Дали пилешкото месо е сигурно/здраво да се јадe?

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
brojleri.jpg
Погледнете како изгледа работава!
Е сега уште една споредба, мојот покоен татко имаше иста висина како и јас сега. Човекот и во најдобри години не помина 80-82 кила, иако колеше по 120-150 кила свињче секоја година и нормално се што иде ресто од месо во годината.
Јас не сум толку љубител на месо, едвај дали јадам пола од тоа што он го јадеше и не можам да спаднам под 0,1 тон, никако:(.
Па сега изведете закључок дали е здраво пилешкото и воопшто све што јадеме сега.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.345
Само домаќе, најубаво сам да си колиш кокошки
Прегледај го приврзокот 201132
Погледнете како изгледа работава!
Е сега уште една споредба, мојот покоен татко имаше иста висина како и јас сега. Човекот и во најдобри години не помина 80-82 кила, иако колеше по 120-150 кила свињче секоја година и нормално се што иде ресто од месо во годината.
Јас не сум толку љубител на месо, едвај дали јадам пола од тоа што он го јадеше и не можам да спаднам под 0,1 тон, никако:(.
Па сега изведете закључок дали е здраво пилешкото и воопшто све што јадеме сега.
Па месото не те дебели:) јади само месо и нема да бидеш дебел. Лебот и шеќерот дебелат, све што ти е житарка и јаглехидрат дебели.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
Поконретно,сакав да знам дали им се дава некаков вид на хемија на пилината за да пораснат толку големи во толку кратко време,а ние индиректно преку исхраната ја конзумираме таа хемија но не сме свесни.
Во глабала - ДА.

Ни едно сериозно производство на пилешко месо, без разлика дали е Бразил или Хрватска, не поминува без некои хемикалии. Лекарства (кокцидиостатици секогаш, антибиотици понекогаш ) ти е официјално, додека хормони за раст, неофицијално.

Понатаму, една од причините за брз раст (покрај посебно селектиран вид на пилиња), е исхрана со високо-протеинска храна.Оваква храна не можеш да добиеш без употреба на соја, која пак, 99,99 % ти е ГМО.

Ова додека дојде пиле (или “бројлер“ како се вика). Понатаму, во кланица/преработка - се додава друга “хемија“ - од обичен раствор на вода за зголемување на тежина, до раствор на нитрити за поголема трајност, или разни адитиви кои служат за врзување на вода во месото.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
За најмалку девет дена од пиле станува кокошка. За тоа време висе со главата надолу и прима нешто како инфузија односно хормони за растење. Изметот е во форма на течност.
За да на крај кај овие додатоци да бидат причина за нагло раснење кај децата а особено раст на стапалото и појавување на (извинете) цицки.
Производството на пилешко во Аргентина и Бразил е тоа(Барем така чув јас од еден професор што постетил такви места).

Само домашно, изгледано лично од тебе да знаеш што си го хранил и во какви услови живеало. А некои велат дека Словенските биле добри, па кој знае...?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
За најмалку девет дена од пиле станува кокошка. За тоа време висе со главата надолу и прима нешто како инфузија односно хормони за растење. Изметот е во форма на течност.
Во денешно време на достапност на информации, можете нешто и да се информирате пред да тресете секакви глупости
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Па добро, со какво пилешко се храните? Вака испаѓа дека сите се штетни.

Sent from my SM-J330F using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Па добро, со какво пилешко се храните? Вака испаѓа дека сите се штетни.

Sent from my SM-J330F using Tapatalk
Дефинитивно!
Тука поумесно е прашањето: Има ли некое кое е помалку штетно, од множеството со неизвесно потекло и уште понеизвесно со што е хрането ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.345
А ние што живееме во станови ?
Купуваш кокошка од пазар, загреваш вода во лонец и спремаш сатарот:pos: никој више не коле дома кокошки тоа време пројде, не ни чуваат луѓево за јајца а не пак за месо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom