Дали знаеме што јадеме?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Што фали ако сам произведуваш?
.
за сам да произведеш органски производи (или во најмала рака премногу непрскани) потребна ти е огромна површина и идеално разработен систем, дури и за домашна употреба...а тоа е (со оглед на временски и финансиски трошоци) за повеќето речиси неостварливо.
Можеме да направиме и тоа многу. Значи, или бојкот, или побуна. Како што до сега луѓето се избориле за поголеми права, како што се избориле или се борат за во некои земји да има подобри услови за живот, така и овој проблем се решава.
Друго е побуна против стотици фирми кои произведуваат, увезуваат и продаваат вакви нездрави производи. Побуна кон некого или нешто за кое имаш алтернатива.
За ова теоретски имаш трета алтернатива, да купуваш од некого од село. Од друга страна повторно колку е временски и финансиски можно да одиш до село и набавуваш како просечен граѓанин, ...на крај ќе сфатиш дека системот те победил, дека се труеш високосвесен дека се убиваш и ги убиваш тие околу тебе.

Бтв, ако сирењето е ок, дали знаеш потекло на млекото, начин на производство...од амбалажата на сирењето? Никогаш не сме сигурни што јадеме.
 
A

AnFem

Гостин
за сам да произведеш органски производи (или во најмала рака премногу непрскани) потребна ти е огромна површина и идеално разработен систем, дури и за домашна употреба...а тоа е (со оглед на временски и финансиски трошоци) за повеќето речиси неостварливо.
Друго е побуна против стотици фирми кои произведуваат, увезуваат и продаваат вакви нездрави производи. Побуна кон некого или нешто за кое имаш алтернатива.
За ова теоретски имаш трета алтернатива, да купуваш од некого од село. Од друга страна повторно колку е временски и финансиски можно да одиш до село и набавуваш како просечен граѓанин, ...на крај ќе сфатиш дека системот те победил, дека се труеш високосвесен дека се убиваш и ги убиваш тие околу тебе.

Бтв, ако сирењето е ок, дали знаеш потекло на млекото, начин на производство...од амбалажата на сирењето? Никогаш не сме сигурни што јадеме.
Затоа постои и друга алтернатива. Живот во село и не ти треба многу, колку да се прехраниш ти со фамилијата, евентуално да размениш нешто со некој од соселаните... се разбира, ако ти е битно здравјето.
 
М

Мартин`

Гостин
Живеам во град нормално ама главните продукти за исхрана речиси сите ги добиваме од село како што се месо, јајца, млеко па понекогаш и зеленчук иако ова последново можеш да го најдеш и на пазар ниту увезено ниту пак нешто слично. Него поентата ми беше има еден куп луѓе по селата кои своите продукти неможат да ги пласираат лесно па со малку контакти и некаков усмен договор може да се снабдуваат секогаш.. така да ако се сака се се може.. во близина на секој град има еден куп села и уштое повеќе луѓе во истите кои чуваат кокошки, свињи или пак крави .
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
за сам да произведеш органски производи (или во најмала рака премногу непрскани) потребна ти е огромна површина и идеално разработен систем, дури и за домашна употреба...а тоа е (со оглед на временски и финансиски трошоци) за повеќето речиси неостварливо.
Друго е побуна против стотици фирми кои произведуваат, увезуваат и продаваат вакви нездрави производи. Побуна кон некого или нешто за кое имаш алтернатива.
За ова теоретски имаш трета алтернатива, да купуваш од некого од село. Од друга страна повторно колку е временски и финансиски можно да одиш до село и набавуваш како просечен граѓанин, ...на крај ќе сфатиш дека системот те победил, дека се труеш високосвесен дека се убиваш и ги убиваш тие околу тебе.

Бтв, ако сирењето е ок, дали знаеш потекло на млекото, начин на производство...од амбалажата на сирењето? Никогаш не сме сигурни што јадеме.
Еден мој пријател еднаш ми кажа дека во сирење купено во еден од маркетите нашол цела нерастворена капсула цефалексин, па сега видете што јадете. Има луге кои се алергични на овој лек башка тоа што антибиотиците го намалуваат имунитетот.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Еден мој пријател еднаш ми кажа дека во сирење купено во еден од маркетите нашол цела нерастворена капсула цефалексин, па сега видете што јадете. Има луге кои се алергични на овој лек башка тоа што антибиотиците го намалуваат имунитетот.
A кое е тоа сирење? Ја само Здравје Радово купувам.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
A кое е тоа сирење? Ја само Здравје Радово купувам.
Незнам, јас не јадам сирење, ова еден пријател ми го кажа, ама ке го прашам деновиве и ке ви кажам за да знаете и по можност да го избегавате истото.
 
В

влијателен

Гостин
Еден мој пријател еднаш ми кажа дека во сирење купено во еден од маркетите нашол цела нерастворена капсула цефалексин, па сега видете што јадете. Има луге кои се алергични на овој лек башка тоа што антибиотиците го намалуваат имунитетот.
Не ми се верува да може да нашол нерастворена капсула. И да се ставаа капсули со антибиотици директно во храната, а не се ставаат или по грешка да паднала во млекото од кое се прави сирење би се стопила за пет минути.
Антибиотиците во млекото доаѓаат заради лекување на кравите и инфекциите на вимето. Поголемите млекарници имаат тестови за проверка на тоа млеко и не го употребуваат, додека малите млекари и поединечните сточари го употребуваат и затоа не е подобро да се купува од кај поединечни производители во селата како што пишува погоре, едноставно не се обучени.
Друго прашање е колку млекото треба да е дел од секојдневната исхрана.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ја пијам јогурт од коа сум роден по три шољи на ден, а и чаша благо млеко ми се дешава да испијам во текот на денот. А во секој сендвич сирење ставам.
 
С

Само Човек

Гостин
знаеме:) Али побитни ни се парите од здравјето, здрава храна ќе произведуе земјодеелц ќе го ебаа, златно земи до патон насади попрскај и ич да не ти е гајле. Таква е свеста на денешницата
--- надополнето: 10 април 2012 во 22:13 ---

Луќето не моат да сватат дека неколку јаболки прејдуваат за појадок, но не морало 3 кришки со паштета и сирење.
 
В

влијателен

Гостин
Може да кажеш колку е тоа помалку? Мислам доста релативна и субјективна работа е тоа помалку.....
Не мислев да квантифицирам колку количински е потребно, не знам, туку сакав да појаснам дека скептицизмот во мојот прв одговор не значеше, не, за млекото. Лошо се изразив во двата наврати.
 
I

Iblis

Гостин
знаеме:) Али побитни ни се парите од здравјето, здрава храна ќе произведуе земјодеелц ќе го ебаа, златно земи до патон насади попрскај и ич да не ти е гајле. Таква е свеста на денешницата
--- надополнето: 10 април 2012 во 22:13 ---

Луќето не моат да сватат дека неколку јаболки прејдуваат за појадок, но не морало 3 кришки со паштета и сирење.
Прејадуваат можеби е претерано(зависи до дневниот физички напор), ама подобро нешто и да нема за доручек (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom