Дали може живоротките да служат како храна за поголемите риби?

Член од
24 февруари 2005
Мислења
227
Поени од реакции
17
Имам 3 скалари, еден карас, и две гупи. Сакам да ставам уште 5-6 гупи кои би раѓале малечки а истите би ги користел како жива храна за поголемите риби. Дали постои ваков ланец на иссхрана во акваристиката, е препорачлива или не. Дали тие мали губички е добро да се причека да потпораснат за да им се пуштат на поголемиве риби или тоа не е поврзано.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Имам 3 скалари, еден карас, и две гупи. Сакам да ставам уште 5-6 гупи кои би раѓале малечки а истите би ги користел како жива храна за поголемите риби. Дали постои ваков ланец на иссхрана во акваристиката, е препорачлива или не. Дали тие мали губички е добро да се причека да потпораснат за да им се пуштат на поголемиве риби или тоа не е поврзано.
незнам што да ти одговорам... нели би ти било жал да ги убиваш рибите ?
подобро доколку успееш да ги измрестиш, чувај ги малите 1 месец и однеси ги во некој петшоп во замена за нешто, а да ги храниш рибите со нив незнам, никогаш не ми текнало на таква работа.. Да би било препорачливо немало да се продаваат храни чуда за рибите.. Подобро побарај жив тубефикс и со нив храни ги... незнам пак ќе ти кажам сум против хранење на риба со риба...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.729
Поени од реакции
1.699
Среќа што не одлучил пирани или ајкули да чува. Кој знае со шо ќе ги ранел
 
На врв Bottom