Дали одите на лов/риболов ?

Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
aham...Porano idev so tatkomi..sega idam ponekogas ama retko so drustvo ili sama. Zensko jebote ali toa ti e. Na edno ripcence mu se raduvam sto ke go izvadam, nepak li nekogas da i se desi krap da fatam. E toa veke ke bide nesto
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
PSYtisfaction напиша:
Ти можеш да одиш по планини и да и се восхитуваш на природата и без да убиваш диви животни притоа.
а што да им се прави на животните????
ти ако толку несакаш, сликај се гола :vozbud: и терај си кампања против убивање на животни :baeh:
 
N

Nephthys

Гостин
Crazy P0Y0L напиша:
а што да им се прави на животните????
ти ако толку несакаш, сликај се гола :vozbud: и терај си кампања против убивање на животни :baeh:
Веројатно да се остават да си живеат,а фрустрациите да идат да се лечат на некаков друг начин,во некое друго место:vozbud:
Btw кампањата на ПЕТА Ј’d rather go naked than wear a fur се води против носење на природно крзно а не против лов и риболов:hump:!
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
Crazy P0Y0L напиша:
а што да им се прави на животните????
ти ако толку несакаш, сликај се гола :vozbud: и терај си кампања против убивање на животни :baeh:
така е, како некој што прават за животните. :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Crazy P0Y0L напиша:
а што да им се прави на животните????
ти ако толку несакаш, сликај се гола :vozbud: и терај си кампања против убивање на животни :baeh:
Од кај знаеш дека веќе се немам сликано? :vozbud:

Што да им се правело на животните бе. Да ги оставиш да си живеат слободно, на пример?
:tapp:
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ostajte gi zivotnite na mir dosta im e sto im ja unistuvame nivnite zivealista i uste 10 posto od dozdovnata suma e ostanata i 50 posto od zivotnite se istrebeni blagodarenie na covekovoto vlijanie vo prirodata.Voopsto ne go podrzuvam ni ribolovot ni lovot,zivotnite zasluzuvaat mir da im tece zivotot kako sto treba i nie voopsto da nemame vlijanie.Koj saka da se ispuca ima sportovi koi go krevaat adrenalinot isto kako lovot i ribolovot.Sto e tolku ubavo da se ubie edno zivotno koe ima dusa,cuvstva isto ko nas.Ne vredi da se unistuva nekoe zivotno za nase zadovolstvo.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
PSYtisfaction напиша:
Од кај знаеш дека веќе се немам сликано? :vozbud:

Што да им се правело на животните бе. Да ги оставиш да си живеат слободно, на пример?
:tapp:
кажи им го тоа на родителите на малите африканчина...замисли лав шета кај шо сака...ЗАДОВОЛНА!!!
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Crazy P0Y0L напиша:
кажи им го тоа на родителите на малите африканчина...замисли лав шета кај шо сака...
Мешаш баби и жаби.

Тука не збориме за убивање на животни поради храна и заштита, туку поради спорт и рекреација. Прај разлика.
ЗАДОВОЛНА!!!
Ај признај дека те исфрустрира црвеното, признај. :wink:
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...sportski ribolov obozavam,lud sum po nego,potochno krapski ribolov,ama samo "catch and release",jadicata e so nepovratna kuka,se stava lek na uloveniot krap i se pushta povtorno,ranata im zarasnuva mnogu brzo i ushpeshno...a keifot e golem...i da... gi bacuem pred da gi pushtam u voda.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
209
Поени од реакции
1
porano odev na ribolov no sea ne sum bil odamna,a lov mrazam :toe:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
ZIKS напиша:
Јас на пример, одам на лов, со братучеди, посебно одам бидејќи се качувам на високи планини, пешачам доволно, го усовршувам пукањето, но и ќе излезе нешто како зајак, дива свиња, и друго, па ќе се нагостиме убаво.
Поради таквите како тебе еден куп животни се на работ на истребени. Сигурна сум дека и срнче да застане пред тебе ќе пукаш, така? Ептен вкусно тоа срнечкото, нели? Ми се повраќа толку многу од вака исфрустрирани луѓе.
Океј, еве и да речеме дека не пукаш во загрозени животни, пукаш во зајак (иако не верувам дека би ја оставил дивокозата жива и покрај тоа што речиси и ја нема повеќе) и нели е тоа како дозволено од нашава држава... Знаеш дека многу загрозени видови зависат од тој зајак? Една од причините за исчезнување на рисот е ловење на неговиот плен. Ти ако му го ловиш зајакот - со што ќе се храни тој?

Идеме понатаму - пукањето. Не знам колку си запознаен, иако по ретардираноста на постовите и по селското понашање кога некој се труди да ти објасни дека ама ич не е кул ова со што се фалиш, на последниците од војната во 2001? Еден куп животни од пограничниот предел на Македонија се префрлија кон внатрешноста, смртно исплашени. Дечко, животните сакаат мир, сакаат шума кај што нема да се заебаваат деца што учат да пукаат! И уште нешто, чисто да се надоврзам, знаеш Македонските ловци што направија? Се потрудија да убијат колку што можат повеќе. Ајде, ајде... Ловџија си нели, знаеш што се случува со животинскиот свет во Крушевско. Упс, грешка - ништо не се случува, го нема повеќе.

Следен момент кој ме тера да исфрлам се што сум јадела во последниве 24,5 часа - оваа ретардирана, полунеписмена „кампања“ за докажување колку е ловот ебано закон! Добро бе, свесен си ти што пишуваш? Знаеш и самиот дека ловот не е за месото, за потребата да убиваш е. Ако ти се јаде месо, бујрум, пиши ми приватна порака, ќе одам до месарница ќе ти купам кило кременадли, ама те молам немој да трескаш глупости!

За риболовот не знам и не сум доволно запознаена зашто претежно работам на друга проблематика ама сум силно против тоа. Не е проблемот со ловењето риба на места каде е тоа дозволено и регулирано - проблемот е кога се ловат риби по Радика и по другите планински реки. Проблемот е кога од таде границата (Албанија) по цел пат гледаш испоседнати луѓе а пред нив Охридска пастрмка продаваат.


Како и да е, да сумирам - немам ништо против она што го нарекуваме „рекреативен лов“. Да одиш со ловџиска пушка (знаат ловџииве зашто болдирам, во Македонија не се лови со ловџиски пушки туку со полуавтомати кои не се наменети за таа цел. јеби га, не постојат закони кај нас), да пешачиш, си седнеш на ручек со пријателите, отепате пола ден така, после попукаш малку во сојки, ако убиеш две три цела зима океј е... Тоа е лов, ова вашево е крвништво.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
PSYtisfaction напиша:
Мешаш баби и жаби.

Тука не збориме за убивање на животни поради храна и заштита, туку поради спорт и рекреација. Прај разлика.
Ај признај дека те исфрустрира црвеното, признај. :wink:
да,веќе три дена не можам да спијам.:drk:
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Ljupco напиша:
...sportski ribolov obozavam,lud sum po nego,potochno krapski ribolov,ama samo "catch and release",jadicata e so nepovratna kuka,se stava lek na uloveniot krap i se pushta povtorno,ranata im zarasnuva mnogu brzo i ushpeshno...a keifot e golem...i da... gi bacuem pred da gi pushtam u voda.
И јас исто. Ама скрос исто.
Затоа и ме одбиваат како друштво за на риболов, сеедно со кого сум запнала да одам. Ако ми се погоди мене некоја ептен убава риба, знаат дека како и да е ќе ја вратам назад. А кога и некој друг да фати, буквално се трескам од земја додека да го натерам да ја врати. Битно ми успева. :)
И она преку што не можам да поминам, и мало рипче да фатат - никакво, младо, што уште не видело ништо што се вика... И тоа ќе го уловат. Идиоти без душа. Ако се ловци, барем треба да знаат што се лови. :kreten:

На лов сум била еднаш, и никогаш повеќе. Се грозам од самата помисла што знам како изгледа тоа и нема да допрам пушка веќе додека сум жива.
Немам ништо против нормален лов или риболов сеедно. Невозможно е да се запре, било кое од овие две, зашто пак си постои некој баланс во природата, она "поголемите ги јадат помалите", синџир на исхрана итн... Познато е.
Имам против идиотите што се прават ловџии, а немаат благе везе од "спортот".

Напишано од Анастазија
Како и да е, да сумирам - немам ништо против она што го нарекуваме „рекреативен лов“. Да одиш со ловџиска пушка (знаат ловџииве зашто болдирам, во Македонија не се лови со ловџиски пушки туку со полуавтомати кои не се наменети за таа цел. јеби га, не постојат закони кај нас), да пешачиш, си седнеш на ручек со пријателите, отепате пола ден така, после попукаш малку во сојки, ако убиеш две три цела зима океј е... Тоа е лов, ова вашево е крвништво.
...Ете... И точно е. :toe:
Напишано од ZIKS
аман бе брат, па ти како уствари се релаксираш некаде надвор од градот, гледајќи природата, итн итн ? :)
ДА!!! И сум милион пати погорда на себе и позадоволна кога ќе ја вратам рибата во вода, или кога ќе шетам низ шума и ќе можам само да ги гледам животните како имаат мирен и среќен живот! Па колку сака нека ви звучи смешно на вас, ловџиите.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Nephthys напиша:
A што е за тебе нормален лов?!?!:buum:
Убаво си пишува, не знам што не разбираш.

Немам ништо против нормален лов или риболов сеедно. Невозможно е да се запре, било кое од овие две, зашто пак си постои некој баланс во природата, она "поголемите ги јадат помалите", синџир на исхрана итн... Познато е.
Ако не подлегнуваш на психологијата на мнозинството ти, односно ако не убиеш некое животно ти - најверојатно е дека некој од ловџиите кои се побројни - ќе го убие. Така...?
Под нормален лов подразбирам ловци кои си ја знаат работата, знаат предели во кои е дозволен ловот, значи животните во истиот не се пред истребување, знаат периоди во годината кога може да се лови, и секако знаат кои животни може да се ловат.
Нема сигурно да застрелаат некоје младо мече, наместо возрасна и постара мечка која баш и нема уште многу пред себе, или било што друго, не знам...
Лов од рекреација, чисто за се убие животно, да видиме кој што ќе улови, или кој подобро пука.. Апсолутно сум против тоа.


Напишано од Анастазија
Како и да е, да сумирам - немам ништо против она што го нарекуваме „рекреативен лов“. Да одиш со ловџиска пушка (знаат ловџииве зашто болдирам, во Македонија не се лови со ловџиски пушки туку со полуавтомати кои не се наменети за таа цел. јеби га, не постојат закони кај нас), да пешачиш, си седнеш на ручек со пријателите, отепате пола ден така, после попукаш малку во сојки, ако убиеш две три цела зима океј е... Тоа е лов, ова вашево е крвништво.
И со ова се согласувам, да си повторам уште еднаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom