Дали може да превземам артикли... ?

Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
Дали може да превземам артикли од повеќе веб страни и да ги објавувам на мојата ? И ако може дали, треба да го пишувам изворот(името на веб страната од каде сум ги земал) во мојот артикл ?
 

Hatred

save.exit.planet
Член од
17 мај 2010
Мислења
83
Поени од реакции
4
а дали мислиш дека сме ќорави??
 
Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
Дали може да превземам артикли од повеќе странски веб страни и да ги објавувам... ?

Дали може да превземам артикли од повеќе странски веб страни и да ги објавувам на мојата ? И ако може дали, треба да го пишувам изворот(името на веб страната од каде сум ги земал) во мојот артикл ? Мојата страна ќе биде на Англиски пошувана, што значи нема да преведувам, туку copy-paste.

ПС: Не требавте да ја затворите предходната темата, бидејќи никаде не наведов дека прашувам за Македонија, со што прашањето не беше целосно одговорено.​
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.686
Како можеш да превземиш артикли? Ти текнува на Copyright тоа најдолу? Читни што значи, а дотогаш не се чуди дека темите ти ги затвараат.
 
Член од
9 јуни 2010
Мислења
29
Поени од реакции
0
Дали може да превземам артикли од повеќе странски веб страни и да ги објавувам на мојата ? И ако може дали, треба да го пишувам изворот(името на веб страната од каде сум ги земал) во мојот артикл ? Мојата страна ќе биде на Англиски пошувана, што значи нема да преведувам, туку copy-paste.

ПС: Не требавте да ја затворите предходната темата, бидејќи никаде не наведов дека прашувам за Македонија, со што прашањето не беше целосно одговорено.​
Зависи за што ти се, само да знаеш дека Google нема да ти ја индексира страната бидејќи некој го има тој артикл веќе негде или па нема да и даде добар PR. Како и да е пази и на Copyright.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Јас кога почнав да прашувам да отварам постови прет тоа читав 2 години од форумот и некои неасни работи си ги разјаснив па нешто што не ми беше јасно ми го објасниа поззз
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
609
Зависи за што ти се, само да знаеш дека Google нема да ти ја индексира страната бидејќи некој го има тој артикл веќе негде или па нема да и даде добар PR. Како и да е пази и на Copyright.
А што да се пази, да не го тужи некој? Или пак да не му ја затворат страната?
Пола интернет е ист, значи copy-paste. Ни авторски права ни ништо не се почитува.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
[thread=51088]Дупла тема[/thread].

Таму е одговорно прашањево (линкот од HsIlOmEdUs)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
769
[thread=51088]Дупла тема[/thread].

Таму е одговорно прашањево (линкот од HsIlOmEdUs)
Тоа е само договор помеѓу некои наши портали ... да претпоставиме дека тоа важи за сите во МК ..
но прашањето е за превземање од странски портали ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom