Дали мажите се плашат да бидат во врска со успешна жена?

Alan Shearer

Newcastle
Член од
6 јули 2011
Мислења
388
Поени од реакции
136
Чекај чекај и ти 6 ипол години како мене и мисли си дека до тебе е најмирната личност на светот додека ти си мислиш како бура со невреме и ќе те повреди и изневери и се.
Znaci toj sto te izigral ke ostane sam kako tebe cel zivot? Se kaznuvas samata a nego mnogu go e gajle za tebe, namesto da se pravis kalugerka zemi izlezi vo grad zabavuvaj se i probaj da najdes nekogo seuste ima posteni maski i zenski, vaka toj te ima kako triumf i na site ke kazuva deka poradi nego si ostanala sama ednostavno mu se pravi kefot
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Чекај чекај и ти 6 ипол години како мене и мисли си дека до тебе е најмирната личност на светот додека ти си мислиш како бура со невреме и ќе те повреди и изневери и се.
Јас колку корпи сум пиел а две женски ме имаат заебано па пак не ми е гајле ;). Не си го нашла правиот, биди ти женска на место, искачај и биди друштвена и не мораш ти да бараш, он ќе те најде :D.

Јас да се разочарував вака ко тебе ќе требаше веќе женска да не бркам и само дома да киснам (што не ми паѓа на памет) :D.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Во ред секој си има право на свое размислување. Не сакам да верувам во никој посебно не во ниту едно машко. Денеска се растураат фамилии и се под ред зошто јас да формирам фамилија ако живеам во страв дека утре може да дојде ден кога би ми се растурила фамилијата. Што да им правам јас на тие деца после. Моето разочарување би било многу поголемо тогаш. Зошто да градам фамилија со некој кога не можам да верувам веќе во ниту едно машко. Ако градам фамилија треба да знам дека таа личност до мене е стабилна и знае да решава проблеми а не верувам дека постои. Не може да се бара од мене друго размислување не после се низ што сум поминала и тоа ти го кажувам од лично искуство а не од туѓи приказни. Успехот си го барам на друго место и тоа е тоа. Не се жртвувам повеќе во мојот живот за некој друг.
Не ни треба да се жртвуваш за некој друг.
Само биди сигурна, дека мораш да ги оставиш вратите подотворени.
Ќе наиде маж кој ќе биде способен да го цени твојот квалитет и да не се плаши од него, зошто и самиот ќе биде квалитетен.
И нема да живееш во страв дека ќе ти се растури фамилијата.
Само не се откажувај, животот е многу чуден, кога најмалку очекуваш... знаеш. И добро и лошо :)
--- надополнето: Oct 16, 2011 1:04 PM ---
Немој погрешно да се разбереме значи сите од класот очекуваа од мене да се запишам или на физика или на медицина и двата предмети ми одеа супер посебно медицината или биологијата ги сакав најмногу. Ме сметаа за една од најдобрите во класот и сите тоа го очекуваа да бидам иден доктор ама дојде ден јас кога избрав друга професија само затоа што мислев дека многу време треба да помине за јас да оформам фамилија. Не било ништо од тоа јас си избрав друга професија и си останав сама со мојата грешка. Сега ќе си патам и нема да верувам на никој а нема ни да се жртвувам за никој затоа што мојата жртва била залудна и секогаш ќе се каам за тоа.
Не е важно, сега што и да работиш, биди најдобра во тоа.
Само немој од лутина да се откажуваш од свое семејство.
Гледам 85та си, генерација со братучедка ми. Таа е докторка, моментално специјализира. Не брза со мажачки, деца (само што раскина со дечкото, оти почна да заостанува зад неа тој), но не е решено само и само кариера да има. Таа ми е типичен пример за човек - кој може се. Дипломираше на време ( години факс) со 9 и кусур просек, отиде во европска земја да специјализира, додека среди документи работеше тука, и наоѓаше време за сите нас, за домот, за се.
Битно е да не дигаш раце од ништо - можеш да успееш, онолку колку што мислиш дека можеш.
--- надополнето: Oct 16, 2011 1:13 PM ---
Не сме се разбрале, јас и кажав дека е очигледно дека некој ја повредил и дека не верува на ниедно машко поради тоа и да не ги става сите во ист кош. А за кариерата, не треба да се откаже нормално во бракот функционираат двајцата како тим ако она по цел ден е на работа а мажот дома нормално дека он ќе мора да зготви, зачисти и да се грижи за децата, а на тебе ти зборев за перење, пеглање чистење ако жената има нормално работно време пример ако и мажот и жената се прва смена и двајцата цело време, се враќаат во 17:00 пример, нема јас да готвам и перам и чистам, она тоа треба да го прави, а на мажот некој адруга обврска пример да учи со децата или да ги поделат обврските. Јас тебе за прошлиот муабет што го правевме погрешно те разбрав а тоа дека нема ништо ниту да переш пеглаш и слично не зашто немаш време него зашто не ти се пере и пегла и затоа тогаш те прашував кој планираш да ти ги извршува тие обврски
Поделбата е рамноправна, ако двајцата одлучат. А ако ти си решиш ти што, таа што, нема тука поделба и рамноправност.
И токму ради ова, жените со кариера, макар и оние без некоја посебна, не стапуваат во брак.
Јас сега работам нешто, зошто можам/сакам, тоа не значи дека утре ќе му речам на дечкото/сопругот, ај ти денес бриши прашина, јас сум уморна.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Пума добротворецот.
Да ја прашам дали се уште не готви?

Инаку на темава,

Не знам дали успешна жена е правилниот збор, него за доминантна.
Тоа од оние тестовине во прво одделение се гледа кој е доминантен, а кој не. (еве пума ако се уклучи ќе потврди ehehe)

Доминација е нешто што до ден денешен ми е феномен.
Тоа е нешто што не можеш баш да го дефинираш, не мора да значи дека ако некој е доминантен на работа или во било која друга сфера, ќе биде доминантен и во врска/брак.

Не би рекла дека се плашат.
Мислам дека покрај доминантни жени се осеќаат несигурни и слаби, дека таа (која и да е) секогаш ќе биде повлијателната, попаметната, поуспешната во врската. На мажите им смета тоа (зашо?? wtf is wrong with you?).

Затоа мислам дека одат на 2 стратегии:
- и ја бараат слабата точка и тука притискаат
- не ѝ приоѓаат воопшто (out of my league стратегија - ако може така да се нарече)

Како и да е,
мажи како мажи.
Доминантни или не, ние на вас уште пред да ве запознаеме ви ја знаеме слабата точка, така да...beware:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
24 ноември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
29
Само кукавиците сакаат некоја слаба жена што ќе биде неуспешна и ќе можат да ја вртат како што сакаат.Таквите мажи најчесто се растени во дебилни семејства каде што мајка му е некоја полуписмена благо ретардирана особа, мажена без љубов,најчесто или раѓаат многу млади или на старост заради немање партнер, без цел, со единствена визија да стане сабајле пред сите и да го помине денот варејќи кафе на шпорет на дрва и грижејки се за домот. Таквите мажи се учени дека по примерот на мајка им таква треба да им биде и нивната сопруга, не сакаат да имаат успешна жена, затоа што за нив успех е жената да сака деца, да роди повеќе од едно дете, нив им се темни од жени што студираат, тоа им е трошење на време, а ако жената има кариера одма е нечесна, нема време за домот и децата.Најчесто овој тип на мажи се тешки вмровски морони што немаат од балканот излезено, и сеуште немаат море видено, не биле никаде.Пазете се од такви.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.650
Поени од реакции
38.837
Само кукавиците сакаат некоја слаба жена што ќе биде неуспешна и ќе можат да ја вртат како што сакаат.Таквите мажи најчесто се растени во дебилни семејства каде што мајка му е некоја полуписмена благо ретардирана особа, мажена без љубов,најчесто или раѓаат многу млади или на старост заради немање партнер, без цел, со единствена визија да стане сабајле пред сите и да го помине денот варејќи кафе на шпорет на дрва и грижејки се за домот. Таквите мажи се учени дека по примерот на мајка им таква треба да им биде и нивната сопруга, не сакаат да имаат успешна жена, затоа што за нив успех е жената да сака деца, да роди повеќе од едно дете, нив им се темни од жени што студираат, тоа им е трошење на време, а ако жената има кариера одма е нечесна, нема време за домот и децата.Најчесто овој тип на мажи се тешки вмровски морони што немаат од балканот излезено, и сеуште немаат море видено, не биле никаде.Пазете се од такви.
што има лошо у варењето кафе на шпорет на дрва?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Само кукавиците сакаат некоја слаба жена што ќе биде неуспешна и ќе можат да ја вртат како што сакаат.Таквите мажи најчесто се растени во дебилни семејства каде што мајка му е некоја полуписмена благо ретардирана особа, мажена без љубов,најчесто или раѓаат многу млади или на старост заради немање партнер, без цел, со единствена визија да стане сабајле пред сите и да го помине денот варејќи кафе на шпорет на дрва и грижејки се за домот. Таквите мажи се учени дека по примерот на мајка им таква треба да им биде и нивната сопруга, не сакаат да имаат успешна жена, затоа што за нив успех е жената да сака деца, да роди повеќе од едно дете, нив им се темни од жени што студираат, тоа им е трошење на време, а ако жената има кариера одма е нечесна, нема време за домот и децата.Најчесто овој тип на мажи се тешки вмровски морони што немаат од балканот излезено, и сеуште немаат море видено, не биле никаде.Пазете се од такви.
Само кукавиците исто така прават дупли јузери, ама ете, за лицемер како тебе тоа не е проблем.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Имам еден случај во маало. Комшијава со средно во Влахов си зема Магистер девојче. Таа си има убава работа и плата, а овој ништо но на секои 2-3 месеци ја остава трудна. Плус комшијава пуничок а она слабичка. Се дружат со сестра ми и стално и збори аман бе прекини не му давај толку. :D:D:sekcza: Секој 2-3 месец ќе абортираш ли?

Кога ми кажа сестра ми си правиме муабет после тоа. Комшијава или не користи кондом. Или пак овој ја растура секоја вечер, а месечно пробуваат и без и тогаш доаѓа до кикс. :pipi:Во секој случај и покрај тоа што е магистер ми делува дека и фали нешто. Првин за кој се земала, а после што се лупа секој можен миг и абортира. До сега на сестра ми и кажано дека абортирала 8 пати. А друштво освен сестра ми и нема. Во секој случај јас да сум на место на девојќите не би му скокнала на некој кој не е барем блиску до мојот ранг на образование. Цел живот покрај деца ќе треба и Вол да издржавам
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Имам еден случај во маало. Комшијава со средно во Влахов си зема Магистер девојче. Таа си има убава работа и плата, а овој ништо но на секои 2-3 месеци ја остава трудна. Плус комшијава пуничок а она слабичка. Се дружат со сестра ми и стално и збори аман бе прекини не му давај толку. :D:D:sekcza: Секој 2-3 месец ќе абортираш ли?

Кога ми кажа сестра ми си правиме муабет после тоа. Комшијава или не користи кондом. Или пак овој ја растура секоја вечер, а месечно пробуваат и без и тогаш доаѓа до кикс. :pipi:Во секој случај и покрај тоа што е магистер ми делува дека и фали нешто. Првин за кој се земала, а после што се лупа секој можен миг и абортира. До сега на сестра ми и кажано дека абортирала 8 пати. А друштво освен сестра ми и нема. Во секој случај јас да сум на место на девојќите не би му скокнала на некој кој не е барем блиску до мојот ранг на образование. Цел живот покрај деца ќе треба и Вол да издржавам
А од кај знајш дека дебелиов ја остава трудна?Можда си нашла во меѓувреме некој магистер да ја теши а дебелиов си останал со толчникот во раце?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Имам еден случај во маало. Комшијава со средно во Влахов си зема Магистер девојче. Таа си има убава работа и плата, а овој ништо но на секои 2-3 месеци ја остава трудна. Плус комшијава пуничок а она слабичка. Се дружат со сестра ми и стално и збори аман бе прекини не му давај толку. :D:D:sekcza: Секој 2-3 месец ќе абортираш ли?

Кога ми кажа сестра ми си правиме муабет после тоа. Комшијава или не користи кондом. Или пак овој ја растура секоја вечер, а месечно пробуваат и без и тогаш доаѓа до кикс. :pipi:Во секој случај и покрај тоа што е магистер ми делува дека и фали нешто. Првин за кој се земала, а после што се лупа секој можен миг и абортира. До сега на сестра ми и кажано дека абортирала 8 пати. А друштво освен сестра ми и нема. Во секој случај јас да сум на место на девојќите не би му скокнала на некој кој не е барем блиску до мојот ранг на образование. Цел живот покрај деца ќе треба и Вол да издржавам
А нареден пат прашај ја зошто уопште се омажила, никој не и е крив.

Ова забремени па врзи го, очигледно не е женска работа веќе. Бог да чува кои ретардоси.
 
Член од
24 ноември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
29
Имам еден случај во маало. Комшијава со средно во Влахов си зема Магистер девојче. Таа си има убава работа и плата, а овој ништо но на секои 2-3 месеци ја остава трудна. Плус комшијава пуничок а она слабичка. Се дружат со сестра ми и стално и збори аман бе прекини не му давај толку. :D:D:sekcza: Секој 2-3 месец ќе абортираш ли?

Кога ми кажа сестра ми си правиме муабет после тоа. Комшијава или не користи кондом. Или пак овој ја растура секоја вечер, а месечно пробуваат и без и тогаш доаѓа до кикс. :pipi:Во секој случај и покрај тоа што е магистер ми делува дека и фали нешто. Првин за кој се земала, а после што се лупа секој можен миг и абортира. До сега на сестра ми и кажано дека абортирала 8 пати. А друштво освен сестра ми и нема. Во секој случај јас да сум на место на девојќите не би му скокнала на некој кој не е барем блиску до мојот ранг на образование. Цел живот покрај деца ќе треба и Вол да издржавам
Па во право си, нема ни да имаш ништо заедничко.Ниту учениов ќе го интересираат пелени, ниту глупиов ќе знае што е испит.
Ќе се караат, ќе љубомори глупиов, ќе сака други работи и ќе пукне врската.[DOUBLEPOST=1512747062][/DOUBLEPOST]
Да не беше лицемер, ќе го користеше правиот ник.
А кој е мојот прав ник? :D И зашто не знам дека имам друг профил, кога сум нова и што сакам ќе зборам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom