Дали мислите дека религијата е манипулативна алатка на човечката свест?

Дискусија во форумот 'Религија' започната од SadenLii, 14 мај 2017.

 1. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.868
  Допаѓања:
  3.057
  Примерот не е погрешен како што кажав се работи за алегорија. Од една страна е факт дека секој човек може да биде изманипулиран, мене поентата ми беше дека многу е полесно кога нешто се одвива многу долго време и со копперација од наши блиски особи како што е случајот со организираната религија.

  Ако сакаш пример со луѓе и го заборавив името што продаваше станови фризерката, колку што разбрав тешко и било додека ги убедила(измамила/изманипулирала) првите 30 луѓе после тоа глупавите/алчните се лепеле како муво за гомна.

  Ова ти е поврзано со човековата психологија т.е секој следен муштерија добивал одобрување од претходните и многу полесно верувал во приказната.

  Е сега ако се вратиме на темата со родителите секое дете во нормално семејство 110% им верува на родителите и се што слуша од нив има 0% причина да не верува колку и да е апсурдно.

  Уствари тука муабетот е дека овој ефект се мултиплицира пошто имаме максимална доверба во нашите родители.

  Вакви случаеви каде некои работи се земаат здраво за готово ги имаш во науката само што разликата е што нема да те запалат на клада пошто размислуваш поинаку.

  Ако имаш факти и аргументи можеш и да го докажеш своето тврдење. За разлика од ова религијата е базирана само на верба, а верниците се лупаат во гради па дури и убиваат во името на бог, а се работи само за лично мислење поткрепено со нула докази.(иако овие се веќе фанатици)

  П.С Јас лично немам ништо против религиите туку против сите оние кои ја наметнуваат религијата без разлика дали се работи за Мормонство, Христијанство, Ислам итн.

  Доколку би се направил закон со кој на 18 години секој може да избира јас би бил се согласил.

  Пошто како што кажав поштувам само религиозни луѓе кои сами дошле до заклучокот за натприродно битие.

  П.С2 Иако библијата вели дека од глина ги направил бог луѓето еволуцијата сега за сега е факт, а со неа и тоа дека не сме толку различни од мајмуните дури и премногу слични со одредени видови како шимпанзото, орангутанот и горилата.
   
  Avenger99, Ashburton Grove, Кеплер и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.676
  Допаѓања:
  2.598
  Кога еволуцијата ќе стане факт, слободно јами и мене и на пошироката јавност...Чисто „онака„, да си знајме дека сме живееле во заблуда. До тогаш, еволуцијата ќе биде недокажана фантазма, збирка од празни муабети, прифатлива само за заблудените.

  Туку, како ти лично стануваш „отпорен„ на сите околински влијанија? Или „...нијеси одавле...„? Ова прашање го имам поставено и до други членови од форумов, а одговорот, очекувано од мене, го нема никаде. Може ти ќе бидеш првиот кој ќе одговори...
   
 3. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.868
  Допаѓања:
  3.057
  Сега за сега е факт. Имаш еден куп научни трудови кои ја потврдуваат.

  Уствари тука е најбитната разлика помеѓу науката и религијата. Ако имаш факти и аргументи можеш да ја побиеш тезата и фактите за еволуцијата, Биг Бенг итн.

  Науката не вели дека ја пронашла ултимативната вистина(која најверојатно не постои) туку ја презентира најверојатната вистина за која има факти кои ти дозволува да ги побиеш ако направиш некое ново откритие.

  Додека од друга страна религијата зборува за некоја ултимативна вистина и совршенство, а тоа го базира на субјективно мислење поткрепено со нула докази.

  Никој не е отпорен на околински влијанија. Само што јас лично немам потреба од верба во виша сила.

  Живеам во сегашноста и не ми е гајле за некој задгробен живот кој можеби постои, а можеби не. Освен тоа шансата мојата религија да биде онаа вистинската е 1/1000000.

  П.С Коментарот за еволуцијата ти е на исто ниво како дебатата за рамна земја. Тоа што некои одбиваат да веруваат и со очигледни докази како слики и снимки зборува доволно за одреден дел од популацијата и јасно е кој е во заблуда.

  Денес во учебниците по биологија се учи за еволуција, а не за креационизам(или како и да се вика)

  Доколку мислиш дека нешто не е во ред со оваа теорија слободно напиши научен труд со аргументи и докази и побиј ја се до тогаш еволуцијата ќе биде факт.
   
  Avenger99, Branchez, Ashburton Grove и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.170
  Допаѓања:
  11.898
  Изменето од модератор....
  А прати, во самото име е „Теорија на еволуција“.
  Значи тоа е само теорија, во пракса послабо...
  Шах-мат за атеистите.
   
  На MIKI1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.868
  Допаѓања:
  3.057
  http://www.notjustatheory.com/ :pos::tapp:
   
 6. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.676
  Допаѓања:
  2.598
  А имаш и научни трудови кои ја покопаа еволуцијата.

  Што е најсмешно, како е можно да створиш наука од невидени настани, без да веруваш во истите...:icon_lol:

  Еволуцијата е „обработена„ на неколку теми на форумов, така да не си го арчи животот со неа и не докажувај отфантазирани настани и процеси.
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  Колку траат научните вистинчиња, тоа самите науки ни го потврдуваат.
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  Докази има, ама си бегал од часови кога некој сакал да ти ги посочи. Ти самиот, секако, абер немаш од докажливоста од верата па пошто немаш друг избор, се фаќаш за лагата.
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  „...Јас не правам ова, јас не правам она...„ е самоизмама, која се нарекува „негативна исповест„,
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  Ако Вселената е створена случајно и ако ти си створен случајно, тогаш и шансата за твојата религија да биде онаа вистинската е ствар на случајност.


  Сигурен сум дека ти лично, на форумов си дојден сосема случајно. Или намерно...
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  Кој е твојот „...очигледен доказ...„ дека Земјата е топчеста, баш ме занима...:pos:
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  Денес учебниците се пишуваат на дебилно ниво, на што сум очевидец...
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  Еволуцијата веќе е побиена; колку пати треба да биде побиена за да биде побиена?...:pos:
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  @Ipsissimus ,

  дај му „лајк„ на чоеков...
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---

  Пази памфлет!

  Evolution is not just a theory, it's triumphantly a theory!

  Еве уште еден: „Солун е наш„.
   
  Последно уредено: 18 мај 2017
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.868
  Допаѓања:
  3.057
  Кој е очигледниот доказ дека земјата е топка? :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
   
  На Avenger99 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ipsissimus

  Ipsissimus III°M∴

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.232
  Допаѓања:
  11.722
  Ти изгледа не си го читал предходно штом ова ти е смешно.
   
 9. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.868
  Допаѓања:
  3.057
  Не ми е смешно ми се плаче. :place:

  Ај за еволуцијава што е скептичен ама сите што веруваат во flat-earth :facepalm:
   
 10. Ipsissimus

  Ipsissimus III°M∴

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.232
  Допаѓања:
  11.722
  Мики тврди дека целата вселена е стара само 8000 години, дека пред 4000 години сите континенти биле споени и амазон тогаш не постоел. Исто така тврди дека сите ѕверови на почетокот паселе трева и причината што сега јадат месо е Ева која јадела од дрво што дава знаење за добро и зло, одкако змија ја убедила да го направи тоа.
  И за него сето ова е реалност, фантазија и ,,богоборство" биле науката, Телемата, човековите права и во принцип се останато што на Мики не му е по ќејф.
   
 11. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.868
  Допаѓања:
  3.057
  Претпоставувам дека сите докази за различни организми стари милиони години и коски од луѓе стари 400 000 години се заговор на сите светски научници против неговите „факти“.

  П.С Стрим на наса од вселенската станица
   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.676
  Допаѓања:
  2.598
  Пошо имаш пробЉем со читањето, еве, ќе ти го повторам моето прашање со троа зголемен и болдуван фонт, за полесно да ме прочиташ:

  „...Кој е твојот „...очигледен доказ...„ дека Земјата е топчеста, баш ме занима...:pos:...„.
  --- Споено дупло мислење, 19 мај 2017 ---
  Еве ти уште една реалност, Телемитска, секако; вистината е онаа вистинската.
  --- Споено дупло мислење, 19 мај 2017 ---
  За еволуцијата уопште не сум скептичен, оти само луд може да верува во лага како што еволуцијата, така да, не само што не сум скептичен, туку еволуцијата ја прифаќам по начелото дека истата е „..лага која трае...„.
   
 13. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.868
  Допаѓања:
  3.057
  Имаш доказ во постот одма на твојов, live stream директно од ISS(вселенската станица). Инаку неам проблем со читањето туку плачам цел ден за сите изгубени души што веруваат во flat-earth.

  Баш ме интересира кој ќе ти биде овој пат аргументот. Кина, Индија, Русија, Уса за ништо не се согласуваат ама за тоа дека земјата е топка(елипсоид) договорени се да го лажат цел свет :pos::pos::pos:
  --- Споено дупло мислење, 20 мај 2017 ---
  Ако е лага слободно напиши научен труд зошто е лага и како си дошол до вистината се до тогаш ова што го зборуваш се празни зборови и еволуцијата ќе биде издржана со еден куп докази.
   
 14. Ipsissimus

  Ipsissimus III°M∴

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.232
  Допаѓања:
  11.722
  Мики и научен труд?! :pos::pos: Сакаш сатанист од него да правиш:
   
 15. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.676
  Допаѓања:
  2.598
  А пази го ова: Ипси и вистината!...:lolzz:
  --- Споено дупло мислење, 20 мај 2017 ---
  Јас не плачам за изгубените души, оти тие самите сакаат да бидат изгубени...:pos:

  Еве, јас пред малку бев надвор, тука во дворот, и не можев да видам дека Земјава е топчеста; се‘ што можам да видам се планините околу скопската котлина, дел од небесниот свод и Сонцето. Ни трага ни глас од топчеста Земја.

  И што рече, кој е очигледниот доказ дека Земјава е топчеста?...:sneaky:
  --- Споено дупло мислење, 20 мај 2017 ---
  Веќе ти напишав; еволуцијата е напра‘ена „партал„ уште пред јас да се родам. Докази против еволуцијата имаш „на гомила„, затоа што токму науките, како на пример генетиката и геологијата, не подджруваат еволутивни и бесконечно долги процеси, па така, наместо да галамиш, погледни троа пошироко и види како учените луѓе ја мајтапат еволуцијата...

  Мал си, ќе ти текне.
   
  Последно уредено: 20 мај 2017

Сподели преку: