Дали музиката влијае врз психолошката состојба на човекот?

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Некогаш влијае, но некогаш баш расположението одредува каква музика сакаме да слушаме, на пример: Кога сум тажен слушам по-тешка класика :гик:, кога сум среќен слушам рок и метал :cool:, а кога сум во еуфорија од некој филм, ја слушам неговата плејлиста :LOL:. Додека спротивно- додека играме игри, има најчесто некоја мотивирачка музика во позадина, а таа ти го подобрува расположението за да не се откажеш. ;)
 
M

mar30

Гостин
Muzikata kako zbir na zvucni frekfencii moze da vlijae na emocionalna sostojba odnosno psiholoskata sostijba.
Na internet se vrtese deka edna stara pesna(ne mi teknuva na naslovot) ima tolku depresivna melodija sto nekolku samoubistva se izvrseni dodeka ja slusale pesnata.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Дали сте приметиле некогаш при слушање различни видови музика дека ви се менува расположението? Секако дека се менува.

Барем кај мене, се менува во смисла...
Слушам транс - се чувствувам убаво (сите оние трансери го знаат тоа чувство), но во истовреме ме прави слаб. Пример: ATB - Future Memories

Потоа, менувам... слушам рок. Пример: P.O.D - Alive, чувствувам некое позитивно чувство, и во истовреме ме прави појак (психички :P).

Ваше мислење/споредба (по можност и стручен совет) :)
Музиката влијае на нас на повеќе нивоа. Не е само тоа дали е интензивна или опуштена. Ритамот на музиката (па макар и да не ни се свиѓа) прво го менува чувството за време. Музиката знае да направи да 3 минути ти траат цела вечност, и обратно. Покрај тоа директно влијае на моменталните емоции, пренесувајќи ги емоциите внесени во самата композиција. Дополнително бидејќи човечкиот ум е направен да препознава шаблони, музиката и нејзината репетитивност помага во исполнувањето на тие потреби. Затоа се е подобро со музика.

Дали музиката влијае врз психолошката состојба на човекот?

Mмм.. Не.

Психолошката состојба влијае врз музиката.

Како се осеќате тоа слушате. Ако сте во депресија, потсвесно ви се слуша балади. И плачете на песните. :'(
Ако доаѓате од добар жежок секс и сте среќни, дали ако пее тажна балада ќе се онерасположите?
Не.

Damn I am good. :icon_cool
Не се согласувам целосно. Да, честопати слушам музика во склад со тоа како што се осеќам, но многу почесто слушам музика со цел да „присилно“ го сменам моменталниот сет на емоции. Кога ми е досадно пуштам енергична музика за да ја убијам досадата, коа ме пука депресија/носталгија исто. Кога сум напнат и сакам да се опуштам, пуштам спора музика/балади. Коа ми фали креативност, слушам џез/блуз/нешто рандом и различно од стандардниот сет на жанрови.

Особено кога возам и сум релативно уморен, обавезно пуштам тупан и бас или хардкор за да ми ги врати рефлексите во нормала, доколку не успее, паркирам. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom