Дали мислите дека кирилицата изумира?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.450
Наспроти, кирилицата се користи без никакво нејзино изумирање. Сите документи се пишуваат печатно со кирилица, пишуваме ракописно со кирилица, па дури и преку форумов низ дискусии истата ја употребуваме, што значи дека нејзината употреба се зголемува, а не се намалува.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.247
Поени од реакции
632
Наспроти, кирилицата се користи без никакво нејзино изумирање. Сите документи се пишуваат печатно со кирилица, пишуваме ракописно со кирилица, па дури и преку форумов низ дискусии истата ја употребуваме, што значи дека нејзината употреба се зголемува, а не се намалува.
Интересно мислење стварно, сепак редно е документите да бидат на кирилица како официјално писмо, а за пишување ракописно на лист стварно нз не сум пишувал рачно од многу одамна, можеби од факултет па ни тогаш не пишував премногу си носев лаптоп за забелешки, освен некое популнување на формулар веќе и да не се користи. А за форумот се согласувам иако има многу кои пишуваат на латиница, сепак кирилицата преовладува. Иако еден форум не е меродавен за ова, сепак добро е да се види. Се зависи и од лугето нели, да земам да ги бројам на фб веројатно нема ни 10 да избројам. За чат и месинџер да не зборувам. Сепак сите мораме да имаме лична свест за ова, но јбг понекогаш convenience победува.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
11.517
Поени од реакции
15.257
Не изумира. Само многу повозрасни и неписмени млади си направија facebook, па дел од нив не знаат за Alt+Shift, а уште поголем дел ја немаат изберено кирилицата, односно MK фонт во Control Panel, па затоа ќе слушнеш објаснување од типот "абе брат кај мене нема кирилица, еве види само англиски си има, нешто компјутерот ми е расипан изгледа".

Сума сумарум, кирилицата не изумира, туку многу неписмени одимаа контакт со интернет.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.048
Mozebi si vo pravo, no druga e situacijava ovde, da imame kako rusite materiјal na internetot mozebi i jas bi ja koristel kako primarno pismo. Pogledni kolku statii imaat rusite na Wikipedia i kolku se dolgu tie statii, pa ne samo toa site serii, filmovi, igri, programi se prevedeni 100% na ruski. Ne dozvoluvaat nisto da im projde na angliski kako nie.
Ама си се запнал за Русија. Не можеш Македонија 2 милиони да ја споредуваш со Русија.

Пример, со самото тоа што пишуваме кирилица на форумов, доколку бараш нешто на гугл и напишеш на кирилица, а доколку тоа нешто е обработено на форумов, тогаш гугл ти дава резултати од Кајгана на пример. И не е само руси, на пример бугарите исто користат кирилица,а и многу други. Така што, кирилицата нема да изумре.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.454
Поени од реакции
974
Не му успеа првобитната намера да ја исплука Кирилицата и да најде истомисленици. Сега можеби ќе стане нејзин поборник, наклон до пода...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.245
Поени од реакции
7.963
Не изумира. Само многу повозрасни и неписмени млади си направија facebook, па дел од нив не знаат за Alt+Shift, а уште поголем дел ја немаат изберено кирилицата, односно MK фонт во Control Panel, па затоа ќе слушнеш објаснување од типот "абе брат кај мене нема кирилица, еве види само англиски си има, нешто компјутерот ми е расипан изгледа".

Сума сумарум, кирилицата не изумира, туку многу неписмени одимаа контакт со интернет.
Не не, на кирилица повеќе струја троши компјутерот, а знаеш ние сме штедлив народ.....
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.247
Поени од реакции
632
Не му успеа првобитната намера да ја исплука Кирилицата и да најде истомисленици. Сега можеби ќе стане нејзин поборник, наклон до пода...
Интересно како ме направивте најголем непријател на кирилицата, како јас да сум виновен за оваа ситуација. Јас само ги изразив моите мислења, секако сите можете да излезете со ваши мислења и начини на кои мислете дека треба да ја зачуваме. Па затоа и служат форумите да ги изразиме нашите мислења, и како можат работите да тргнат на подобро, а интересно ти толку што ме напаѓаш, да те прашам ти колку ја користиш кирилицата во твоите онлајн патешествија?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
26.774
Поени од реакции
31.555
Најсовршено писмо е кирилицата: еден глас една буква. Да имаа такво писмо Американците, Французите, Германците кај ќе им беше крајот.... :anco:
Не е до кирилицата, до правописот е (на Вук Караџиќ). Во бугарскиот и рускиот не е баш така.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.454
Поени од реакции
974
Интересно како ме направивте најголем непријател на кирилицата, како јас да сум виновен за оваа ситуација. Јас само ги изразив моите мислења, секако сите можете да излезете со ваши мислења и начини на кои мислете дека треба да ја зачуваме. Па затоа и служат форумите да ги изразиме нашите мислења, и како можат работите да тргнат на подобро, а интересно ти толку што ме напаѓаш, да те прашам ти колку ја користиш кирилицата во твоите онлајн патешествија?
Ова не е мислење, туку напаѓање, напишано од тебе:
Da da znam zatoa i go navedov toa vo prvata recenica, interesno steta sto lugeto kako tebe se malcinstvo vo drzavava, pa zatoa i sme tamu kade sto sme.

Кирилицата момче ќе си остане, колку и да ти пречи во гуглањето.
А јас многу ја користам. И не сакам да се плука по нешто што е македонско
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.247
Поени од реакции
632
Ова не е мислење, туку напаѓање, напишано од тебе:
Da da znam zatoa i go navedov toa vo prvata recenica, interesno steta sto lugeto kako tebe se malcinstvo vo drzavava, pa zatoa i sme tamu kade sto sme.

Кирилицата момче ќе си остане, колку и да ти пречи во гуглањето.
А јас многу ја користам. И не сакам да се плука по нешто што е македонско
Мислам дека тоа не беше наменето како напаѓање спрема тебе или спрема другите членови, се извинувам ако така е сфатено, за другиот дел нашите комшии не би се сложиле:
Srpsku ćirilicu su kao osnov za makedonsko ćirlicu koristili Krste Misirkov i Venko Markovski.
А исто така и Блгарите имаат нешто да додадат околу ова, па така не би се сложил дека е нешто македонско, и да користиме латиница како србите пак ќе си остане наш јазикот, повеќе држави си го имаат сменето или поедноставено писмото, па така да ништо не изгубиле. И повторувам јас не сум некој преголем “патриот“ како овие што си протестираат и што имаш прилика да ги гледаш по ТВ, па така многу не ме засега писмото дали е лат или кирилица. Доколку ти мислиш дека ќе остане тоа е твое право, ти кој толку ја користиш, што тешко ми е да поверувам. Буквално додека го пишував постот се обидов да напишам иксмен во нов таб и ми испадна џмен:pos::pos::pos::pos:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.454
Поени од реакции
974
И за Србите грешиш, не ја заборавиле Кирилицата. Деновиве спремаат измени во Законот за разни олеснувања за фирми кои се напишани на Кирилица, Зборот ми е, секој се грижи за своето
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.001
Поени од реакции
1.745
па така многу не ме засега писмото дали е лат или кирилица.
Чекај малку, ако не те засега, што мајка бараш да отвораш тема?
И викаш дека сакаш да ја зачуваМЕ кирилицата. Значи и ти се ставаш во тие што сакаат да ја зачуваат, а два дена суптилно не' убедуваш дека подобро е да не се употребува. Многу си контрадикторен.
Упорно сам себе се побиваш.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.247
Поени од реакции
632
Чекај малку, ако не те засега, што мајка бараш да отвораш тема?
И викаш дека сакаш да ја зачуваМЕ кирилицата. Значи и ти се ставаш во тие што сакаат да ја зачуваат, а два дена суптилно не' убедуваш дека подобро е да не се употребува. Многу си контрадикторен.
Упорно сам себе се побиваш.
Ok ajde da ti objasnam i toa na latinica podobro da me razberes, sakam da ti kazam deka seedno koe e pismoto, dali e latinica ili ne, koga toj e jazikot eden i edinstven. Ti go pokazav primerot so srbija kade preovladuva latinicata. I ne rekov deka e podobro da ne se upotrebuva rekov deka e po convenient za koristenje vo online prostorot, sekako dokolku bi go dobil istiot efekt so kirilica ili so kineski karakteri isto bi bilo. Nikoj ne sum ubedil deka e podobro da ne se koristi, toa se nekoi moi razmisluvanja i iskustva. Jas nemozam da te sprecam da koristis Windows ili Word na makedonski jazik, ili da imas makedonski na telefonot, seto toa e tvoj izbor. Ova ne e samo moja tema ova e tema za site nie da gi kazeme nasite mislenja i predlozi, a ne da merime koe pismo e podobro.
 
На врв Bottom