Дали луѓето од градовите ги потценуваат луѓето од селата?

Член од
10 јануари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
3
Прво да се изјаснам дека со темата не планирам да навредам некој, чисто ме интересира оти имам забележано таква работа.

Ќе речи некој 21ви век сме, надмината е та фаза ко луѓето од градот се осеќаја супериорно во однос на луѓето од село. Ама то воопшто не е така. Ќе ја земам Битола за пример пошто таму и живеам.
Во Битола има многу луѓе шо ко ќе слушнат дека е од село, воопшто не се замарат да го запознат и одма добиват мислење за него, само по то шо е од село. Дали е грешно мислењето или не, не ги ни интересира да дознат зошто луѓето од село едноставно се под нив и нема зошто да трошат време на нив.

Од лично искуство можам да кажам дека имам сретнато 100 пати поарни луѓе шо потекнуват од село, отколку некој шо потекнуват од град.

И нормално тука е сеопшто прифатената етикета "селанец/ка". Можи да му се залепи на сите. Без разлика од кај се, шо се, како се итн.

И тука сакам да поставам едно прашање: Ако можат луѓето од градот да се нарекват селани и да се понашат така, дали не можат и луѓето од село да се понашат ко да се од град, а сепак да не бидат осудвани за то?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
ee super so na nekoj mu tekna za vakva tema inace normalno deka gi potcenuvame i so pravo go pravime toa samo sakam da kazam deka poznavam i licnosti so imaat deckov ci od selo ne mi e jasno kako mozat ama toa ee
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
3
а јас исто така познавам луѓе шо имале женски од село, па кажале дека то е така дури отко се скарале оти му било срам. дај молим те кажи ми, шо ќе напраеше ти ако беше од село? ќе се убиеше?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
а јас исто така познавам луѓе шо имале женски од село, па кажале дека то е така дури отко се скарале оти му било срам. дај молим те кажи ми, шо ќе напраеше ти ако беше од село? ќе се убиеше?




a da da i jas poznavam takvi aa inaku ako bev od selo ke se preselev vgrad i ke se praev deka ne sum selanec aa izvini so ti tolku po selanitee
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.800
ee super so na nekoj mu tekna za vakva tema inace normalno deka gi potcenuvame i so pravo go pravime toa samo sakam da kazam deka poznavam i licnosti so imaat deckov ci od selo ne mi e jasno kako mozat ama toa ee
Зошто ги потценуваш по што си ти над нивно ниво попаметен повреден поубав што си... Мислиш дека адресата е пресудна за тоа кој е сељак кој не е, ти ако живеш во Битола-град поради твоите сваќања и префриганост си сељачиште невидено
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
3
ти така ќе напраеше. а зошто ако некој стварно напрај така (зборам ако се пресели некој од село в град) одма луѓето велат: аабе колку сака нека се преселва, потеклото му е селско.
По ова заклучвам дека на некој луѓе ништо не му чини. Ни да седат луѓето в село, ниту пак да се преселват в град.
То значи дека кај и да се, пак луѓето од село не чинат????
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Глупо е да се потценуваат луѓето од село бидејќи сите имаме потекло од таму. Нашите родители можеби не ама нашите баби и дедовци сигурно живееле во некое од македонските села. Градот е ништо без селото. Ако не е селото од каде градот ќе набавува прехрамбени продукти.
Не може сите да живеат в град или сите да живеат во село, но треба да се има респект.
Јас сум од град но имам многу пријатели, па и роднини кои живеат во село и кои не се страмат да кажат од каде се. Плус се многу добри луѓе. Ако земеме во градовите има секакви џганови, какви во село не можеш никогаш да најдеш.
Значи јас лично не ѓи потценувам воопшто!
 

[Marko]

Мочко
Член од
21 октомври 2007
Мислења
143
Поени од реакции
2
ee super so na nekoj mu tekna za vakva tema inace normalno deka gi potcenuvame i so pravo go pravime toa samo sakam da kazam deka poznavam i licnosti so imaat deckov ci od selo ne mi e jasno kako mozat ama toa ee
Така а? Значи според тебе селанците се глупи, неписмени. Ти да беше селанец и да се преселеше во град убаво ќе ти беше така да ти викаат? Со право ќе ти викаат? Па има милион луѓе од село кои се поинтелегентни од луѓето во градот. Не е во ред да се потценуваат.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
3
не е во ред никој да се потценва, пред да се види за шо и колку е способен
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
И тука сакам да поставам едно прашање: Ако можат луѓето од градот да се нарекват селани и да се понашат така, дали не можат и луѓето од село да се понашат ко да се од град, а сепак да не бидат осудвани за то?
Бар по скопски, постојат два термина кои се базираат на корен село.

- селанец/селанка (кај селанка нагласок на првото е) е човек кој живее на село. Према ваквите немам предрасуди, дури и ги многу ги поштувам, пошто произведуваат храна, а храна обожавам :)

- сељак/сељанка (кај сељанка нагласок на првото а), се однесува на карактерна особина, е човек обично од градска средина, без домашно воспитание, без вкус и без став кон животот. Нема потреба да се изјаснувам за овој тип на луѓе.
 

_M@tR|x_

ПрвоТимец
Член од
1 декември 2007
Мислења
115
Поени од реакции
1
Не е во ред да се потценуват луѓето од село , зошто гратските не се нешто повеќе од сељаците.:toe:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Лично немам предрасуди, за мене човек е човек без разлика дали е од село или од град. Во класот повеќето од соучениците ми се од село, па никогаш немало поделби од тој тип меѓу нас.

А дека некои луѓе ги потценуваат, тоа е факт, ама и тие знаат да се свртат против нас со слични коментари како „градски лигуши“ и слични работи. Познавам многу луѓе од село што напредувале во својот живот, имаат успешни кариери и не зависат од никого. Генерализација не смее да се прави. Секогаш имало успешни луѓе и луѓе кои знаат да се прилагодат на средината, луѓето од село се многу потрудољубиви од нас, се навикнале да ги поднесуваат маките во животот и навикнати се на работа. Е сега... И во град и во село има прости, неуки и неписмени луѓе само што таму најчесто се во поголем број заради тоа што живеат со помалку услови што ги имаме ние овде. Впрочем сега во современото живеење помеѓу село и град нема голема разлика, освен оние села што се во планински предели па немаат пристап, немаат добри патишта, струја, вода во задоволителни количества, а за компјутери и интернет не станува збор. Тоа ги прави помалку ограничени, но не и понеинтелигентни.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не сум имала и нема ни да имам предрасуди кон луѓето кои се од село,мада многу такви луѓе знам и искрено ги избегнувам,без разлика да ли ги омаловажуваат луѓето од село или од друг град.И што демек ако сум од Скопје сум попаметна?Нема везе.Кога бев мала(прво одд),кога ќе дојдеше викенд сите деца кажуваа дека ќе одат во село кај бабите и дедовците а јас дома ќе дојдев и плачев зажто ние немаме некој во село за да одам.Така сите луѓе ги почитувам,без разлика од кај се.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не сум имала никогаш некои предрасуди.Ако ми оди муабетот,ако е ок човекот со мене и јас сум ок со него.

Во градовите има многу нафурани фаци,кои мислат дека се најпаметни,дека можат да омаловажуват кого сакаат,па и оние луѓе кои се од село.Тоа се претежно комплекси,па сакаат да си ги излечат врз луѓето кои не се од “елитно“ место.А има луѓе кои се 100 пати поинтелегентни од таквите фаци и не се замараат со такви глупости.
Сите се луѓе.
Битна е човечноста и карактерот.

П.С Само многу ми е глупо морам да признаам,ми се случило на пример да се запознаам со луѓе кои не се од Скопје и коа ќе им кажам дека сум од Скопје, превртиле очи или па одма прават кисела насмевка,а не ме ни запознале како личност?Зашто има такви предрасуди стварно не ми е јасно?:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom