Дали луѓето од градовите ги потценуваат луѓето од селата?

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
НЕ сум ги потценувал никад, не ми менува дали куќата на некој е 15км источно од мојата, но некад на шала знам да упатам некоја мисла на релација 'зелена зона на Т-мобиле'. хехехе
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Никогаш не сум ги потценувал луѓето од село.Имам другари од училиште кои се од село и децата се баш фер и многу се добри.Барем подобри се од некои копуци од градовите.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Не јас лично не сум ги потценувал а за некои други мислам дека ги потценуват на крај краева ако не се они ќе немаме зеленчув и овошје поточно ќе немаме за јадење :>)
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
abe nikoj ne gi potcenkva ama nekako ona seti cudno e te zagledat ko ke mu recis imam zenska od selo ne znam oti taka ne deka nesto sme pojke nie od gradot samo nekako stereotipno gledame na toa
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
3
епаа некој мора да почни да се ослободва од тие стереотипите:)
 
Член од
8 септември 2007
Мислења
335
Поени од реакции
1
намерно или ненамерно, свесно или несвесно постои потценување и тоа не само релација град-село, туку и релација поголем град-помал град ( пример скопје- остатокот од државата, кавадарци-неготино, струмица-радовиш, штип-кочани итн)

секоја чест за исклучоци
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
намерно или ненамерно, свесно или несвесно постои потценување и тоа не само релација град-село, туку и релација поголем град-помал град ( пример скопје- остатокот од државата, кавадарци-неготино, струмица-радовиш, штип-кочани итн)

секоја чест за исклучоци
Ептен точно.
Јас лично никогаш до сега не сум потценувал некој од село, од причина што моето потекло е од неколку села.:)
 

Olivert

TheTruth
Член од
21 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
2
Абе луѓе...
Јас сум од село па што?
Никој никогаш до сега не ми се праел фраер затоа што тој е од град, а јас од село... Напротив, имам многу другари од град никогаш ништо не сме се замериле...
Темава е за во канта
 

KL0$AR

I SEE DEAD PEOPLE
Член од
8 јануари 2008
Мислења
343
Поени од реакции
9
ke odgovoram na onie koj velat deka so pravo gi potcenuvaat onie od selo
BOLJE PRVI VO SELO NEGO ZADNJI U GRAD
I jas sum od selo i toa od INJEVO-Radovisko,mal grad baska i od selo spored nekoi treba jas,drug,tret da bidat pocesto izbegnuvani vo forumov.A koga gledam ili slusam nekoj kako se obiduva da navredi nekoj od selo togas sum GORD sto sum od selo_Osven toa,skolski ili prijateli od Rad.80%se od Injevo i ostanatite sela.
 

KL0$AR

I SEE DEAD PEOPLE
Член од
8 јануари 2008
Мислења
343
Поени од реакции
9
Бар по скопски, постојат два термина кои се базираат на корен село.

- селанец/селанка (кај селанка нагласок на првото е) е човек кој живее на село. Према ваквите немам предрасуди, дури и ги многу ги поштувам, пошто произведуваат храна, а храна обожавам :)

- сељак/сељанка (кај сељанка нагласок на првото а), се однесува на карактерна особина, е човек обично од градска средина, без домашно воспитание, без вкус и без став кон животот. Нема потреба да се изјаснувам за овој тип на луѓе.
TOCNO E TOA
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
луѓе, нема врска кој од дека т.е дали е од село или град. На пример јас имам многу другаре и другарки од село па ништо не им замерам, дури децата се по ОК од некои од градот, шо се прават „богати“ не ти знам какви и им викат на децата од село „ ццц селачиште “
 

KL0$AR

I SEE DEAD PEOPLE
Член од
8 јануари 2008
Мислења
343
Поени од реакции
9
НЕ сум ги потценувал никад, не ми менува дали куќата на некој е 15км источно од мојата, но некад на шала знам да упатам некоја мисла на релација 'зелена зона на Т-мобиле'. хехехе
се мисли на планините или?:pos2: :pos2: :pos2:
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Еве лично од мене тргнувам од мои примери.
Јас порано живеев во еден комплекс од згради каде што живееа секакви луѓе,сиромашни,богати,селани,граѓани,странци инт.Арно ама јас бев идиот дете и не само што ги потценував децата од село и ги тепав,ги малтеретирав и се останато од проста причина дека биле од село.Ама покасно кога почнав да ги сваќам работите си велам:тој не е крив што е роден во село!
Нема врска тоа,битно е да има добра душа човекот а не е битно кај живее.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom