Дали новиот Закон за јавна чистота ќе се применува и на стадионите?

Член од
25 јули 2008
Мислења
53
Поени од реакции
6
Градскиот стадион во Скопје припаѓа на град Скопје, со што е јавна површина. Тој е изнјамуван на клубовите кои играат на него. Дали со тоа значи дека и фудбалерите кои плукаат, секнат нос за време на натпревар треба да бидат казнувани?
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.287
Поени од реакции
28.872
Градскиот стадион во Скопје припаѓа на град Скопје, со што е јавна површина. Тој е изнјамуван на клубовите кои играат на него. Дали со тоа значи дека и фудбалерите кои плукаат, секнат нос за време на натпревар треба да бидат казнувани?
Треба да се применува за публиката која плука, секне нос, грицка семки и пуши цигари. Не смеат да дозволат ни шиткачите на семки да ги пуштаат внатре како досега. За играчите не може и не смее да се применува. Интересна замисла, ама ќе има „толеранција“ за нив ;)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.729
Поени од реакции
618
Треба да се применува за публиката која плука, секне нос, грицка семки и пуши цигари. Не смеат да дозволат ни шиткачите на семки да ги пуштаат внатре како досега. За играчите не може и не смее да се применува. Интересна замисла, ама ќе има „толеранција“ за нив ;)
Мислам дека е изречена и ваква казна, во спортски објект, или било само опоменување, не ме фаќајте за збор...значи гледач си грицкал семки, дошол полицаец и нормално, да му напише казна на човеков, ама по неколку минутно убедување "извини друже милиционер, извини" му рекол да иде да си земе учте еден фишек, каде ќе ги плука семките, и не го казнил.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Навивачите треба да си го почитуваат законот. Ете во новата сала Борис Трајковски не смее да се внесат семки забрането е.
Е сега за на стадион не знам. Концертот кога беше во чест на Тоше сите си јадеа, си фрлаа ѓубре никој ништо не рече иако имаше полицајци насекаде. Видов еден и шеташе и продаваше семки. Значи после концертот лом беше стадионот. Сигурно е така и за натпревар. Не треба да се грицка семки, нека се забранат (ќе си грицкам нокти од нервоза тогаш тоа смее вајда :pos:)

А за фудбалерите не може да постои тоа правило. Сите фудбалери си плукаат:)
Замисли доаѓа пример Италијанска репрезенација и Гатузо на терен игра и си плука и ете трча полицаец и пишува казна :pos: е тогаш Гатузо ќе го убие на лице место што му се спротивставил :pos: :pos: :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.680
Поени од реакции
178.784
За спортистите што плукаат до некаде е и оправдано. Трчаат, се потат, можеби во тој момент на игра му дошол шлајм, нема веројатно да излегува од игра за да плукне па пак да се врати. Треба да се погрижиме публиката да прекине со малограѓанските навики како јадење семки на трибини и фрлање запалки и хартии долу на теренот.
Читав некаде дека голманите во англиската премиер лига дури и мочаат на теренот, само за да не ја напуштат играта. :toe:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
За спортистите што плукаат до некаде е и оправдано. Трчаат, се потат, можеби во тој момент на игра му дошол шлајм, нема веројатно да излегува од игра за да плукне па пак да се врати. Треба да се погрижиме публиката да прекине со малограѓанските навики како јадење семки на трибини и фрлање запалки и хартии долу на теренот.
Читав некаде дека голманите во англиската премиер лига дури и мочаат на теренот, само за да не ја напуштат играта. :toe:
А навивачите мижат :pos: :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.680
Поени од реакции
178.784
Па кога играат Челзи и Манчестер, никој не гледа во голманот :pos:
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Место Градски нека се стави "стадион", во насловот.

Неможе на фудбалски натпревар да се седи 105минути на стол(освен ако не идеш во навивачка група). Така е тоа, нека плаќаат раковотствата за чистачки после утакмицата.
Кој е против, нека иде нека проба да седи цел фудбалски натпревар на столчињана.:)

Ај ракомет, кошарка траат по 60-70минути али 105мин е многу без цигара, сончоглед, кикирики, сок, вода, пиво. :kesa:

п.с Во големите земји т.е на нивните стадиони, во подтрибинскиот простор имаат кафулиња, сендвичари...во кој на полувреме можеш да се распушиш, напиеш, најадеш.
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
675
јас веке 2 недели како одам на фудбал на стадион полицајците седат до мене или стојат ја фрлам семки ништо не кажуваат.Ама ако фатат да казнуваат ке треба цел стадион да го испишат од казни :)
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
452
не верувам дека ќе се применува законот на стадионите тоа е малце тешко
 
Член од
24 септември 2008
Мислења
450
Поени од реакции
14
Ke se primenuva za organizatorite, tie se dolzni da platat cistenje posle natprevar, festival ili sto i da e. Ako tie ne se pogrizat za cistotata po zavrsetokot, tie ke bidat paricno kazneti.
 
На врв Bottom