Дали е чудно и невообичаено тоа што не можам и не сакам да слушам музика?

Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
пробај разни видови музика, класика, џез, афричка музика
ја би ти рекол прво блек метал или грајндкор да пробаш, тоа и онака не е баш музика :D
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Ќе пробам се што ми препорачавте, стварно фала многу :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
... мозокот е чудесие, се уште недоволно испитан колку може и што се крие во него, така да не е изненадувачки да изреагира на различен начин, па и на звуци т.е. на звуци и тишина во одредена временска едниница наречена музика... мозокот некогаш ужива на некоја музика, по извесен период истата музика да го иритира, односно да не иритира музиката туку само ритамот на музиката или дел како тактот или темпото, а можеби иритира само интезитетот...
како и да е, најубавите и најпријатните работи прави ги со музика сигурно во иднина ќе можеш истата со задоволство да ја слушаш, оти ќе те потсеќа на нешто убаво, да таа истата музика ќе ти помогне кога ќе имаш болка или нема да бидеш свој ;)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.360
Поени од реакции
19.913
Прочитав дека не ти сметаат звуци од природа, имаш разно разни "амбиентални" музики на YT пробај почни со ова па понатаму врти на друго малку по малку.

 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Хмм, воопшто не е чудно ни лудо. Јас низ животот имам преслушано премногу музика, но имам периоди каде не можам да слушам воопшто. Најчесто, гледано од анализа врз самиот себе, ова се случува т.е. можеби се случува како резултат на некаков си вид пост-трауматско искуство. Истотака, борбата со сузбивање на емоциите, зборам општо во животот, дали на социолошки, љубовен, психички итн. план, може да те доведе до ниво на анксиозност каде музиката ја асоцираш со одредена случка, емотивен тригер кој сакаш да го сузбиеш и затоа ги пројавува тие несигурности кај тебе. На твојот мозок му активираш блокатор, и со тоа пробваш ти т.е. твојот мозок да ги сузбие тие емоции и тука се пројавува анксиозноста. Ова го пишам од мое лично искуство, и анализа на самиот себе која ме довела до овој заклучок, што не значи дека е точен. Интересна тема, како и да е. Никогаш не сум знаел дека постои мелофобија, и дека некој друг го има проблемот со музиката. Најчесто во муабет, луѓе споделвале дека имаат периоди каде неможат да слушаат музика, но не како целосен проблем. Види истражвај по интернетов, сигурно ќе начекаш луѓе со исти ‘‘симптоми‘‘. Не е некој голем проблем, освен ако ти прави веќе музиката тебе проблем. И да, експериментирај со жанровите на музика, сигурно ќе наидиш на некој што ќе те среди. Во денешно време целосно да избегаш од музика, само бегство од градот или да оглувиш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Само идев до маркет, ќе испазарам тамо и дома се затворав
ова мене на депресија ми личи, не на фобија или аверзија кон музика.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Можда марсовец си :вонзем: имаше еден игран филм Mars Attacks, им прскаа мозоците кога ќе се пуштеше музика.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И јас имам фобија од музика ... ТУРБО-ФОЛК шабанеријата кога ќе ја слушнам во околинава затворам врати и прозори и легнувам под ќебе !
По шљам музика не постои на планетава Земја !
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Ми се случувало и мене порано сега веке не, освен ако слушнам турбо фолк или тешко шабанско тогаш пак ми се навраќа чувството :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Знам дека повеќето ќе ми одговорите со „идиот“, „ти си нездрав бе“ и „музиката е суштината на животот“, но сепак решен сум да ја отворам темата.
Додека повеќето или сите луѓе кога слушаат музика се опуштаат и развеселуваат, кај мене е сосема спротивно. Значи колку и да е музиката тивка, песната да е лесна и весела, кај мене буди некое чувство на немир, несигурност и ме фаќа нервоза. Единствен начин да не ме нервира музиката е кога возам, а на радиото е пуштена тивка и опуштачка музика, на која не и ни обрнувам внимание, но сепак ја руши тишината и прави да не ми се тресе ногата кога стискам на гаста. Како и да е, се чувствувам незгодно да не излезам со другарите, а и кога седиме и некој ќе пушти музика јас станувам, ко демек не ми е добро и си одам со тресење во нозете.
Не е прашањето како да го натерам друштвото да не пушта музика пред мене, туку напротив, како да се навикнам да не се растревожувам од слушањето на кој било вид на музика...
Не треба музиката ни да те расположува ни да те смирува...за тоа постои друга методологија, спорт и сл. Музиката е уствари да ти смени(евентуално да го одржува) работен такт на кој ти работи мозокот. Тоа ти го користиш во дадени ситуации по потреба. Пример еве јас, пијам пиво и слушам вакво нешто

И друга работа.....не се доаѓа до добра музика едноставно, демек некој ќе ти сервира нешто. Треба да се помачиш малку...денеска ако не можеш на youtube да најдеш не се надевај на друго. Кога е музиката во прашање си бара припрема, или евентуално да ти се погоди DJ или група, само идиоти слушаат се што ќе им се сервира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom