Дали пилешкото месо е сигурно/здраво да се јадe?

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Ме интересираше по маркетиве што се продаваат пилешки гради и тн. дали се здрави за јадење,бидејќи имам слушано дека во живинарските фарми им се давале хормони за да растат побрзо и ние ги конзумираме индиректно тие ''хормони-стероиди'' што и да се мајке ми.Дали е ова вистина или мит ?
 
F

Flatter

Гостин
Што има врска што со стероиди ги растат па и ние билдерите јадеме стероиди па ништо не ни е.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Мислам дека мали деца машки не треба да се прејадуваат со пилешко, зашто има голем број женски хормони.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Секое месо е во ред да се јаде во умерени количини.Важно е и да се знае од каде потекнува месото.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Поконретно,сакав да знам дали им се дава некаков вид на хемија на пилината за да пораснат толку големи во толку кратко време,а ние индиректно преку исхраната ја конзумираме таа хемија но не сме свесни.Тоа беше цела теза но јебига нема простор за дискусија.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас јадам само од Словенското. Цекин мислам дека беше. Бразилското го бие лош глас дека баш тоа што го викаш ти горе, го прават, а во Хрватското неколку пати сум наишол на коски.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Па,затоа кажав дека е важно да се знае потеклото на месото.
Поконретно,сакав да знам дали им се дава некаков вид на хемија на пилината за да пораснат толку големи во толку кратко време,а ние индиректно преку исхраната ја конзумираме таа хемија но не сме свесни.Тоа беше цела теза но јебига нема простор за дискусија.
Некаде сешто им даваат,некаде не.Има некои земји кои ги бие лош глас,еве Рон ја спомна државата Бразил во која имаше скандали во месната индустрија,па не треба да се јаде месо од тие.Ако имаш можност,земај домашни месо и јајца.
Овие години имаше неколку скандали во кои беа инволвирани домашни и странски компании.Истражувај на интернет околу ова,веројатно ќе добиеш некаква претстава за квалитетот на месото.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Не е здраво другар гарант. И домашното производство не е здраво. Се хранат со храна која била прскана итн итн, ама далеку подобро од тоа во маркерите. Тоа во маркетите е пластика. Од пилешко до свинско.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Во сите меса ставаат дрнгалашки, најдобро е од некоја локална месара или кланица да си земиш директно, побарај да не е во саламура, или пак ако ти се исплаќа, оди до некое село и кај ќе начекаш кокошки, оди и прашај дали имаат некоја за продавање.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Во сите меса ставаат дрнгалашки, најдобро е од некоја локална месара или кланица да си земиш директно, побарај да не е во саламура, или пак ако ти се исплаќа, оди до некое село и кај ќе начекаш кокошки, оди и прашај дали имаат некоја за продавање.
тоа сакав да кажам, месо не купувам од продавници и супермаркети! Исклучиво од фарми каде што знам како се гледани животните и што јаделе
Пилешко ретко јадам зашто не ми е вкусно, ама затоа си чуваме 5-6 кокошки и откако ги пробав нивните јајца други не ставам во уста
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
тоа сакав да кажам, месо не купувам од продавници и супермаркети! Исклучиво од фарми каде што знам како се гледани животните и што јаделе
Пилешко ретко јадам зашто не ми е вкусно, ама затоа си чуваме 5-6 кокошки и откако ги пробав нивните јајца други не ставам во уста
Леле.
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.594
Поени од реакции
7.168
И Аргентина.
Јас јадам само од Словенското. Цекин мислам дека беше. Бразилското го бие лош глас дека баш тоа што го викаш ти горе, го прават, а во Хрватското неколку пати сум наишол на коски.
Сигурен си дека е 100% словенско? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom