Дали некој знае дали е штетно да се јаде риба со сирење!?

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.714
... приготвување на јадења на риба со сирење, урда, моцарела како специјалитет или воопшто приготвување на јадења каде се мешат различни вкусови од нежна конзистенција на риба и ферментирани млечни производи да би се неутрализирало силниот мирис на риба... или пак дигестивни авантури на нови вкусови денес во светот е „нормална“ работа на гастроном, шеф на сала или експерт по готвење на различни специјалитети кои се по барање на гостите, туристи!


... тоа не значи дека ќе ни се случи нешто, ама не значи дека и лесно ќе поминиме ако имаме „нежен“ желудник и не сме научени на морска храна и на мешање на такви хранителни вкусови!
... мешање на риба или морски плодови со сирење или општо со млечни производи може да создаде бурна алергиска реакција, дерматолошки проблеми од тип на пореметена пигментација на кожата до појава на витилиго!
рибата е богата со железо, а млечните производи богати со калциум, кога ќе помешаме железо и калциум се добива „цименто“ во стомакот :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
... мешање на риба или морски плодови со сирење или општо со млечни производи може да создаде бурна алергиска реакција, дерматолошки проблеми од тип на пореметена пигментација на кожата до појава на витилиго!
рибата е богата со железо, а млечните производи богати со калциум, кога ќе помешаме железо и калциум се добива „цименто“ во стомакот :)
Скандинавците пијат млеко со риба, обавезно. Кога ова што го зборуваш му го кажав на дечко ми(кој цел живот ја конзумира оваа комбинација), рипна да се расправа со мене, а не сум компетентна да зборувам на оваа тема, па си поќутев. :D
Мене ми е врежано во глава дека не е добро да се комбинира, мада имам пробано морски плодови со еден вид на сирење и беше до јаја.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.714
Скандинавците пијат млеко со риба, обавезно. Кога ова што го зборуваш му го кажав на дечко ми(кој цел живот ја конзумира оваа комбинација), рипна да се расправа со мене, а не сум компетентна да зборувам на оваа тема, па си поќутев. :D
Мене ми е врежано во глава дека не е добро да се комбинира, мада имам пробано морски плодови со еден вид на сирење и беше до јаја.
..па и Унгарците на врв на националните јадење (манџи) ставаат слатки работи, ама тоа не значи дека се во право за такво мешање на вкусови, ниту пак во Словенија им ја јадев „живата плескавица“ од коњско месо!
... секој со својата забава во исхрана, а цехот покасно ќе се плати! :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Скандинавците пијат млеко со риба, обавезно. Кога ова што го зборуваш му го кажав на дечко ми(кој цел живот ја конзумира оваа комбинација), рипна да се расправа со мене, а не сум компетентна да зборувам на оваа тема, па си поќутев. :D
Мене ми е врежано во глава дека не е добро да се комбинира, мада имам пробано морски плодови со еден вид на сирење и беше до јаја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom