Дали мобилните телефони се преценети?

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Споредуваш Ulefone со мид рејнџ телефони од светски брендови...
Камо Shipping, царина и такви ствари?
На пример, оваа камера што ја има Ulefone не е ни приближно квалитетна на онаа од Ј5-ката.
Ова срање не може да се мери ни со Ј3-ка :pos:
Јас и земав Ј5 на девојка ми со 100 евра доплата преку Телеком. Телефонот е топ во секаков поглед.
Со А5-ка не го ни споредувам. Далеку поназад е од А5-ката милион светлосни години во се живо и диво.
Да беше Ulefone топ, до сега пола свет ќе го купуваше тој бренд.
+ Да не правам муабет за шугавите дизајни кои ги имаат ваквите типови на телефони.
Такви брендови не успеваат и никогаш нема да успеат за да бидат на врвот. Нивната цел е да произведат телефон со појаки перформанси а пониска цена. Ги читаш спецификациите и те палат, а уствари добиваш garbage.
Така да ако видиш дека камерата му е 13 мегапиксели на пример, не значи дека таа што е 8 мегапиксели на LG телефон од средната класа слика полошо...
Делови па да не правам муабет. Ако еднаш ти „рикне“.....обично толку е. А ќе рикне сигурно за брзо време.

Единствен добар бренд кој треба да се испочитува е Xiaomi, кој реално прави одлични смартфони за цената. ;)
Lenovo ете ќе го тргнам исто така на страна, само поради Moto Z, иако има доста работи кои се незадоволителни кај тој смартфон.

Ulefone, Acer, Leagoo, Doogee, Vivax, UMI, Cubot, Blackview, Privileg итн ги ставам во исти обрач.
И тоа ти е жива тапа. Само залажување.... :)
Zavisi od markata sekako no ima mnogu dobri kineski marki kako Huawei, Zte, Xiaomi, Lenovo, Oppo koi mnogu vlozuvaat vo R&D taka da ne e za cabe, tie nudat poniski ceni taka da go pravat so mnogu pomala marza telefonot, ako cini 250evra go prodavaat za 400 i taka, sega koga vidis deka ima telefon so Snapdragon 821 procesor i so 4GB ili 6GB memorija znaes deka e dobar, osven ako go kopiraat procesorot i ne se tocni specifikaciite, sto ne veruvam deka go pravi nekoj, sekako i Mediatek imaat nekoi svoi prednosti kako dobra baterija no megutoa ne se za pozahtevni raboti kako Gaming, za kameri ne mozam mnogu da zboram znam deka Sony Exmor senzorot sto go koristat e dobar, za drugo nz i nz koj uste veruva deka MP se pokazatel za kvalitetot na kamerata, ednostavno sum prosecen korisnik na kamera i ne udaram tolku fotki na instagram.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Мислам дека 85 % од корисниците на смартфони можат да се задоволат со телефон од 200 до 250 евра. Сето над тоа е џабе фрлени пари. Користам с3 галакси трета година и освен батеријата што ми е ослабната друго се си работи одлично. И вибер и скајп и месинџер, јутуб, мејл се што ми е потребно, дури и сопкаст користам за гледање фудбал. Го зедов 11 илјади во 2014.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како втор телефон имав С3 и ненормално почна на кочи иако имаше инсталирано малку апликации. Ако си задоволен од таква брзина тогаш не знам што да кажам....
Батеријата е слаба.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Momentalno Xiaomi redmi 3s i redmi 4 nemaat nikakva konkurencija, em eftino em provereno em xiaomi veke fatija koreni po cel svet. Inaku i ulefone, Cybot, THL, Zoppo, Umi pravat isto fantasticni telefoni i se mnogu poeftini od veke priznatite Xiaomi,Meizu i Huawei kako vodecki kineski brandovi.
Vo vremeto na galaxy s1 i s2 jas go imav prviot Huawei Honor model od toj pojacaniot so 1gb kolku mi bese interesno vo MK nikoj ni videl ni cul za taa firma, demek kineski telefoni pa ne cinele :) Ko so rekov erata na kineska dominacija doprva doagja, i Samsung i Apple ke gi snema. Momentalno najdobar telefon na svetot bez nikakva konkurencija e Xiaomi MI MIX, se razbira deka i toj e so naduvana cena preku 800e ama toa e poveke model za pokazuvanje na muskuli so namera da im pokazat na drugite koj e carot.
http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mix-Pro-6GB-256GB-Smartphone---Black-Gold-373537.html
Inaku aj naprajte sporedba so ponuda imaat samsung ,apple,htc, sony itn kako konkurencija na redmi 4 top telefonce so 2gb ram,16gb memorija,4000mah baterija itn za 120-130e?
Za slicnite modeli na Zopo, Ulefone, leagoo, Cybot int so cena pod 100e pa da ne praam muabet.
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Имам другар има S7 а зема плата 10.000 денари.
ова кажува се, за што му е на овој човек таков телефон?
кога ни економски а верувам ни технички не припаѓа во таа класа!
Ратите треба да се плаќаат, а на другарот твој ако само S7 му користи за заработка на 10 000 денари да го поздравиш да си даде отказ и да стане бербер, за тие пари ќе земе и ножици, машинка и ќе вади повеќе од 10 000 денари.
Тоа се вика курчење кај Македончето, ако треба и кредит ќе земе за да може да извади на кафе ајфон или s7, па да имал телефонот добра камера за да може и гомното да си го слика и да го стави на социјалните мрежи.
Нормалните луѓе земаат уреди пропоционално во однос на потребите и заработката, а ненормалните за курчење се заглавуваат со кредити и после кукаат ако им дојде извршител на врата и бараат цел живот помош од родителите за да го искрпат секој месец.
Џабе ме цитирате кога не сте ме сфатиле како што треба.
Со тоа не сакам да ви кажам дека се фура другаров, туку сакам да кажам дека човекот си има мерак за телефони и е изгорен по технологија. Приватно си чепка и телефони и се. Си се разбира човекот.
Тоа што зема 10.000ден. не го спречува да си купи нов скап телефон и да си ја исполни душата со она што го сака.
10.000 денари зема поради тоа што не е лешинар да седи дома како пола од нацијава и само да се жали како немало пари и како не можело овде да се успее.
Прво работеше во старечки дом, а сега работи како келнер и е доста вреден. Професии на кои голем дел од младите луѓе се смејат и се подбиваат, а камо ли пак да се нафатат и да ги работат.
Тоа како го користи телефонот, само он си знае. Тоа не е моја работа. Парите си се негови и си ги троши како сака.
Ама сигурен сум 101% дека не му е за к*рчење. Тоа е до човекот а не до можностите ;)

Јас сум работел и за 100 евра.
Сум бил и во канал за коли и сум работел и втора работа истиот ден.
Секогаш сум имал појак телефон. Никогаш не сум сакал да се фалам, туку сум ги купувал само од сопствен мерак и од вистинска потреба.
Секогаш ми стигале пари за се. И за излегувања и за девојка. Буквално за се.
Е тие што кукаат само и се жалат како нешто не можело, е тоа ти е брат право Македонче!

Без оглед дали е телефон, велосипед, компјутер, автомобил итн. кога нешто многу го сакаш, имаш милијарда начини за да го земеш.
Особено со сите овие поволности за земање на рати денес...
Галакси С7 на 48 рати доаѓа по 700денари рата, а не по 50 евра како што викаа некои членови погоре.

И кога се зема кредит треба да се биде совесен, и вистински да си го отплаќаш редовно. Тие што глават по кредити, земаат милијарда работи месечно и лошо си го распоредуваат семејниот буџет. Затоа и глават.

Какви извршители, какви бакрачи со 700ден. рата за С7-ца:pos:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Za mene i vip i t-mobile se strasni duduci sto seuste ne se nudat telefoni od programata barem na xiaomi i meizu, ako ovie pomalce poznatite ne gi nudat. Dobro barem pocnaa da gi nudat huawei.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Џабе ме цитирате кога не сте ме сфатиле како што треба.
Со тоа не сакам да ви кажам дека се фура другаров, туку сакам да кажам дека човекот си има мерак за телефони и е изгорен по технологија. Приватно си чепка и телефони и се. Си се разбира човекот.
Тоа што зема 10.000ден. не го спречува да си купи нов скап телефон и да си ја исполни душата со она што го сака.
10.000 денари зема поради тоа што не е лешинар да седи дома како пола од нацијава и само да се жали како немало пари и како не можело овде да се успее.
Прво работеше во старечки дом, а сега работи како келнер и е доста вреден. Професии на кои голем дел од младите луѓе се смејат и се подбиваат, а камо ли пак да се нафатат и да ги работат.
Тоа како го користи телефонот, само он си знае. Тоа не е моја работа. Парите си се негови и си ги троши како сака.
Ама сигурен сум 101% дека не му е за к*рчење. Тоа е до човекот а не до можностите ;)

Јас сум работел и за 100 евра.
Сум бил и во канал за коли и сум работел и втора работа истиот ден.
Секогаш сум имал појак телефон. Никогаш не сум сакал да се фалам, туку сум ги купувал само од сопствен мерак и од вистинска потреба.
Секогаш ми стигале пари за се. И за излегувања и за девојка. Буквално за се.
Е тие што кукаат само и се жалат како нешто не можело, е тоа ти е брат право Македонче!

Без оглед дали е телефон, велосипед, компјутер, автомобил итн. кога нешто многу го сакаш, имаш милијарда начини за да го земеш.
Особено со сите овие поволности за земање на рати денес...
Галакси С7 на 48 рати доаѓа по 700денари рата, а не по 50 евра како што викаа некои членови погоре.

И кога се зема кредит треба да се биде совесен, и вистински да си го отплаќаш редовно. Тие што глават по кредити, земаат милијарда работи месечно и лошо си го распоредуваат семејниот буџет. Затоа и глават.

Какви извршители, какви бакрачи со 700ден. рата за С7-ца:pos:
дај не зезај, би земал ти телефон на 48 рати?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.937
Џабе ме цитирате кога не сте ме сфатиле како што треба.
Со тоа не сакам да ви кажам дека се фура другаров, туку сакам да кажам дека човекот си има мерак за телефони и е изгорен по технологија. Приватно си чепка и телефони и се. Си се разбира човекот.
Тоа што зема 10.000ден. не го спречува да си купи нов скап телефон и да си ја исполни душата со она што го сака.
10.000 денари зема поради тоа што не е лешинар да седи дома како пола од нацијава и само да се жали како немало пари и како не можело овде да се успее.
Прво работеше во старечки дом, а сега работи како келнер и е доста вреден. Професии на кои голем дел од младите луѓе се смејат и се подбиваат, а камо ли пак да се нафатат и да ги работат.
Тоа како го користи телефонот, само он си знае. Тоа не е моја работа. Парите си се негови и си ги троши како сака.
Ама сигурен сум 101% дека не му е за к*рчење. Тоа е до човекот а не до можностите ;)

Јас сум работел и за 100 евра.
Сум бил и во канал за коли и сум работел и втора работа истиот ден.
Секогаш сум имал појак телефон. Никогаш не сум сакал да се фалам, туку сум ги купувал само од сопствен мерак и од вистинска потреба.
Секогаш ми стигале пари за се. И за излегувања и за девојка. Буквално за се.
Е тие што кукаат само и се жалат како нешто не можело, е тоа ти е брат право Македонче!

Без оглед дали е телефон, велосипед, компјутер, автомобил итн. кога нешто многу го сакаш, имаш милијарда начини за да го земеш.
Особено со сите овие поволности за земање на рати денес...
Галакси С7 на 48 рати доаѓа по 700денари рата, а не по 50 евра како што викаа некои членови погоре.

И кога се зема кредит треба да се биде совесен, и вистински да си го отплаќаш редовно. Тие што глават по кредити, земаат милијарда работи месечно и лошо си го распоредуваат семејниот буџет. Затоа и глават.

Какви извршители, какви бакрачи со 700ден. рата за С7-ца:pos:
Бркање технологија е скапичка работа, ако не работиш и да имаш директен бенефит од тоа, тогаш зборот е курчење/чалам.
Другар ти заработува 10000ки, но изгледа сеуште му ги плаќа друг сметките ;)

Ај келнерска математика:

С7 ти е 630 денари на ХХЛ тарифа која тие 1300 во првите 12 месеци и 2340 денари наредните 12 месеци, значи вкупно треба да исплатиш 15120 денари за уредот + 15600 први 12 месеци + 28080 следните 12 се на се 58800 денари трошок за телефон во 2 години :O

С7 ти е 1.149 денари на ХЛ тарифа која тие 650 во првите 12 месеци и 1.169 денари наредните 12 месеци, значи вкупно треба да исплатиш 27576 денари за уредот + 7560 први 12 месеци + 14028 следните 12 се на се 49164 денари трошок за телефон во 2 години :O
Цените ти се од ВИП, разликата со Т-Мобиле ти е мала, 59000 доаѓа М претплата + уред, 62232 денари на претплата од 1499.
Ова ти се цените за Самсунг С7, за еџот стави некоја илјадарка плус.

10 000 ки плата е 240 000 денари за 2 години, значи четвртина од платата треба да даде за телефон.

Замисли од дома да му немаат дадено станче и да треба да плаќа кирија како што голем дел плаќаме или станбен кредит од 150-300 евра месецот, плус сам да си плаќа сметки струја/вода/тв, плус облека,плус храна, има пари за с7ца?
Се додека даваат мама-тате и со 5000ки секупува с7ца, па дури и бмв се одржува и е ефтино за одржување, ама кога треба сам да платиш се и претплата од 600ки скапо ќе ти биде.
Вашиве пресметки ме потсеќаат на математиката што му ја правеше Цацко на џандарите:
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
30 дена по 70 ден за цигари = 2100 ден по 24 месеци = 50.400 ден минимален трошок за цигарииии :O :icon_lol:
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Како втор телефон имав С3 и ненормално почна на кочи иако имаше инсталирано малку апликации. Ако си задоволен од таква брзина тогаш не знам што да кажам....
Батеријата е слаба.
Go imam s3 neo, so 1.5 gb ram, da potkocuva ama niss strasno, baterijata sega pocnuva da pokazuva problem a masta mu ja vadam na telefonot pa duri i na polnac go rabotam.
 

LudVonzemjanin

Уфолог,Луд теоретичар,Гејмер.
Член од
11 септември 2016
Мислења
76
Поени од реакции
15
Ние го контролираме пазарот, што бараме тоа прават, што купуваме тоа продаваат....
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
ајде малку надвор од темата ама морам да го кажам и ова

има една работа што се вика економска независност и одприлика гласи вака за да кажеш дека си колку толку економски независен треба во секој момент да располагаш со минимум 6 месечни буџети ( независно дали се работи за поединец неженет/немажена или за семејство со или без деца ).

6 месеци не е случајна бројка бидејќи во секој момент можеш да останеш без работа - па додека да најдеш друга, да отидеш на операција поради болест - па треба да оздравиш... парите може ќе престанат да идат од било која причина но сметките ќе си идат редовно, за комуналии,храна...
а ти мораш да ги сервисираш
ова е непишано правило дали живееш во мк или било каде во светот
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
30 дена по 70 ден за цигари = 2100 ден по 24 месеци = 50.400 ден минимален трошок за цигарииии :O :icon_lol:
според ова твоево сите ние непушачи може да си купиме галакси с7 ако штедиме, да не искачаме од дома, само за галаксито да чуваме пари зш кога ќе го купиме ќе не направи посреќни
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Haha, e da najsmesni se onie so praat matematika kolku ke cinel telefonot na rati a pretplata imaat 2000 iljadarki i kusur mesecno.
Da ziveat ofcite, dodeka ima ofci ke ima i volna....
:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom