Дали и колку заработувате од Affiliate?

  • Креатор на темата VeniVidiVici
  • Време на започнување
V

VeniVidiVici

Гостин
Ајде да отвориме тема за тоа кој колку и дали воопшто заработува преку некоја Affiliate програма (пр. Google Adsense).

Јас лично поседувам неколку веб страници за спортски резултати,за забава,веб хостинг промоции, машки фризури...сите на англиски јазик, но никако неможам да ја надминам границата од 200$ месечно.

Искуства и совети се добредојдени.
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Ајде да отвориме тема за тоа кој колку и дали воопшто заработува преку некоја Affiliate програма (пр. Google Adsense).

Јас лично поседувам неколку веб страници за спортски резултати,за забава,веб хостинг промоции, машки фризури...сите на англиски јазик, но никако неможам да ја надминам границата од 200$ месечно.

Искуства и совети се добредојдени.
Moze da objasnis sto kako, na koj nacin zarabotuvas ??
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
гарант е некоја заебанција и превара. Зар така некој ке ти даде 200 евра
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ајде да отвориме тема за тоа кој колку и дали воопшто заработува преку некоја Affiliate програма (пр. Google Adsense).

Јас лично поседувам неколку веб страници за спортски резултати,за забава,веб хостинг промоции, машки фризури...сите на англиски јазик, но никако неможам да ја надминам границата од 200$ месечно.

Искуства и совети се добредојдени.
напрај дупло повеќе страници и заработувај 400 ...
или пак не напрај 5 пати повеќе и заработувај 1000ка
колку лесно нели :tapp:
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
да беше така никој немаше да иде на работа
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Da taka go vadam lebot poslednive nekolku godini.

гарант е некоја заебанција и превара. Зар така некој ке ти даде 200 евра
Koja zaebancija dodeka vo MK svatime deka preku online moze da se zaraboti kesh, svetot ke se napolni. Poznavam luge od nadvor so zarabotuvaat i po $30k mesecno kako affiliates.

напрај дупло повеќе страници и заработувај 400 ...
или пак не напрај 5 пати повеќе и заработувај 1000ка
колку лесно нели :tapp:
Zamisli vo pravo si za tuka kolku i da go svati kako ladenje
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Koja zaebancija dodeka vo MK svatime deka preku online moze da se zaraboti kesh, svetot ke se napolni. Poznavam luge od nadvor so zarabotuvaat i po $30k mesecno kako affiliates.
:pos2::pos2::pos2:
како не бе па ти ...
шо не ти кажат тие луѓе како барем по 500евра да лапаш а :tv:
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
:pos2::pos2::pos2:
како не бе па ти ...
шо не ти кажат тие луѓе како барем по 500евра да лапаш а :tv:
Licno imam dojdeno do 1000ce :) taka da rmbaj slobodno vo nekoja od nashive firmi so po 100 shefa nad glava .

Svati go postov samo kako otvoranje na ocite :) Ako cues vo idnina deka luge stanale milioneri od Adsense neka ne ti bide cudno. Oti mislis deka nekoj vo US kade sto vremeto e stvarno pari bi ja nudel seta taa informacija na net za dzabe :) Veke e realnost deka emailot ja zameni obicnata posta a paga i TV-to. Od druga strana ne veruvam neka nekoj bi trosel vreme da gi pravi i da ti stava site tie banneri so gi gledame na net za dzabe :)
 
V

VeniVidiVici

Гостин
:pos2::pos2::pos2:
како не бе па ти ...
шо не ти кажат тие луѓе како барем по 500евра да лапаш а :tv:
Мислам дека добро ти кажа Димитар...
Темата е "колку заработувате", A НЕ ОТВОРЕТЕ МУ ГИ ОЧИТЕ НА exlexmk.
И за да заработуваш преку онлине маркетинг ти треба ненормално познавање од програмирање како прво, од е-маркетинг и економија, од веб дизајн...
А такви како тебе што цмиздрат само и критикуваат не ме ни чуди што не знаат денар да заработат.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Мислам дека добро ти кажа Димитар...
Темата е "колку заработувате", A НЕ ОТВОРЕТЕ МУ ГИ ОЧИТЕ НА exlexmk.
И за да заработуваш преку онлине маркетинг ти треба ненормално познавање од програмирање како прво, од е-маркетинг и економија, од веб дизајн...
А такви како тебе што цмиздрат само и критикуваат не ме ни чуди што не знаат денар да заработат.
Oti za programiranje :) neznam da programiram no ete zarabotuvam. Kako prvo treba da se znae dobro angliski ova e najbitno. Programiranjeto e plus no ne e bitno mn vo slucajot. Treba da se znae poveke SEO ( Search Engine Optimization)

Kraj kraeva da beshe Kajgana US related forumce dobra cifra ke nizese mesecno na Adsense :) Kajgana koristi vBulletin skripta koja godisna licenca e okolu 100$

Postot so go pisha e kako da ne mu se veruvashe deka moze da se zarabotuva. No ubavo si kaza cim naucil da pravis 200 eu povtorija istata rabota na drugi strani. Vo momentov imam 30 strani a se nadevam deka pri krajot na godinava ke zaokruzam 50. Ima nekoj faci koj imaat i po 1000 strani :)

Eve za site onie koj planiraat da pocnat kako affiliate :)

Ima mn nacini za da go promovirate affiliate mn aktuelni poslednive godini se blogovite. Pretezno koristam Wordpress, mozebi ne e najdobra solucija vo vrska so bezbednost no definitivno kako scripta reshava mn problemi vo vrska so SEO (da ne treba da znaete php za da rakovodite so skriptata) Ubavoto kaj wordpressot so e free i skoro site plugini za nego se free.

www.wordpress.org
Na net ima eden ton tekstovi kako da go sredite wordpressot za seo. Za pocetnici e najdobro reshenie mislam.

Ovie plugin za wordpress se "must"
http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/
http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/

Eve edno mn dobro tekstce kako da go podobrite wordpressot za da bide podobro listan na google i yahoo:
http://yoast.com/articles/wordpress-seo/

Da napomenam deka za wordpress imate investicija od 10$ domain godisno plus hosting.
Kako podobar domain register bi vi go preporucal Namecheap a za hosting ne e los HostGator (iako ima kade podobri).

Za site onie so se slabi so kinta za investiranje mozete da probate so blogger.com barem za pocetok dodeka ne dojdete do prvata para.

Za toa dali ke bidete isplateni slednive sponzori se tocni kako svajcarski sat koga se raboti si isplata, nema da bidete isplateni ako pravite raboti koj se protiv nivnite pravila. Kako za pocetok:

Google Adsense
Click Bank
Amazon

Site ovie imaat affiliate programi, imam cueno deka top affiliates na google adsense zarabotuvale i po 100K mesecno :)

Dobiv private poraka za kolku vreme bi se doslno do nekoj dinar. Toa pred se zavisi od toa kolku znaete angliski i kakvi poznavanja imate so net. Ako gi potroshite prvite 3 meseca da naucite poveke za wordpress i da soberete nekoja para mislam deka so 10 bloga za 6 meseca.

NAJBITNO e da poserizno si ja svatite rabotata i nikogas da ne prestanete so pravenje na novi strani i osvezuvanje na postoeckite. Na ovoj test padnav jas bideji imam preriodi koga zapnuvav so rabota a i periodi koga ne pravev nisto.

Za na kraj bi vi go preporucal slednovo forumce kade sto affilates od cel svet razmenuvaat iskustvo.

http://forums.digitalpoint.com
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Добар пост Димитар, али за wordpress барем css мора да се знае. Инаку јас работам со Microsoft Visual Studio претежно asp.net на аsp платформа на Linux хостинг што е малце поскапо и многу покомплицирано за работа, но со аsp.net непостои нешто што неможе да се направи.
Е сеа google adsense е речиси неверојатно да те вклучи во програмата ако немаш топ левел домаин .com.net.org. Страната мора да ви биде активна барем 6 месеци, и да имате некаков трафик на страната од барем 100 посетители дневно. Порано адсенсе примаа секакви страни но сега работата е позатегната.
Еве до 28-ми овој месец имам 284 долари од adsense и 120 долари од 000webhost, кои се малце педери и пред да ти пратат пари ке ти ги испитаат и гаќите. Еднаш ми блокираа акаун заради 1 регистрирање од иста ип адреса.Но ако работиш легално, заработката е загарантирана.
Не се заработува 500 евра месечно со афилиате преку ноќ.
Барем 1 година напорна работа и познавање на работата што ја работиш и многу веројатно е да заработуваш по 500 евра месечно.
Мојата заработка е прогресивна и сум пријатно изненаден овој месец.. Од 100 долари во јули оваа година стигнав до речиси 300 долари овој месец. Мојата цел е до 2011 да стигнам до 2000 долари месечно.
А за SEО, сите можат да научат преку бесплатни он-лине туториали. Како што кажа Димитар има тонови и тонови, од туториали за почетници каде те учат да ставаш текст линкови наместо слики, до туториали за експерти и 1-st price Google result.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Добар пост Димитар, али за wordpress барем css мора да се знае. Инаку јас работам со Microsoft Visual Studio претежно asp.net на аsp платформа на WINDOWS хостинг што е малце поскапо и многу покомплицирано за работа, но со аsp.net непостои нешто што неможе да се направи.
Е сеа google adsense е речиси неверојатно да те вклучи во програмата ако немаш топ левел домаин .com.net.org. Страната мора да ви биде активна барем 6 месеци, и да имате некаков трафик на страната од барем 100 посетители дневно. Порано адсенсе примаа секакви страни но сега работата е позатегната.
Еве до 28-ми овој месец имам 284 долари од adsense и 120 долари од 000webhost, кои се малце педери и пред да ти пратат пари ке ти ги испитаат и гаќите. Еднаш ми блокираа акаун заради 1 регистрирање од иста ип адреса.Но ако работиш легално, заработката е загарантирана.
Не се заработува 500 евра месечно со афилиате преку ноќ.
Барем 1 година напорна работа и познавање на работата што ја работиш и многу веројатно е да заработуваш по 500 евра месечно.
Мојата заработка е прогресивна и сум пријатно изненаден овој месец.. Од 100 долари во јули оваа година стигнав до речиси 300 долари овој месец. Мојата цел е до 2011 да стигнам до 2000 долари месечно.
А за SEО, сите можат да научат преку бесплатни он-лине туториали. Како што кажа Димитар има тонови и тонови, од туториали за почетници каде те учат да ставаш текст линкови наместо слики, до туториали за експерти и 1-st price Google result.
Извините за selfperly но оваа грешка со болдот морав да ја исправам. :smir: . Срамота е :)
 

Kir4e

OdPrilep Ebago
Член од
1 февруари 2007
Мислења
269
Поени од реакции
5
Hmm Interesno Ova :)
NO mislam deka na warez Blog google Affiliate ne raboti neli ? :)
...
Blogot mi e star nekade 3 meseci i vo denot imam okulu 400 posetiteli ... dali moram preku nekoj Affiliate program da napravam Nekoja reklama odnosno $$$ ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom