Дали кажувате во ГР дека сте од Македонија

Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Bash me interesira koi se vashite iskustva. ;-) Jas od lugjevo shto gi znam, 80% vikaat deka se od Skopje (!) za da ne im pravele problem. Idioti, glupaci (nashive).
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Мислиш... во Егејска Македонија дали кажувам од кај сум ? (мрчат они - мрчам јас.. шо ги е**м) :)

Немам зошто да одам таму воопшто.. Немам некоја работа таму ... а места за одмор има тоооолку подобри од Грција.. што... не ми е ни на possibilities листа
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Грција,зар и таква има?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Порано како мал, кога одев со моите на одмор во Грција, ме имаат прашано од кај сум.. секогаш сум викал Македонија без око да ми трепне.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Си кажувам Македонија.Еднаш со еден другар ќе затепавме еден Грк. Не прашува од кај сме,ние му викаме Македонија и он ни вика - Ааа Тесалоники.Ние му викаме не него Македонија он пак Тесалоники.И на крај му објаснивме која МАКЕДОНИЈА и си отиде.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Мајка ми на сред плоштад им пејт „Бегајте Грци не ве сакаме”, ама то дур да јајт ќотек, после ќе се опрајт ваљда :pos:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас не одам кај јужниот сосед,а и немам баш некоја намера и некоја посебна желба...Но доколку би отишла се разбира дека ќе викам дека сум од Македонија,а ако треба и ќе се расправам...ама јас кога одам на одмор сакам да се одморам,а не да се напнувам и да се нервирам,што би било доколку отидам таму на одмор.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Секогаш им велам дека сум од Македонија. Па почнуваат да јадат такво, па јас почнувам да јадам такво...и ги носам у пм.
Еднаш на граница се испокарав за онаа налепницата ФИРОМ кога беше врз МК налепницата. Не дадов да стават, и не влегов во Грција.

П.С. Кога се пари во прашање кога човек остава, не се замараат со тоа.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Пред година дена, кога бев на лет од Солун до Атина до мене седнаа едни двајца бизнисмени (според опремата што ја имаа и оделата што ги носеа не беа од ниско ниво, а тоа беше во прва класа, некако таму се најдов, „грешка со картите”). Луѓето ме прашаа од каде сум и јас едноставно им одговорив „Македонија” тие се погледнаа и ме прашаа од коа место во Македонија сум бил и јас им одговорив од каде сум. Потоа ги подбуцнав и ги прашав ЗОШТО? ме прашуваат и како они мојата земја ја нарекуваат. Тие ми одговорија дека ја нарекуваат Македонија. А кога ги прашав што се они, по мала пауза ми кажаа дека се од Северна Грција... што и да им значеше тоа. :toe:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
92 , демек после ратот моите одлучват дека не одиме низ Југославија , не чинел автопатот Братсво единство , него ке тргаме Италија - Грчка , се добро . Стигнуваме капнати на граница после ѓупштаната Бар и траектот кој во секој момент ке протонеше.
Прашват за кај сме и Мирче златен вика , Дома Македонија .
И имаш тука расптавија за МК , тој покажѕва со прст , му пцуе на царинарникот и нормално 14 сати седевме на граница ама МК одевме , нигде на друго место.
Денес со ЕУ пасош се потивнки , не не гибат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.343
Не сум бил 10 (ако не и повеќе) години немам намера да идам едноставно за мене тие луѓе не постојат и крај ,нејкам да се правам паметен ама стварно теба да пробаме едно лето колективно да не им идеме сигурно наредното ке не ценат повеќе кога ке сватат дека леб јадат од нас.Додека сме ситни души ке трпиме лекции по историја од секој продавач на гиро и ке виткаме опашка пред нив на наша земја за наши пари.
ДОДЕКА ГЛУМИМЕ ПИ*КИ МОЖЕ САМО ДА НЕ Е*АТ
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
А од каде да кажам дека сум???

7-8 пати одам годишно до Лерин, Костур...Солун...

Во Лерин најчесто одам во локалното радио за да им однесам Македонска народна музика, во штабот на Виножито...

4 пати досега се имам тепано во Солун поради тоа што јасно и гласно кажувам од каде им доаѓам и каде сум моментално(иако не ме прашуваат каде се наоѓам :) )

И обавезно за секој што ќе отиде во Егејска Македонија, тоа сецканото месо со кромид што тие го нарекуваат „гиро” викајте го ДОНЕР многу се јадат поради турскиот назив:))))
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Е, неее...! кажувам дека сум од Бугарија хахаха...

па најнормално, што има лошо во тоа. Иако не сум бил оддамна во гр - елада! Кога некој ке ме праша од каде сум, ке речам Македонија, и почнува да ми дрви - Скопје, скопје? или друг град? гевгелија бла..бла... во секој случај добро дојден сум... не ме мрзат - како што го прикажуваат другите тоа на политички начин.
 
Член од
6 јуни 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Аз бјах април месец на една конференција в Букурешт. Обс'ждахме една от темите и казах, че с'м с'гласен с колегите от Македонија. Веднага след мене взе думата един гр'к и ми направи забележка пред всички, че не с'м използвал международното название на страната FYROM. :toe:
Вечерта се напихме јако с'с Владо и Ристе, а на г'рците им теглихме една мајна. Даже Владо ште ми идва на гости на море в'в Варна јули месец.
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Последниот пат кога бев во Солун,пред 11-12 години,еден продавач на весници ме праша од каде сум.Нормално му одговорив од Скопје,Македонија.И чоеков ми вика епа нема Македонија (а зборуваше чист македонски).И тогаш му реков јас,абе чичко,на кој јазик збориш ти со мене?Тој ми вика скопски!Е тогаш му реков дека постои скопски дијалект во македонскиот јазик,а неговиот дијалект не е скопски туку гевгелиски!Ќе си пукнеше од мака,ама ми даде и чоколатце без пари,ваљда за лекцијата што му ја одржав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom