Дали е можно сам да се одјавиш од фирмата каде што си вработен?

Член од
4 мај 2014
Мислења
298
Поени од реакции
31
Како што гласи насловот ме интересира дали е можно сам да се одјавиш од фирмата каде што си вработен газдата несака да те одјаве има ли некој начин?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.474
Поени од реакции
2.001
Престани да му одиш на работа. Што ќе ти прави?
Или си правно врзан за таа фирма?
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
298
Поени од реакции
31
Престани да му одиш на работа. Што ќе ти прави?
Или си правно врзан за таа фирма?
Не одам на работа
Само сум вработен а поради некој причини (шеми) газдата несака да ме одјаве и заглавен сум вработен таму неможам да одам никаде на работа
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
2.981
Поени од реакции
3.094
Договор за работа имаш? Во него ако е нормален треба да има стафка која по закон гласи отказ со отказен рок. Ако во договорот не е наведено поинаку таа по колективен договор е еден месец. Одиш кај адвокат или нотар и ти составува отказ според член тој и тој да биде правно издржан и после тоа тој лист (една копија и за тебе) му го носиш на газдата. Истиот МОРА да го прими (или неговиот сметководите) и да ти стави потпис за примен. Од тој датум газдата не смее да те држи пријавен повеќе од месец дена. Ова ако не можите да се разберите пријателски инаку не знам кој нормален газда ако не одиш на работа би де држел за пријавен повеќе од три дена неоправдано отсуство од работа а при тоа да мора да ти исплати придонеси и плата за период кај што ти не одиш на работа а не сакаш да одиш и бараш моментален отказ :D
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
635
Поени од реакции
1.764
Седи си дома додека не те одјави и на крај преку адвокат барај си ги платите. Што ќе идеш да се мачиш ако можеш нешто без да си регистриран екстра си работи. После он нека докажува дали си бил на работа и зошто ако не си бил не ти врачил отказ.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.302
Поени од реакции
33.163
Кај и да е ќе те одјави, ама може и да заработиш тужба од газдата за тоа што имаш дадено отказ, а немаш работено колку таму време треба.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
28 август 2009
Мислења
619
Поени од реакции
406
Не одам на работа
Само сум вработен а поради некој причини (шеми) газдата несака да ме одјаве и заглавен сум вработен таму неможам да одам никаде на работа
Ова е врхунац:D Колку време не идеш на работа? Ваљда бе не е луд да не му идеш а да ти плаќа придонеси..шо знам..

Другар беше во ваква слична позиција за фирма од Нови Сад со претставништво тука, па сакаше да напушти па се тегнеа со газдите, нејќеа да го одјават. Али ова траеше 3 дена.. Мислам дека ќе добиеш отказ у брзо време кога ќе сфати дека нема поента да си пријавен а да не му доаѓаш.
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.784
Има ситуации кај шо луѓето не читаат по потпишуваат пред да се вработат. На пр. знам за случаи каде вработените потпишуваат договор дека пред да дадат отказ треба да го обавестат газдата 3 месеца унапред.
Ако напуштат пред тоа адвокатот негов ке и пише тужба. А овај сигурно нема да и дава плата тие 3 месеца и така се заглавени. Нека каже другарчето од која причина е заглавен и тогај давајте му савети.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.474
Поени од реакции
2.001
Ова е врхунац:D Колку време не идеш на работа? Ваљда бе не е луд да не му идеш а да ти плаќа придонеси..шо знам..
Има разно разни заврзлами. Пример имаше едно време Вработувања до 29 год. со субвенции од државата Таа ти плаќа 1 година ама после работодавецот е обврзан да го држи вработениот уште 1 или 2 год.

И типот што беше вработен не му се допаѓаше местото па си најде друга после 9 месеци.
Е сега ако си си пријавен така а заминеш своеволно, не смееш да бидеш под завод во наредни 2 години, ама што му е гајле кога веќе тој си има најдено работа во друга фирма.

А пак фирмата која што и бега таквиот субвенциониран вработен е обврзана да го чува него до истек на тие 12 месеци или така нешто.

Така да фирмата е обврзана да му пушта плати и придонеси во наредните 3 месеци иако вработениот не е кај нив.
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.784
Има разно разни заврзлами. Пример имаше едно време Вработувања до 29 год. со субвенции од државата Таа ти плаќа 1 година ама после работодавецот е обврзан да го држи вработениот уште 1 или 2 год.

И типот што беше вработен не му се допаѓаше местото па си најде друга после 9 месеци.
Е сега ако си си пријавен така а заминеш своеволно, не смееш да бидеш под завод во наредни 2 години, ама што му е гајле кога веќе тој си има најдено работа во друга фирма.

А пак фирмата која што и бега таквиот субвенциониран вработен е обврзана да го чува него до истек на тие 12 месеци или така нешто.

Така да фирмата е обврзана да му пушта плати и придонеси во наредните 3 месеци иако вработениот не е кај нив.
Не значи дека фирмата е обврзана. Тоа е услов за да земе субвенции. Ако вработениот е незадоволен и напуште тоа си е проблем на фирмата, значи не ги заслужува субвенциите.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
298
Поени од реакции
31
Вработувања до 29 год. со субвенции од државата и мораш да го држиш вработениот 2години можиш само замена да направиш со друг а да го одјавниш неможиш а придонесите државата ги плаќа го фана тие закон
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
712
Поени од реакции
1.173
Има разно разни заврзлами. Пример имаше едно време Вработувања до 29 год. со субвенции од државата Таа ти плаќа 1 година ама после работодавецот е обврзан да го држи вработениот уште 1 или 2 год.

И типот што беше вработен не му се допаѓаше местото па си најде друга после 9 месеци.
Е сега ако си си пријавен така а заминеш своеволно, не смееш да бидеш под завод во наредни 2 години, ама што му е гајле кога веќе тој си има најдено работа во друга фирма.

А пак фирмата која што и бега таквиот субвенциониран вработен е обврзана да го чува него до истек на тие 12 месеци или така нешто.

Така да фирмата е обврзана да му пушта плати и придонеси во наредните 3 месеци иако вработениот не е кај нив.
Вработувања до 29 год. со субвенции од државата и мораш да го држиш вработениот 2години можиш само замена да направиш со друг а да го одјавниш неможиш а придонесите државата ги плаќа го фана тие закон
дали може некако да се провери дали фирмата каде што e вработено ги користи овие мерки за него? и некој ако знае линк каде можам да ги прочитам подетално условите
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.299
Поени од реакции
8.287
Како што гласи насловот ме интересира дали е можно сам да се одјавиш од фирмата каде што си вработен газдата несака да те одјаве има ли некој начин?
Пријави го у трудова инспекција, ќе го исконтактираа ќе те одјави, а сам не можеш да се одјавиш.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
2.981
Поени од реакции
3.094
Готово средено
Биди фер и кажи како го реши проблемот. Можеби некој во иднина би го имал истиот проблем и бе добил насоки од твојот случај :)
 
На врв Bottom