Дали има и колкава е партизацијата во судството?

Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.557
Поени од реакции
4.615
теоретски со ова проблемот е решен, ама практично.....за да казниш некого треба да докажеш дека бил крив, а за да докажеш во случајов ти треба подобар систем, а за да се добие подобар систем треба да го сменат истите луѓе што се во него
ЧАРЕ? :kesa:
Не ме разбра.
Барам да смениме се', треба човек што ќе се извои, ќе ја предводи револуцијата :icon_lol: за да смениме се од корен во државава, а точно е дека е теоретски, затоа прашав каде е човекот?
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
27
Поени од реакции
3
Не ме разбра.
Барам да смениме се', треба човек што ќе се извои, ќе ја предводи револуцијата :icon_lol: за да смениме се од корен во државава, а точно е дека е теоретски, затоа прашав каде е човекот?
Аууу се спрема револуција,ајде јас сум за,само кој е тој мудоња што ке искожчи прв???
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.717
Поени од реакции
613
Не ме разбра.
Барам да смениме се', треба човек што ќе се извои, ќе ја предводи револуцијата :icon_lol: за да смениме се од корен во државава, а точно е дека е теоретски, затоа прашав каде е човекот?
Прес-конференција, за почеток доволно е 5-6 души (ние на пр.), да најдеме некој скандал(и) и малце да пробаме да ја разбудиме јавноста.

*ко некој комита се осеќам шо тајно праи куршуми во некој подрум во Крушево :tv:
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.557
Поени од реакции
4.615
Абе доволни сме ние, ќе се поврземе со овие против сиромаштијата и малце по малце да ги кренеме сите на нозе, па после ако треба и насилни ќе станеме :zlo:
Шала на страна, уште од кога станав доволно свесна за самостојно размислување, тешко ми е зошто на се' си ќутиме, кога тогаш ќе се случи имплозија.

Ја затеравме темава во револуционерните офтопик води :icon_lol:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.323
Jaсно е како ден!

Секоја власт си става сопствени судии таму кајшто може и кога може.
Така било, така и ќе биде.
На хартија е демек независно, во пракса е зависно.

Кратко и јасно. Толку!
 
Член од
1 април 2011
Мислења
30
Поени од реакции
1
Точно е дека грото од луѓето повеќе работи не разбираат, ама тоа е нормално бидејќи неможе секој да се разбира во правни работи, ако не му е тоа струка. Исто како што јас и ти немаме поим од градежништво, или архитектура (карикирам). Не е проблемот што не се разбираат детално, проблемот е што веруваат на се што ќе им се пласира, т.е. дозволуваат мозоците да им бидат испрани или изманипулирани.
Инаку дека оправдуваш мито е малце нелогично. Еве конкретен хипотетички пример, ме тужиш дека не ти враќам пари, а јас стварно ти должам, ама ете несакам да ти ги вратам, и одам на судијата, му фрлам мито, и он пресудува во моја корист, и? Сега примеров ептен штур, ама само чисто да доловам поента. Сепак, правник си, најубаво си знаеш.
Примерот што погоре го дадов за митото ми беше онака лаички кажано, но тоа не мора да значидека ке биди по секоја цена или во секој смисол на зборот. Ете затоа јас велам дека е многу мал случајот на коруптивност во судовите. Мислам дека ме рабираш. А тоа дали политиката вмешала прсти во сето тоа, тоа е веќе друго прашање.
 
Член од
1 април 2011
Мислења
30
Поени од реакции
1
Како и да е со сиромашните не можеш да се крепиш. За ваква работа посебо треба да се поткрепиш на високошколовани луѓе. и толку од работата
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Прес-конференција, за почеток доволно е 5-6 души (ние на пр.), да најдеме некој скандал(и) и малце да пробаме да ја разбудиме јавноста.

*ко некој комита се осеќам шо тајно праи куршуми во некој подрум во Крушево :tv:
Zdravo, jas sum so vas, a za skandal na sudot vo Ohrid ne e problem
--- надополнето: Aug 2, 2011 2:54 PM ---
Факт е дека судството не е независно, а тоа понатаму од народот се толкува на различни начини. Јас од повеќе годишно искуство во правни работи тврдам дека судиите во основен суд Скопје 1 и Скопје 2 се корумпирани до бескрај. Дали од политички фактори, дали од поткупливост, небитно, со оглед на тоа што спречува да ти бидат остварени основните права. За разлика од нив, кон судиите во Апелационен суд Скопје имам тотален респект, ептен си ја знаат работата. Не можам со сигурност да тврдам дека не се корумпирани, меѓутоа од одлуките кои ги носат, добивам впечаток дека работат по словото на законите и не само тоа, туку беспрекорно и го разбираат. За другиве судови низ државата можам да го издвојам основниот во Охрид и апелациониот во Битола исто како корумпирани, за другите, не сум имала повеќе прилики да дознаам. За жал така ќе биде се додека не се воведе ефикасен механизам за контрола, оптимистички се надевам на новиве реформи, иако се сомневам во квалитетот на истите.
Princess potpolno si vo pravo za osnovniot sud vo Ohrid deka e sve korumpirano od cistackata pa do sudiite.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Охрид е закон бе барем кафе ќе ти дадат во Судот у Скопје не ти даваат да влезеш внатре у судот.
 
С

Сатори

Гостин
Да се зборува за независност на судството во Македонија е како да му објаснуваш на малечко дете квантна физика.Не само што не е возможно да те разбере, туку е и непоимливо.Се додека изборот на судиите доаѓа непосредно од „избраниците на народот“ и неговата функција е врзана за политичката и финансиската определба не може да постои независност.
Easy as a piece of cake.
 
На врв Bottom