Дали да се запишам во Орце? Што мислите за приемниот тест?

Член од
3 јуни 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
Сакам да се запишам во Орце Николов во Скопје ама не можам да видам никакво мислење за приемниот тест за општата паралелка во случај ако има многу пријавени, а и тоа се очекува дека многу деца сакаат да одат во Орце. Ако некој го правел приемниот за ПМА или ОХА ве молам кажете ми што да очекувам. Јас сум 5.00 секоја година ама немам награди и вака сум добар ученик отприлика го знам материјалот ама нормално не до детал. Ве молам помогнете уписите се за 13 дена :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сакам да се запишам во Орце Николов во Скопје ама не можам да видам никакво мислење за приемниот тест за општата паралелка во случај ако има многу пријавени, а и тоа се очекува дека многу деца сакаат да одат во Орце. Ако некој го правел приемниот за ПМА или ОХА ве молам кажете ми што да очекувам. Јас сум 5.00 секоја година ама немам награди и вака сум добар ученик отприлика го знам материјалот ама нормално не до детал. Ве молам помогнете уписите се за 13 дена :(
Здраво имењак.
Орце е најквалитетната гимназија кај нас. Доколку навистина сакаш да учиш и да се посветиш на науката, Орце е правиот избор за тебе.
Дополнително, ако твоите најблиски другари/другарки ќе се запишуваат таму, дефинитивно треба да се запишеш и ти.
Но исто така треба да знаеш дека ќе бидеш во опкружување на други јаки ученици кои ако се подобри од тебе лесно можеш да се демотивираш.
Немој!

Не треба да се грижиш многу за приемниот. Знам дека е стресно но едноставно ќе почнеш да си го повторуваш материјалот по предметите кои се значајни за подрачјето кое ќе го одбереш и тоа е тоа.

Ти посакувам среќа и успех, верувај во себе.
 
Член од
3 јуни 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво имењак.
Орце е најквалитетната гимназија кај нас. Доколку навистина сакаш да учиш и да се посветиш на науката, Орце е правиот избор за тебе.
Дополнително, ако твоите најблиски другари/другарки ќе се запишуваат таму, дефинитивно треба да се запишеш и ти.
Но исто така треба да знаеш дека ќе бидеш во опкружување на други јаки ученици кои ако се подобри од тебе лесно можеш да се демотивираш.
Немој!

Не треба да се грижиш многу за приемниот. Знам дека е стресно но едноставно ќе почнеш да си го повторуваш материјалот по предметите кои се значајни за подрачјето кое ќе го одбереш и тоа е тоа.

Ти посакувам среќа и успех, верувај во себе.
Fala mnogu, sakam da odam stvarno i sum svesen za site okolnosti samo priemniot me sekira :) ako moze i nekoj da mi kaze sto bi imalo za PMA ke bide super, samo toa mi pravi nekako problem :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Fala mnogu, sakam da odam stvarno i sum svesen za site okolnosti samo priemniot me sekira :) ako moze i nekoj da mi kaze sto bi imalo za PMA ke bide super, samo toa mi pravi nekako problem :)
Те молам пишувај со македонска поддршка како што тоа го направи во првиот пост.
Не може да ти каже никој што ќе има на приемниот, нема да биде ист како минатите години.
9 години одиш во училиште и веќе требаше да те научи да правиш селекција на булшитот односно да знаеш што е важно од кој предмет.
Повторувај ги важните работи.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Угостителско запиши се
Автоматски споено мислење:

Зашто бе,@Anon шо му фали на угостителско ?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сакам да се запишам во Орце Николов во Скопје ама не можам да видам никакво мислење за приемниот тест за општата паралелка во случај ако има многу пријавени, а и тоа се очекува дека многу деца сакаат да одат во Орце. Ако некој го правел приемниот за ПМА или ОХА ве молам кажете ми што да очекувам. Јас сум 5.00 секоја година ама немам награди и вака сум добар ученик отприлика го знам материјалот ама нормално не до детал. Ве молам помогнете уписите се за 13 дена :(
Последен ден у школо ми текнува......тапани и зурли. Си викам моја нога веќе не згазнува овде, и така и беше до сега, не сум згазнал. Ми текнува на бетонот пред школо, на квадрати поделен да не пука....додека го мислев ова.

Ако мене ме слушаш, бегај од таму....проклетија е тоа место :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Топ е Орце. Квалитетна е можеш да се запишеш нема да зажалиш, освен ако сакаш да си на врвот, тогаш оди Корчагин :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Орце е најквалитетната гимназија кај нас.
Орце била најбоља :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: Ајде брееее
Автоматски споено мислење:

Сакам да се запишам во Орце Николов во Скопје ама не можам да видам никакво мислење за приемниот тест за општата паралелка во случај ако има многу пријавени, а и тоа се очекува дека многу деца сакаат да одат во Орце. Ако некој го правел приемниот за ПМА или ОХА ве молам кажете ми што да очекувам. Јас сум 5.00 секоја година ама немам награди и вака сум добар ученик отприлика го знам материјалот ама нормално не до детал. Ве молам помогнете уписите се за 13 дена :(
Од која населба си друже ?! Мој совет од срце е да одбериш некоја средна која ти е у близина на населба или најмалку пријателите кај ти се доста од основно .... ФАКУЛТЕТОТ Е НАЈВАЖНИОТ ИЗБОР !!!! ЗОШТО ТОА ТЕ ОБЛИКУВА ЗА ЦЕЛ ЖИВОТ ПОСЛЕ ..... МОЈ СОВЕТ ....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.576
Поени од реакции
38.709
Орце била најбоља :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: Ајде брееее
Автоматски споено мислење:


Од која населба си друже ?! Мој совет од срце е да одбериш некоја средна која ти е у близина на населба или најмалку пријателите кај ти се доста од основно .... ФАКУЛТЕТОТ Е НАЈВАЖНИОТ ИЗБОР !!!! ЗОШТО ТОА ТЕ ОБЛИКУВА ЗА ЦЕЛ ЖИВОТ ПОСЛЕ ..... МОЈ СОВЕТ ....
има разлика, Орце и Корчагин се неколку класи над другите гимназии. Ако си по науката и не сакаш да идеш на екскурзија у школо туку да учиш тие две се правиот избор.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Арно ти кажа Чика Вори, средно школо глеј што ти е поблиску - тоа подобро. Средно школо барем мене ми беше ептен профи, забави-дружби, буквално не замараш мозок. Гледај биди солиден ученик али фокусот увек нека ти е на усовршување на нешто што би просперирал пост средно рецимо факс.
Иначе другарчиња имав што учеа таму по муабети супер си е школото, така да гуд лак,а за ова приемен благе везе немам :D
 
Ф

Флеш

Гостин
има разлика, Орце и Корчагин се неколку класи над другите гимназии. Ако си по науката и не сакаш да идеш на екскурзија у школо туку да учиш тие две се правиот избор.
Јас сум Орцеец и глеам колку беше у топ две средно и ти зборам од блиско минато бев .... Орце ти е исто како Карев и Ѓорги ....Ја ако би бирал,поубаво да одев во Карев или подобро Кидрич ,таму ми беа сите од основно ....Од Орце,само еден имав познаник и додека се уклопам,една година маф пролета брзо .....А другиве,веќе се знаат,затворени групи, дури во 3та година почнаа да се отвараат. ... Две години у старт си осамник ....
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Јас сум Орцеец и глеам колку беше у топ две средно и ти зборам од блиско минато бев .... Орце ти е исто како Карев и Ѓорги ....Ја ако би бирал,поубаво да одев во Карев или подобро Кидрич ,таму ми беа сите од основно ....Од Орце,само еден имав познаник и додека се уклопам,една година маф пролета брзо .....А другиве,веќе се знаат,затворени групи, дури во 3та година почнаа да се отвараат. ... Две години у старт си осамник ....
Мислам дека тоа како ќе ти се погоди. Јас во Корчагин со никој не се знаев, и повеќето со никој не се знаеше немаше затворени друштва и супер се погоди. И со друштвото од првите две години и со друштвото од вторите две години, ние останавме многу блиски и после 10 години активно се дружиме.
 
Ф

Флеш

Гостин
Мислам дека тоа како ќе ти се погоди. Јас во Корчагин со никој не се знаев,
Не знам,кај мене беше таква ситуација ....Одев по памет на моиве ...Оди у Орце,јас сакав у Карев кај братучед ми и плус од преку улица имав тројца шо ги знам блиски од основно ....Ама ти терај филмов на моиве :popce: Морало Орце ... Ок,солидно школо е да,но не е најдобро .... Тогаш и уште се мислам Корчагин,Нова и Ѓорги доста јаки беа ....
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Јас сум Орцеец и глеам колку беше у топ две средно и ти зборам од блиско минато бев .... Орце ти е исто како Карев и Ѓорги ....Ја ако би бирал,поубаво да одев во Карев или подобро Кидрич ,таму ми беа сите од основно ....Од Орце,само еден имав познаник и додека се уклопам,една година маф пролета брзо .....А другиве,веќе се знаат,затворени групи, дури во 3та година почнаа да се отвараат. ... Две години у старт си осамник ....
Баце у Орце ако не склопиш друштво, нема каде.Буквално има луѓе од сите врсти, од џанаци, скопски фраери, спортисти до мамини мази и ученици, ама генерално сите се културни и цивилизирани.Не сум запознаен со последниве година две, можда има мала промена зошто научија дека е од топ 2 школи у ск со корчагин, па се сменија малце работите ама генерално, основата е иста.

Друже @анонимус не се мисли, пројди го побитниот дел од тоа за приемен испит што е, нема да имаш фрка.Можда малце стереотипно ќе влезам у наредниов муабет, ама има многу школи по Скопјево (и Македонија) што пишуваат оцени од ракав и не се баш сите 5ки исти.
Доколку влезеш, исто не се разочарувај одма, гледај да се адаптираш, имаше у моја генерација случаи на дечки кои биле првенци на генерација у нивното основно, да издишат на прва добиена 3ка/4ка и да се распаднат ко кула од карти зошто се разочарале од критериум/професори итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom