Дали марихуаната може да излечи некои болести?

skywallker77

realen pragmaticar
Член од
1 октомври 2009
Мислења
223
Поени од реакции
28
Znaci ovoj atom-ant vo site temi najmnogu znae,a kako? Ili nekoj drugar imal takov ili videl slucka ili procital nekade da se zacudi coek.Jas sum pusel i mnogu kolicinski i dolgo vreme pa ne sum preminal na nisto pojako a sum probal skoro se sto moze da se najde na ovie prostori i zgora na toa poznavam uste najmalku 100mina drugi isto taka sto snaci deka ova sto go napisal apsolutno ne e tocno.
Ako me prasate mene koja e pricinata sto deckite preminuvaat na pojako od treva togas jas mislam deka e ova:deckite sto se kako ant koj nemaat probano i imaat cvrsta bariera kon toa racunajci ja trevata kako droga sto stvara zavisnost i e mn.stetna koga ce probaat ja rusat avtomatski barierata kon site drugi drogi vklucuvajci go i heroinot misleki eve sekako se drogiram ajde da vidam kako e i so ova e arno ama tuka se zaebale i toa gadno zatoa sto koga ce se navlecat na heroin posle mnogu tesko se vrakaat nazat zatoa sto taa zavisnost e najsilna pa posle ni Mara Bugarkata ne gi spasuva.Da ne zboruvame pak za kopiljacite kako sto nekoj pogore kaza koj od pomodarstvo ili potocno za da se napravat pogolemi fraeri zemaat se i sesto i posle marihuanata mu e kriva.Ako site koi probale t.e pusat treva preminuvaat 100%na nesto pojako togas vo Amerika ili vo zapadno-Evropskive zemji treba site da se zavisnici zatoa sto tamu se pusi mnogu porano od kolku kaj nas i vo istocno-evropskite zemji koi bea komunisticki ili pak da ne pravime ic muabet za Jamajka kade sto veke tradicija e da se pusi isto kako sto se pie vino kaj nas.Znaci marihuanata treba da se legalizira ili dekriminalizira kako vo zapadno-Evropskite zemji kade sto moze da se naraca i preku internet samo za da se srusi taa bariera t.e da se pomesti edno skalilo pogore i da se izzemat od stroga zabrana lesnite drogi.Vo Holandija posle legalizacijata na lesnite drogi procentot na zavisnici od teski drogi e namalen za polovina i dovolen primer i dokaz e toa.legalizacija DA.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Skywallker едно 15 пати сум го кажал тоа, џабе пријателе..некој одбива да размислува..
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
28
Поени од реакции
8
Znaci ovoj atom-ant vo site temi najmnogu znae,a kako? Ili nekoj drugar imal takov ili videl slucka ili procital nekade da se zacudi coek.Jas sum pusel i mnogu kolicinski i dolgo vreme pa ne sum preminal na nisto pojako a sum probal skoro se sto moze da se najde na ovie prostori i zgora na toa poznavam uste najmalku 100mina drugi isto taka sto snaci deka ova sto go napisal apsolutno ne e tocno.
Ako me prasate mene koja e pricinata sto deckite preminuvaat na pojako od treva togas jas mislam deka e ova:deckite sto se kako ant koj nemaat probano i imaat cvrsta bariera kon toa racunajci ja trevata kako droga sto stvara zavisnost i e mn.stetna koga ce probaat ja rusat avtomatski barierata kon site drugi drogi vklucuvajci go i heroinot misleki eve sekako se drogiram ajde da vidam kako e i so ova e arno ama tuka se zaebale i toa gadno zatoa sto koga ce se navlecat na heroin posle mnogu tesko se vrakaat nazat zatoa sto taa zavisnost e najsilna pa posle ni Mara Bugarkata ne gi spasuva.Da ne zboruvame pak za kopiljacite kako sto nekoj pogore kaza koj od pomodarstvo ili potocno za da se napravat pogolemi fraeri zemaat se i sesto i posle marihuanata mu e kriva.Ako site koi probale t.e pusat treva preminuvaat 100%na nesto pojako togas vo Amerika ili vo zapadno-Evropskive zemji treba site da se zavisnici zatoa sto tamu se pusi mnogu porano od kolku kaj nas i vo istocno-evropskite zemji koi bea komunisticki ili pak da ne pravime ic muabet za Jamajka kade sto veke tradicija e da se pusi isto kako sto se pie vino kaj nas.Znaci marihuanata treba da se legalizira ili dekriminalizira kako vo zapadno-Evropskite zemji kade sto moze da se naraca i preku internet samo za da se srusi taa bariera t.e da se pomesti edno skalilo pogore i da se izzemat od stroga zabrana lesnite drogi.Vo Holandija posle legalizacijata na lesnite drogi procentot na zavisnici od teski drogi e namalen za polovina i dovolen primer i dokaz e toa.legalizacija DA.
Отидовме многу офф топик. Темава е за болести, но кога веќе се спомнува легализацијата и Холандија, не само таму, секаде каде што е легализирана марихуаната бројот на зависници е драстично намален. И не само кога станува збор за марихуаната, туку и за хомосексуалците и нивните права, еутаназијата итн. Пошто денешново општество се води по тоа - забранетото е подобро и попримамливо, затоа и кај нас има толку многу што редовно дуваат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вратете се на темата, имате друга за дрога.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Марихуана, ваљда како и секое друго растение влијае со одредени состојки позитивно, но со други негативно. Е сега, за која болест се однесува...ако е за канцер секако дека, да ми простите и лајно човек ќе изеде само да се спаси.

Ако е за други болештини, депресии...главоболки, има многу други билки кои делуваат во таа насока така да секогаш се има избор при користење на било кое растение како чај, тинктура.... Буквално во секоја билка има состојка/состојки кои делуваат + или - на организмот. А посебно се внимава на минусот, односно лошото дејство.

А за дроги и лековити растенија...видете Атлас на корови каде за стотина растенија има што и како влијаат на животните и човекот, ќе се изненадите во какви билки се кријат лековити или наркотични својства (сапонини, гликозиди, алкалоиди-не се ни сеќавам више какви уште не соединенија кои ги даваат овие својства).
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не знам дали зборуваш така или имаш некое искуство?
Сите наркомани започнале со пушење џоинт, од многу добро што им било решиле да им биде подобро и да преминат на нешто појако и да бидат уште посреќни па почнале да земат хероинче со примеси на брашно, отров за глувци, гипс и други додатоци...
Имам другар кој помина низ сето тоа а и тој почна со едно џоинтче неделно и потоа ја појачуваше дозата и на крајот стигна до еден степен од кој се едвај се поврати назад, денес кажи му нему за дрога има да те отера во 300 ПМ...
Најдете нешто да клецнете и не се замарајте со наркотици, life is too short!
Да Life is to short и сакам да го искусам до максимум .. се сакам да пробам .. шо да праиш .. човекот по природа е љубопитен ..
Ако си свесен, доволно јак карактер и научиш ти да си ја контролираш свеста и постапките у никој случај не стануваш наркоман, посебно не од марихуана, само слабаците преминуваат на појако :toe:, стануваат зависни и наркомани ...
од грас не се умира get over that :toe:

а ти другар држиш лекции за нешто шо не си искусил ... затоа можам слободно да кажам дека поима немаш шо збориш :toe:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Да Life is to short и сакам да го искусам до максимум .. се сакам да пробам .. шо да праиш .. човекот по природа е љубопитен ..
Ако си свесен, доволно јак карактер и научиш ти да си ја контролираш свеста и постапките у никој случај не стануваш наркоман, посебно не од марихуана, само слабаците преминуваат на појако :toe:, стануваат зависни и наркомани ...
од грас не се умира get over that :toe:

а ти другар држиш лекции за нешто шо не си искусил ... затоа можам слободно да кажам дека поима немаш шо збориш :toe:
Можеби правам анкета колку тревкари имаме на форумот :vozbud:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Можеби правам анкета колку тревкари имаме на форумот :vozbud:
можеби правам анкета колку неизживеани полни со предрасуди и со ограничена свест имаме народ на форумов :vozbud:
 
S

smart ass

Гостин
нема шо да се филмаат ..безопасна е и то :toe: :мара:

а за депресија и друго ..МДМА би требало да помогне ..порано и го препишувале на рецепти
да а долгорочните студии покажуваат трајно оштетување на нервните клетки...и нормално не е лечење на депресија туку повеќе личи на серотонински шок:nenene:

Skywallker едно 15 пати сум го кажал тоа, џабе пријателе..некој одбива да размислува..
или.....
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
да а долгорочните студии покажуваат трајно оштетување на нервните клетки...и нормално не е лечење на депресија туку повеќе личи на серотонински шок:nenene:
Oштетување да ..затоа и прекинаа со препишување .. и го ставија во илегала .. ама добар период се користел и успешно делувал ..не е само серотински шок =) барем така имам читано извештаи од психијатрите..
 
S

smart ass

Гостин
преголемото лачење на серотонин е причина...на некој начин ти излева како overheating на мозокот.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
можеби правам анкета колку неизживеани полни со предрасуди и со ограничена свест имаме народ на форумов :vozbud:
Подобро да имам предрасуди и да бидам здрав и нормален од колку сите да покажуваат со прстот во мене и да велат: Ене го оној џанкито!
Ти можеш и понатаму да дуваш, последиците ќе бидат твои а не мои а ако мислиш дека ќе останеш само на дување се лажеш...

Многу сме .. Be afraid =) ја цениме природата за тоа што ни го дала
Природата дала и девојчиња кои желно чекаат некој да им го бапне а не марихуана која чека некој да ја испуши...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Експериментална беше пред две години. Сега се применува и е успешна таа терапија. А не зборував за тегоби и повраќање предизвикани од хемотерапијата, туку тегоби како што секојдневно секој човек може да има и повраќање поради икс-причини. Сепак со новиот метод на лечење на ракот нема потреба од хемотерапија со што нема да има ниту појава на мачнини кои би можеле да се спречат само со антиеметици:)
Морам пак да цитирам, зашто го најдов тоа антипротонско лечење.
Does antiproton therapy work for all cancers?
Antiprotons can be used to deliver lethal energy to a localized region within the body. That means it can be a more biologically effective way of delivering radiation to a solid tumor surrounded by healthy tissue or located in close proximity of sensitive portions of the body, like the spinal cord. Because of its higher lethality, antiprotons are expected also to be more effective against radiation resistant tumors.

Значи, сепак за некои видови рак останува хемотерапијата како единствена опција. Оваа антипротонска терапија е избор кај отпорните тумори и кај туморите кај кои е неопходно да се минимизира штетата на околното ткиво (тумори на глава, грло, близу витални органи).
Сепак остануваат процедури за кои е неопходна хемо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom