuka bez veze. Jas dadov hipoteticko scenario so tocno zadadeni parametri, domasna atmosfera, riditeli, brakja sestri, krv sto bi rekle. Nikade ne spomnav niti svekor, niti seks, apsolutno nisto od toa. Najobicna domasna atmosfera, so tvoite domasni koi veruvam te iznagledale gola doma ko pomala itn itn i samo te prasav sto e toa sto te sprecuva da ne se rasetavas kako od majka rodena niz doma pred tvoite.
Posto ti spomna deka nekoj ne odobruval doenje vo javnost konkretno jas oti navidno sum se grozel( neznam od kade go izvadi ova), mene me interesirase dali ti se grozis od tvoite ili tie od tebe pa ne se rasetavas pred niv kako od majka rodena ili nesto drugo e vo prasanje i ako e drugo sto te sprecva, sto e toa konkretno.
P. S ete i rekcija ti staviv, neka ti se broj cim tolku vazno ti bilo. Od tolku vreme tuka niti sum se zamaral koj kolku ima niti mi bilo vazno :toe:.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
у државава владее прав бејби бум па главна тема ни е дали оправдувате доење у јавност.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Zatoa sto e objektivna. Emka objektivnata ja vikavme na vremeto. Si znae taa zosto :cautious:.
Автоматски споено мислење:


Nikako da vidite povrzanost koga ne vi odi vo prilog pa se penjavite tuka bez veze. Jas dadov hipoteticko scenario so tocno zadadeni parametri, domasna atmosfera, riditeli, brakja sestri, krv sto bi rekle. Nikade ne spomnav niti svekor, niti seks, apsolutno nisto od toa. Najobicna domasna atmosfera, so tvoite domasni koi veruvam te iznagledale gola doma ko pomala itn itn i samo te prasav sto e toa sto te sprecuva da ne se rasetavas kako od majka rodena niz doma pred tvoite.
Posto ti spomna deka nekoj ne odobruval doenje vo javnost konkretno jas oti navidno sum se grozel( neznam od kade go izvadi ova), mene me interesirase dali ti se grozis od tvoite ili tie od tebe pa ne se rasetavas pred niv kako od majka rodena ili nesto drugo e vo prasanje i ako e drugo sto te sprecva, sto e toa konkretno.
P. S ete i rekcija ti staviv, neka ti se broj cim tolku vazno ti bilo. Od tolku vreme tuka niti sum se zamaral koj kolku ima niti mi bilo vazno :toe:.
Никогаш, при здрав разум, не би излегол гол пред мајка ми и татко ми,нити па тие сакам истото некогаш да би ми го направеле, а пошто се воспитани, културни и разумни луѓе, нити то ми го напрајле некогаш нити ќе го напрает. Овде исклучок на правилово е во случај на болест, изнемоштеност и слично, ако некогаш дојде ситуација да ги гледам како стари и изнемоштени луѓе или недај Боже мене нешто да ми се случи, па да мораат гол да ме гледет.

А на прашањето што ме спречува гол да се појавам пред мајка ми и татко ми и сестра ми, ќе ти одговорам дека ме спречува здравиот разум.

Јас прашав еднаш, никој не ми одговори... На плажа сте жениве по купачи, пред стотици луѓе, голем дел од мажите по спидовки. Дали некој, некаде, некогаш кај шо си пошла на гости те пречекал по долна облека? И исто, дали ти и твоите дома сте пречекале нкогаш гости по долна облека да сте?

"Кај мене дома сум, што сакам можам да правам" е комплетно валиден аргумент како кога некој ќе кажи "Абе доењето е хранење на бебе, на живо, безпомошно суштество, не е разголување."
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Вчера имав жестока дискусија со другарката со мали цицки. :icon_lol: Нема деца, мајка ѝ никогаш не ја доела, ама она е „експерт“ за тоа колку млекото е квалитетно после првата година. За доењето во јавност и не само во јавност, туку и воопшто доење пред неа(во ситуација кога јас би доела и ние би седеле , зборуваше со такво гадење кон доењето, како да не видела цицка во живот. Во една прилика дури рече ѝ се згадило и престанала да јаде откако видела мајка како дои бебе. Ѝ посакав што поскоро да стане мајка, па да правиме муабет.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Вчера имав жестока дискусија со другарката со мали цицки. :icon_lol: Нема деца, мајка ѝ никогаш не ја доела, ама она е „експерт“ за тоа колку млекото е квалитетно после првата година. За доењето во јавност и не само во јавност, туку и воопшто доење пред неа(во ситуација кога јас би доела и ние би седеле , зборуваше со такво гадење кон доењето, како да не видела цицка во живот. Во една прилика дури рече ѝ се згадило и престанала да јаде откако видела мајка како дои бебе. Ѝ посакав што поскоро да стане мајка, па да правиме муабет.

Инаку што наведе другарка ти како причина поради која и се гади доењето? Не разбирам зошто да и се гади. Тоа е основна потреба на бебето. Едно е да се чувствуваш непријатно кога некој во твоја близина го храни бебето во јавност, а сосема друго е ова што го кажала таа. Инаку сметам дека станува збор за набиени комплекси од страна на опкружувањето. А инаку ако кажала дека и се гади доењето, не верувам дека би имала свое бебе во иднина. Оти дури да има бебе ако и се гади да го дои, на тоа бебе црно му се пишува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom