Дали младите во Македонија се идеалисти!

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Иако има неколу овакви теми модераторот ќе среди кажете според вас зошто се сега толку младите разочарани и копнеат по некои работи.

Темава е реална и ќе ве замисли малце значи прашањето е дали се сметате за себе дека сте идеалисти и што сакате да имате или постигнете во вашиот живот.

1)Дали се критикувате честопати
2)Дали се сметате за препотентни
3)Дали се задоволувате исклучиво материјално
4)Дали сметате дека вредите повеќе
5)Дале сте коретни према вашите пријатели
6)Дали се борите за некои работи
7)Дали искрено им помагате на оние што заслужуваат
8)Дали барате внимание од некој друг и помош
9)Дали делите со некого некои материјални работи

Или сепак на крајот дали сме сите ние всушност нереални и себични па имаме преголеми очекувања во реалниот свет.
 
П

Пепси_

Гостин
Иако има неколу овакви теми модераторот ќе среди кажете според вас зошто се сега толку младите разочарани и копнеат по некои работи.

Темава е реална и ќе ве замисли малце значи прашањето е дали се сметате за себе дека сте идеалисти и што сакате да имате или постигнете во вашиот живот.

1)Дали се критикувате честопати -да
2)Дали се сметате за препотентни - малку
3)Дали се задоволувате исклучиво материјално - не
4)Дали сметате дека вредите повеќе - да
5)Дале сте коретни према вашите пријатели - гледам колку можам да бидам
6)Дали се борите за некои работи - да али најчесто у старт сум демотивиран од некој/а,нешто.
7)Дали искрено им помагате на оние што заслужуваат - секако,затоа и би им помагал
8)Дали барате внимание од некој друг и помош - понекогаш
9)Дали делите со некого некои материјални работи - не (таков сум по карактер мразам да давам и да ми дават)

Или сепак на крајот дали сме сите ние всушност нереални и себични па имаме преголеми очекувања во реалниот свет.

Никогаш не е доста секогаш може повеќе.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Мнозинството од македонската младина не знае да размислува со своја глава,та препуштиле за нив да размислуваат повисоките авторитети НГ и БЦ.А најголемо достугнуче во животот е ајпод и голф3 увезен од странство или бг таблички.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Кај нас нема средина. Има затапени глави а има одлетани со паметот. Некои мислат дека "тоа е што е", некои па се борат за правата на тајландските гугутки и тоа со протест во Скопје. Идеологијата е многу убава работа но најчесто имаме лоши узори за тоа. Или ќе видиш од постарите, кои најчесто имаат тап памет за такви работи или пак од интернет, од западни цивилизации кои веќе немаат за што да се борат освен за безмислени работи. Треба многу време да помине, јас мислам, за да се оформи убава матрица за обемот на идеологиите кои би биле потребни за Македонија.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Кај нас нема средина. Има затапени глави а има одлетани со паметот. Некои мислат дека "тоа е што е", некои па се борат за правата на тајландските гугутки и тоа со протест во Скопје. Идеологијата е многу убава работа но најчесто имаме лоши узори за тоа. Или ќе видиш од постарите, кои најчесто имаат тап памет за такви работи или пак од интернет, од западни цивилизации кои веќе немаат за што да се борат освен за безмислени работи. Треба многу време да помине, јас мислам, за да се оформи убава матрица за обемот на идеологиите кои би биле потребни за Македонија.
А голема е и веројатноста дека и откако ќе помине тоа време пак нема да се оформи некаква идеологија.Мотивацијата кај нас младите е оддамна згасната.А од една страна и го оправдувам тоа.Сите тие карактеристики што ги наведе погоре членот не е вистина дека ги немаат повеќето млади, ги имаат.Но, тие „жртви“ ги прават најчесто за себе а идеологијата подразбира нешто друго, значи да се „жртвуваш“ на еден начин за нешто; да дадеш придонес за да се оствари тоа што го поддржуваш.
Што од една страна го оправдувам тоа.Која идеологија да ја следам?Македонската идеологија?Еве, имаме слободна држава и? На крајот повторно ја продадоа, а кој ја продаде?Тие што ги избирале нашите родители со години.Кога веќе не сме способни да имаме држава нека не држи некој друг под контрола.
А за да се развиваат воопшто било какви идеологии во државава, треба според мене прво во целост да биде реализирана таа идеологија.Кога не е реализирана и кога де факто е продадена нашата држава како резултат на грешките на нашите родители сега и да сакаш нешто да поправиш ти лично на пример како студент на пр. не можеш!
И тоа ме нервира, нас постарите не критикуваат дека не сме биле идеалисти, а никако да признаат дека ние не сме идеалисти благодарение на нивните грешки од минатото.Кога ќе видиш на еден начин нивните постапки ги осакатија помладите генерации.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Нема книшка, нема мотивација.
 
С

Сатори

Гостин
Кај нас нема средина. Има затапени глави а има одлетани со паметот. Некои мислат дека "тоа е што е", некои па се борат за правата на тајландските гугутки и тоа со протест во Скопје. Идеологијата е многу убава работа но најчесто имаме лоши узори за тоа. Или ќе видиш од постарите, кои најчесто имаат тап памет за такви работи или пак од интернет, од западни цивилизации кои веќе немаат за што да се борат освен за безмислени работи. Треба многу време да помине, јас мислам, за да се оформи убава матрица за обемот на идеологиите кои би биле потребни за Македонија.
Идеологии и се потребни на Македонија?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Зашто младите мора својата мотивација да ја искажуваат преку партиската книшка и култот кон лидерот или преку некоја невладина организација ??? Мотивацијата и моите идеали кон нешто се мои индивидуални потреби за успех.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom