Дали и колку ни е корумпирано судството?

Дали дел од судиите се НЕСТРУЧНИ или КОРУМПИРАНИ

  • Нестручни

    Гласови: 4 7,8%
  • Корумпирани

    Гласови: 7 13,7%
  • Двете

    Гласови: 35 68,6%
  • Не знам

    Гласови: 0 0,0%
  • Не е корумпирано воопшто

    Гласови: 5 9,8%

  • Вкупно гласачи
    51
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Ако де ..... сепак ова е ДЕМОКРАТСКО ПРАВО ????
ДА ПРАШАШ НЕШТО И ДА ТИ СЕ ОДГОВОРИ СО " ДА " или " НЕ " Е 100% ДЕМОКРАТСКИ
Можеби ќе беше поубаво кога би го поставил и прашањето- Дали верувате дека некогаш ке успееме да ја сузбиеме корупцијата во нашето судство?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Значи : ЈАС НЕ ВЕЛАМ ДЕКА Е КОРУМПИРАНО СУДСТВОТО ИЛИ СУДИИТЕ..... САМО МЕ ИНТЕРЕСИРА КАКВО Е МИСЛЕЊЕТО НА ЧЛЕНОВИТЕ ОД ФОРУМОВ.
ЗА ТОА ДАЛИ НЕКОЈ СУДИЈА Е КОРУМПИРАН ПОСТОИ АНТИКОРУПЦИСКА КОЈА ГИ ПРОВЕРУВА ПРИЈАВИТЕ.
АКО ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО ТОГАШ СУДСКИ СОВЕТ ОДЛУЧУВА.
И НЕ ГЛЕДАМ НЕШТО НАВРЕДЛИВО ТУКА??
ОВА Е ВИД НА АНКЕТА .... ДА ИЛИ НЕ ?????
па и јас не реков дека ти кажа нешто навредливо.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Додадена уште една опција во анкетата: Не е корумпирано воопшто.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Ајде г-не да ми одговорите конкретно за мојот случај ????
За што се работи ??? Корупција или Незнаење ????
Автоматски споено мислење:

Додадена уште една опција во анкетата: Не е корумпирано воопшто.
Благодарам
 
Ф

Флеш

Гостин
Судството е квалитетно,има многу јаки правници кои се навистина стручни за својата област.Поентирам дека има кадар кој е доста искусен и јак . Ова е се од професионален аспект. Проблем прави личното поле/аспект кој многу лошо и гадно се судира со професионалниот аспект. Личниот интерес за партија,пари,моќ меша и помага да пропаѓа професијата. Треба да се скрати едната страна која нема контрола.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Еве еден пример ( личен ).
Утужувам решение на МТСП за укинување на СПП.
Водам управен спор каде имам 5 пресуди вп моја полза. Никој не постапува ???
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
За каков твој случај збориш?
Лелееееее милион пати напишав... ЗА ОВОЈ СЛУЧАЈ :

СУДОТ НОСИ ПРЕСУДА ( независно од исходотна истата ) ЗА КОЈА ПРЕСУДА Е ПОКРЕНАТА ПРЕДХОДНО ТУЖБА ОД СТРАНА НА АДВОКАТ КОЈ НЕМА УРЕДНО ПОЛНОМОШНО ДОБИЕНО ОД ДОВЕРИТЕЛ ????

И стариот и новиот ЗПП велат :
При првото дејствије , полномошникот е должен во судот да приложи полномошно а судот по службена должност мора да внимава на тоа. Исто така судот е должен на полномошникот да му наложи во рок од 8 дена да приложи УРЕДНО ПОЛНОМОШНО во спротивно судот таа наводна ТУЖБА ја отфрла какп НЕЦЕЛОСНА И НЕПОТПОЛНА И ПОДНЕСЕНА ОД НЕОВЛАСТЕНО ЛИЦЕ.

СЕГА ЈАСНО ВИ Е ????

АКО ОВА НЕ ВИ Е ЈАСНО ЗАТОА ШТО ОВА Е КАКО 1 + 1 = 2 ВО МАТЕМАТИКАТА.
Тогаш ВО СПРОТИВНО ФРЛЕТЕ ЈА ДИПЛОМАТА
ПОЗЗ
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Лелееееее милион пати напишав... ЗА ОВОЈ СЛУЧАЈ :

СУДОТ НОСИ ПРЕСУДА ( независно од исходотна истата ) ЗА КОЈА ПРЕСУДА Е ПОКРЕНАТА ПРЕДХОДНО ТУЖБА ОД СТРАНА НА АДВОКАТ КОЈ НЕМА УРЕДНО ПОЛНОМОШНО ДОБИЕНО ОД ДОВЕРИТЕЛ ????

И стариот и новиот ЗПП велат :
При првото дејствије , полномошникот е должен во судот да приложи полномошно а судот по службена должност мора да внимава на тоа. Исто така судот е должен на полномошникот да му наложи во рок од 8 дена да приложи УРЕДНО ПОЛНОМОШНО во спротивно судот таа наводна ТУЖБА ја отфрла какп НЕЦЕЛОСНА И НЕПОТПОЛНА И ПОДНЕСЕНА ОД НЕОВЛАСТЕНО ЛИЦЕ.

СЕГА ЈАСНО ВИ Е ????

АКО ОВА НЕ ВИ Е ЈАСНО ЗАТОА ШТО ОВА Е КАКО 1 + 1 = 2 ВО МАТЕМАТИКАТА.
Тогаш ВО СПРОТИВНО ФРЛЕТЕ ЈА ДИПЛОМАТА
ПОЗЗ
Нема ништо нерегуларно, возможно е адвокатот на странката само да ја поднел тужбата, можеби само за тоа бил овластен без да застапува, а имено, после на рочиште странката била без адвокат, самата странка лично во свое име си ги преземала парничните дејствија. Тоа е тоа.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Да да тоа велам..... ако бил овластен за да поднесе тужба..... дали треба у судот да приложи полномошно дека некој го овластил да поднесува поднесоци ?????
Што е тука регуларно ????
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Судството на Кенија е понекорумпирано од нашето.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Лелееееее милион пати напишав... ЗА ОВОЈ СЛУЧАЈ :

СУДОТ НОСИ ПРЕСУДА ( независно од исходотна истата ) ЗА КОЈА ПРЕСУДА Е ПОКРЕНАТА ПРЕДХОДНО ТУЖБА ОД СТРАНА НА АДВОКАТ КОЈ НЕМА УРЕДНО ПОЛНОМОШНО ДОБИЕНО ОД ДОВЕРИТЕЛ ????

И стариот и новиот ЗПП велат :
При првото дејствије , полномошникот е должен во судот да приложи полномошно а судот по службена должност мора да внимава на тоа. Исто така судот е должен на полномошникот да му наложи во рок од 8 дена да приложи УРЕДНО ПОЛНОМОШНО во спротивно судот таа наводна ТУЖБА ја отфрла какп НЕЦЕЛОСНА И НЕПОТПОЛНА И ПОДНЕСЕНА ОД НЕОВЛАСТЕНО ЛИЦЕ.

СЕГА ЈАСНО ВИ Е ????

АКО ОВА НЕ ВИ Е ЈАСНО ЗАТОА ШТО ОВА Е КАКО 1 + 1 = 2 ВО МАТЕМАТИКАТА.
Тогаш ВО СПРОТИВНО ФРЛЕТЕ ЈА ДИПЛОМАТА
ПОЗЗ
Прво, не се дери.

Второ, што има напишано судот во пресудата за приговорот на твојот адвокат дека тужбата е неуредна? Што има одлучено повисока инстанца по истата жалба?

Трето, за колкава сума те гонат, 100 милиони евра, па направиле злосторничко здружување на судии, адвокати и институции?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom