Дали научниот метод е најсоодветниот начин за осознавање на реалноста?

  • Креатор на темата Daedalus
  • Време на започнување
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Гледам начитан човек си, бидејќи си го проучувал Кант, дали можеш да ми објасниш што значи поимот трансцендентална феноменологија на аперцепцијата?

Јас никако да го разберам. :(
Хе хе хе...ставрос....тебе акл не ти доаѓа...

Нема фајде од тоа, само си го полниш мозокот со срања......

За да те просветлам требе да ти објаснам што е тоа транцендетална медитација

Врзи коњот за пајтонот и кротко оди, не дигај многу прашина......
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Хе хе хе...ставрос....тебе акл не ти доаѓа...

Нема фајде од тоа, само си го полниш мозокот со срања......

За да те просветлам требе да ти објаснам што е тоа транцендетална медитација

Врзи коњот за пајтонот и кротко оди, не дигај многу прашина......
Не бе, знам дека нема фајде од Кант, ама бидејќи го имаш читано и надминато, си реков да ми објасниш што значи тој поим. Сигурно знаеш што значи, и сигурно не си лажел дека си го читал и проучувал Кант. Таква просветлена личност како тебе не би користела детски лаги.

Затоа, еве уште еднаш ќе те замолам да ми објасниш што значи трансцендентална унија на аперцепцијата? Во првиот пост ти ставив феноменологија наместо унија, што е потполно бесмислено, а ти како врвен познавач на Кант тоа не го примети. Не дека го немаш читано Кант, туку во брзањето не виде.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Не бе, знам дека нема фајде од Кант, ама бидејќи го имаш читано и надминато, си реков да ми објасниш што значи тој поим. Сигурно знаеш што значи, и сигурно не си лажел дека си го читал и проучувал Кант. Таква просветлена личност како тебе не би користела детски лаги.

Затоа, еве уште еднаш ќе те замолам да ми објасниш што значи трансцендентална унија на аперцепцијата? Во првиот пост ти ставив феноменологија наместо унија, што е потполно бесмислено, а ти како врвен познавач на Кант тоа не го примети. Не дека го немаш читано Кант, туку во брзањето не виде.
И со инка да ти сипам, џабе ти е...

Толку ти е полн мозокот со срања што нема место за нашто паметно...и на сето тоа се правиш паметен!!!

Ај пак, врзи коњот за пајтонот и не дигај прашина.....ја разбра ли реченицава?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
И со инка да ти сипам, џабе ти е...

Толку ти е полн мозокот со срања што нема место за нашто паметно...и на сето тоа се правиш паметен!!!

Ај пак, врзи коњот за пајтонот и не дигај прашина.....ја разбра ли реченицава?
Сакаш да кажеш дека всушност лажеше кога кажа дека си го проучувал Кант? :(

Трансцеденталната унија на аперцепцијата е еден од неговите клучни термини во испитувањето на свеста. Ако си ја читал Критиката ова мора да го знаеш. Но реално гледано, густината на текстот кај Критиката на Чистиот Ум далеку го надминува твојот интелектуален капацитет. Ти си всушност копито и лажго, класичен блефер. Немој да почнам да те потпрашувам за Фројд, па дури тогаш да пукне срамот.
 
D

Daedalus

Гостин
Сакаш да кажеш дека всушност лажеше кога кажа дека си го проучувал Кант? :(

Трансцеденталната унија на аперцепцијата е еден од неговите клучни термини во испитувањето на свеста. Ако си ја читал Критиката ова мора да го знаеш. Но реално гледано, густината на текстот кај Критиката на Чистиот Ум далеку го надминува твојот интелектуален капацитет. Ти си всушност копито и лажго, класичен блефер. Немој да почнам да те потпрашувам за Фројд, па дури тогаш да пукне срамот.
E што за Фројд? Сите знаеме дека Фројд бил еден од најдобрите композитори на современа класика. Како е тоа поврзано со темава за научниот метод?
Држи со темата на дискусија, многу ми бегаш со муабетот и мислиш све дека знаеш.
 
D

Daedalus

Гостин
Еве ви го настанот, ако ви се доаѓа.
Ќе ископирам од фејсбук...
„Ард Луи е професор по теоретска физика на Универзитетот „Оксфорд“, каде што ја води интердисциплинарната истражувачка група која проучува прашања што се преклопуваат меѓу хемијата, физиката и биологијата. Професор Луи е директор на постдипломските студии по теоретска физика. Од 2002 до 2010 година, бил член на Кралското универзитетско истражувачко друштво на Универзитетот „Кембриџ“ и на Универзитетот „Оксфорд“. Тој е соработник во институтот за наука и религија „Фарадеј“. Неговите трудови се објавени за фондацијата „Биологос“ каде што е член на одборот директори од 2011 година. Во 2013 година е избран за член на Меѓународното Здружение за наука и религија. Пред да биде избран со звање Професор по теоретска физика, професор Луи предавал теоретска хемија на Универзитетот „Кембриџ“, каде што бил и директор на природните науки во колеџот „Хјугс Хол“. Роден е во Холандија, а растел во Габон. Своето универзитетско образование го почнал на Универзитетот „Утрехт“, а се стекнал со докторска титула на Универзитетот „Корнел“. Своите научни познавања Ард Луи ги применува и на своето големо хоби, молекуларната гастрономија.“
 
D

Daedalus

Гостин
Вистинска перцепција е најдобар начин на осознавање на реалноста.
А како знаеш кога твојата перцепција е вистинска, а кога лажна?
Само те молам не ми одговарај со, „кога ќе осетиш, ќе знаеш која перцепција е вистинска, а која е лажна“.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
common sense..:D
--> perceive, understand, judge..
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
А како знаеш кога твојата перцепција е вистинска, а кога лажна?
Само те молам не ми одговарај со, „кога ќе осетиш, ќе знаеш која перцепција е вистинска, а која е лажна“.
Си го цитирал Црноризец и му викаш

Само те молам не ми одговарај со, „кога ќе осетиш, ќе знаеш која перцепција е вистинска, а која е лажна“.
И ти сакаш да се ебеш нејќеш да ти влезе. :/
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.862
А како знаеш кога твојата перцепција е вистинска, а кога лажна?
Само те молам не ми одговарај со, „кога ќе осетиш, ќе знаеш која перцепција е вистинска, а која е лажна“.
Така што ке ја препознаеш дуалноста во себе, ум и душа.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Па да но со самото тоа е у вода да биде побиен со својата ограниченост.[DOUBLEPOST=1489618877][/DOUBLEPOST]Може но само за да биде побиен, баш поради својата ограниченост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom