Дали го почитувате животот и делото на Јосип Броз-Тито

Дали го почитувате животот и делото на Јосип Броз-Тито


  • Вкупно гласачи
    153
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
Тито не бил машинобравар туку најдобро обучен агент на КГБ ;)

За болдираното, абе уште ве лажа комунистите бе пријателе...
тоа е обична приказна како можеш во тоа да веруваш ова е исто со приказната дека е од еврејско семејство кое било многу богат итн итн...

а еве и да бил агент на КГБ што менува тоа лошо ја водел југославија или што?
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
е да ми извиниш ама човек за којшто не смее да се спомне лош збор ни дома (зш може да те накодоши некој) е диктатор , човек лидер на тоталитарна држава (како југославија) е диктатор :) неможеш да кажеш не на тоа ... па колку и да имало "убав живот" тгоаш
не викам дека не е така ама неможе да се каже дека е тотелен диктатор
истото се случува и сега на секаде во светов па и кај нас ама не се експонира тоа толку многу и не се кажува иако се прават такви работи
--- надополнето: 25 јануари 2012 во 18:35 ---
како што кажав владеењето на Тито имало и негативности а како најголема негативност се смета голи оток , но се тврди дека Тито лично не бил запознаен со голи оток и не била тоа негова лична идеа туку на мозоkoт околу него Едвард Кардељ ,
 
H

HITCH

Гостин
Темава уште не е затворена?! :pos: Изгледа се очекуваат свежи информации за распределбата на имотот... :)

Што бидна со оној синот на Јовка, бе?! Одамна го немало на ТВ. :icon_lol:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.908
Поени од реакции
4.779
тоа е обична приказна како можеш во тоа да веруваш ова е исто со приказната дека е од еврејско семејство кое било многу богат итн итн...

а еве и да бил агент на КГБ што менува тоа лошо ја водел југославија или што?
Не кажав дека е лошо, но факт е дека не бил обичен машинобравар, тој во времето пред втрората светска војна патувал низ европа како агент на КГБ со псевдоними како Валтер, Тито и уште многу лажни идентитети, организирал борци во Шпанија за комунизмот, а потоа во Југославија. Дури по завршувањето на втората светска војна Сталин му се обраќа на Броз со името Валтер (кое било негов псевдоним во архивите). Факт е дека бил најдобар и најлукав агент кој газел све пред себе за да дојде до власт. Во времето кога Сталин ги чисти следбениците на Троцки, Тито се наоѓа на неговата црна листа, меѓутоа бил спасен од висококотираниот комунист во коминтерната Георги Димитров кој застанал зад Тито. После отфрлањето на Југославија од информбирото Тито е под заштита на ЦИА, останатото е историја.
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
не бил само он таков во тоа време многу луѓе така правеле . неможеш со сигурност да тврдиш дека не бил само обичен бравар ама неможам ни јас да тврдам дека обичен бравар :) и на крај пак не те свакам го почитуваш или не?
--- надополнето: 25 јануари 2012 во 20:55 ---
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.471
Поени од реакции
2.831
точно тоа е темата , но не би било на одмет да се спомене и нешто општо за животот тогаш

според мене како и секоја работа на светот што има добро и лошо така и за Тито имал и добри и лоши страни
тогаш времето било друго во денешно време кога народот има и повеќе слобода отколку што треба , нормално дека тито не би можел да опстане
неговото валадеење имало многу слабости т.е лоши работи меѓу кои немањето на слобода на говор , што според мене и не е толку лошо... слабост било тоа што интелектуалците се истиснувале за сметка на т.н работничка класа , вистинскиот интелектуалец не вредел толку колку што би вредел денеска , мислам дека тоа било од т.н комплекс на тито што не бил образован ...
не сум роден во времето на Тито , но според тоа што сум го слушал и читал сепак мислам дека е личност која што е за почит и тоа голема почит, иако многу го ругаат
чисто се сомневам дека денеска ке бевме тоа што сме бе Тито
,,слобода на говор,,- исто е и денес со слободата на говор само што тогаш некој го слушал тоа што се зборува а сега можеш да зборуваш што сакаш ама никој не те ебе и не го ферма твоето мислење ниту за сува слива а ако ја прекардашиш со тоа ,,слободното мислење,, и денес ке те сјебат и ке те изеде мракот само тоа ке биде ,,со демократски средства,,. А за тоа интелектуалците мислам дека грешиш, интелектуалците тогаш биле многу повеке вреднувани ама и навистина вределе за разлика од денешниве самопрогласени интелектуалци од универзитетите од свирипичино и долнодупени кои со нивното знаење во титово време не би можеле да завршат ниту средна школа и кои од знаење и интегритет имаат само познавање од лижење партиски газови, спонзорушење и тропање на глупости по медиуми..... абе од мерак да ги пратиш на голи оток м... му е....
--- надополнето: 26 јануари 2012 во 00:39 ---
точно тоа е темата , но не би било на одмет да се спомене и нешто општо за животот тогаш

според мене како и секоја работа на светот што има добро и лошо така и за Тито имал и добри и лоши страни
тогаш времето било друго во денешно време кога народот има и повеќе слобода отколку што треба , нормално дека тито не би можел да опстане
неговото валадеење имало многу слабости т.е лоши работи меѓу кои немањето на слобода на говор , што според мене и не е толку лошо... слабост било тоа што интелектуалците се истиснувале за сметка на т.н работничка класа , вистинскиот интелектуалец не вредел толку колку што би вредел денеска , мислам дека тоа било од т.н комплекс на тито што не бил образован ...
не сум роден во времето на Тито , но според тоа што сум го слушал и читал сепак мислам дека е личност која што е за почит и тоа голема почит, иако многу го ругаат
чисто се сомневам дека денеска ке бевме тоа што сме бе Тито
,,слобода на говор,,- исто е и денес со слободата на говор само што тогаш некој го слушал тоа што се зборува а сега можеш да зборуваш што сакаш ама никој не те ебе и не го ферма твоето мислење ниту за сува слива а ако ја прекардашиш со тоа ,,слободното мислење,, и денес ке те сјебат и ке те изеде мракот само тоа ке биде ,,со демократски средства,,. А за тоа интелектуалците мислам дека грешиш, интелектуалците тогаш биле многу повеке вреднувани ама и навистина вределе за разлика од денешниве самопрогласени интелектуалци од универзитетите од свирипичино и долнодупени кои со нивното знаење во титово време не би можеле да завршат ниту средна школа и кои од знаење и интегритет имаат само познавање од лижење партиски газови, спонзорушење и тропање на глупости по медиуми..... абе од мерак да ги пратиш на голи оток м... му е....
--- надополнето: 26 јануари 2012 во 00:58 ---
мислам дека изјавата на кралицата е повеке од доволна да се докаже што бил тито во тоа време
бил бог и батина и бил на рамниште со кралеви, претседатели на моќни држави, секогаш пречекуван како вистински маршал, дупел жени од светска класа- џет сет..... а сега се радуваме и го сметаме за врвен дипломатски успех тоа што претседателот на САД преку неколку маси ни намигнал на појадокот....:facepalm::tapp::pos: а изјавата на кралицата се должи на клавирската изведбата од тито на некое многу тешко музичко парче за што лугето кои се разбирале од музика кажале дека за тоа ниво на изведба би морало да се почне со клавир од 4-5 годишна возраст а исто така ја воодушевил кралицата и со рецитирање на дела од пушкин.... јасно е дека тоа не се учи во машинобраварската работилница на мајсторот Карас :cuc:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.103
Поени од реакции
15.394
-еве уште еден податок (од улица,од плажа)колку чинеше,
колку вредеше, колку го сакава, колку го ценева во светот
човекот дел од нашиот живот познат по името Т И Т О
-
-летото 1980 година со група другари сме на одмор во
Приморско-на Црно Море- младински европски камп со
еден куп на хотели,ресторани,диско,голема плажа и сл.
во тек на одморот смената,се одржуват разни активности
и спортски натпревари.Со учество на екипи од сите земји.
Покрај тоа како посебна атракција беше натпреварот во
правење “фигури“- склуптури од песок на плажата.
Таа година беше и олимпијада во Москва.Екипата од СССР
рускиот младеш ја правеше макетата од олимпијадада
мислам беше “мечето“ - и со тоа убедени во победа.
Екипи имаше десетина, цела плажа со народ,судии од
разни земји,Чехословачка,Полска,Рисија,Источна Германија
Романија, Бугарија,Унгарија и така се “варшавци“ и други
а тоа бевме ние ( ми сметаше што викаа,“срби ли сте“)
-Јас решив да го правиме гробот на ТИТО.и почнавме.
На околу 2м ,значи колку што и треба го направивме.
одлично изгледаше, цвеќиња по парковите во кампот колку
сакаш ,пратив двајца само по тоа,други двајца по камчиња
и ситни школки со кој напишав на гробот ТИТО год---год.
По завршување комисија - судии одат ги прегледуват делата
и ги оценуват.Русите беа преку едно до нас.Ги победивме.
Апсолутно.Во секој поглед.Ние го освоиме Пехарот. Може ли
да замислите ги тепаш Русите на нивен терен,нивни судии
СЕ “варшавци“ Со делото- гробот на ТИТО.
ете колку вредеше човекот
Најповеќе бутканици имаше баш пред оваа склуптура,
сигурно 100% од младежот тогаш “варшавци“-сонувале за ЈУ.
за животот во ЈУ. за слободада во ЈУ. ние бевме запад за нив
а тоа ни го овозможил баш тој ТИТОООООООООООООООО.
Со неговиот пасош ја прошетав Европа,
А мојте внуци сега до Пчиња и Морава во краен дострел.
----------------------------------------------------------------------------------------
Анчо- кв бравар (па и Јоже беше бравар па глеј до кај стаса)
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
,,слобода на говор,,- исто е и денес со слободата на говор само што тогаш некој го слушал тоа што се зборува а сега можеш да зборуваш што сакаш ама никој не те ебе и не го ферма твоето мислење ниту за сува слива а ако ја прекардашиш со тоа ,,слободното мислење,, и денес ке те сјебат и ке те изеде мракот само тоа ке биде ,,со демократски средства,,. А за тоа интелектуалците мислам дека грешиш, интелектуалците тогаш биле многу повеке вреднувани ама и навистина вределе за разлика од денешниве самопрогласени интелектуалци од универзитетите од свирипичино и долнодупени кои со нивното знаење во титово време не би можеле да завршат ниту средна школа и кои од знаење и интегритет имаат само познавање од лижење партиски газови, спонзорушење и тропање на глупости по медиуми..... абе од мерак да ги пратиш на голи оток м... му е....ама па реално е така за слободата на говорот, секоја будала може да се*е што сака ,ако на некој му смета тоа ке го средат со демократски средства како што викаш
не го мислев тоа за интелектуалците грешно сум се изразил. денеска е точно дека интелектуалците денска се многу повеке истиснати и секоја будала се прави интелктуалец НЕМОЖЕ САМОО ДА СЕ ЗАВРШИ ФАКУЛТЕТ И ДА СЕ БИДЕ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ како што е тоа денска
сакав да кажам дека тогаш вистински образованите луге немале толку право на збор и неможеле да се прават толку паметни
--- надополнето: 26 јануари 2012 во 12:32 ---
бил бог и батина и бил на рамниште со кралеви, претседатели на моќни држави, секогаш пречекуван како вистински маршал, дупел жени од светска класа- џет сет..... а сега се радуваме и го сметаме за врвен дипломатски успех тоа што претседателот на САД преку неколку маси ни намигнал на појадокот....:facepalm::tapp::pos: а изјавата на кралицата се должи на клавирската изведбата од тито на некое многу тешко музичко парче за што лугето кои се разбирале од музика кажале дека за тоа ниво на изведба би морало да се почне со клавир од 4-5 годишна возраст а исто така ја воодушевил кралицата и со рецитирање на дела од пушкин.... јасно е дека тоа не се учи во машинобраварската работилница на мајсторот Карас :cuc:[/quote]
хахаха ни намигнал и сите сме срекни хехе до кое дереџе дојдовме
во тоа време сме биле навистина многу почитувани
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
епа по резултатите од анкетата треба да заклучиме дека делото и животот на Јосип Броз Тито се достојни за почит
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Zarem navistina veruvate vo toa deka eden obicen covek, po poteklo Hrvat od Kumrovac, po zanimanje bravar, bi mozel da poseduva onakov intelekt i ponasanje kako marsalot TITO ?!! Jas ne veruvam vo toa, bidejkji TITO iako bese Komunist(a Komunizmot e sistem koj licno ne go obozavam mnogu), sepak bese cudo od covek vo pozitiven smisol, golem intelekt, svetski covek(faca) koj non-stop bese/bil vo drustvo so nekoj od svetskite poznati jet-set faci: pretsedateli, pretsedatelki, premieri, premierki, kralevi, kralici, akteri, akterki i.t.n.
Zarem eden obicen bravar roden vo nekoja si balkanska vukojebina, kje go imal ona odnesuvanje i sposobnosti, znael nekolku svetski jazici, imal golemi politicki sposobnosti, oratorstvo, imal pasija kon strelastvo, lov, javanje na konji, odela, puri, pijalok, zeni, jahti, ovo, ono ............. znaci tipicen primer na aristokrat/burzuj, koj poteknuva od tipicno aristokratsko/kralsko/burzoasko semejstvo !!!
P.S. Sekoja cest za TITO, ne zboram za sistemot koj go drzel i vodel na ovie nasi ex.YU prostori, tuku cest za samiot covek Josip Broz-TITO, navistina interesen i golem covek, ne samo na ovie prostori, tuku i vo celiot svet, ama sepak ne veruvam deka bil Hrvat, roden vo Kumrovec i po zanimanje bravar, so poteklo od rabotnicko semejstvo ............NO WAY.............
Jas ipak mislam(mozebi sum greska) deka TITO poteknuva(roden e) na nekoe drugo mesto, ne od prostorite na bivsa YU,
po nacionalnost ne e Hrvat, mozebi e magjar(ungarec), avstriec/germanec, evrein ili rusin, ama sigurno ne e balkanec i sigurno nikad u zivotot ne bil, nitu pak rabotel kako bravar i sigurno deka ne poteknuva od radnicka familija, tuku od nekoi aristokrati, bidejkji fakt e deka TITO imase aristokratska krv(poteklo), aristokratski sposobnosti, zivot, umeenja, vestini, intelekt i.t.n. koj obicen covek(bravar) nemoze da gi poseduva vo nikoj slucaj !!!
So eden zbor: GOLEM SVETSKI COVEK, za dvaesetina milioni malecki crveni covecinja . . . . !
--- надополнето: 27 јануари 2012 во 20:26 ---
B.T.W. sistemot koj go terase TITO ne bese vo nisto bolji od fasizmot/nacizmot .............. i komunizmot za pola vek otera u ku*ac stotina milioni narod na planetava, baska imas ednopartiski sistem(ednoumie), bozemna "ednakvost" pomegju lugjeto(ovaa ednakvost ne vazi za crvenata burzoazija, taa e po-ednakva od ednakvite), no ako si i ti burzuj(ama ne crven) kje go papas na veliko, ako otskoknuvas od sredinata, ako imas poinakvi sfakjanja i mislenja od mnozinstvoto, ako si intelektualec ili pak si nacionalist(makar i naj-umeren) isto taka kje go papas stapot, ako si bil nepismen cistac ili kopac, mozebi kje si bil i glaven na nekoj sovet, sindikat, radnicki naravno .................... so eden zbor: klati vrata, zimaj plata ........... za zal i deneska imame seuste mnogu ostavstini od toj (ne)sistem ........... ama za toa na nekoja druga tema ................... ciao's ...........
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.103
Поени од реакции
15.394
-HEIDERN
-па по твое Никола Тесла не е од некое балканско село
туку од .......................
неможе едно селанче да го врти светот со својте изуми
па тоа е за пасење кози и врлање камчиња во потоците
мора да е од некој царски замок киднапирано и донесено.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
-HEIDERN
-па по твое Никола Тесла не е од некое балканско село
туку од .......................
неможе едно селанче да го врти светот со својте изуми
па тоа е за пасење кози и врлање камчиња во потоците
мора да е од некој царски замок киднапирано и донесено.
Abe druze, aj sega da ne mesame visoka politika(TITO) so nekoi si tamu Tesli, Ajnstajni, Njutni i.t.n.
Site znaeme deka TITO bil spiun, dali ruski ili amerikansk, neznam, no deka bil jak spiun, bil, so golemi sposobnosti, vestini, intelekt, aristokratski pasii, visoki drzavnicki maniri
i.t.n. Taka da hrvatce rodeno vo Kumrovac, so poteklo od najobicna rabotnicka familija i po zanimanje bravar, nemoze da bide JOSIP BROZ_TITO toj bese svetski covek, pogolem i od papata, taka da se izrazam !!!
Samo sto TITO si zamina, a drzavata i sistemot koi i onaka ne funkcioniraa bas naj-naj, za edna decenija gi pojede vrag ........ !
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.103
Поени од реакции
15.394
-Види јас и ти неможе да ја решиме оваа мистерија,
сум читал и јас доста околу тоа и сум гледал но што
е точно ќе дојде ли време некој да каже па макар
некој од неговата фамилија па и Јованка можеби знае
нешто околу таа работа од кај бил и што бил и досега
ќе кажеше ако не е така.Или нели имало комшии во
Кумровец што на времето ќе демантирале ако не бил
од таму,или некој колеги браварски чираци од тоа време.
А она дека го направиле Русите ми го мути паметот
можеби е тоа тоа,ама кој да каже да не мислиме повеќе.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.471
Поени од реакции
2.831
Навистина постоел машинобраварот Јоже од Кумровец но истиот загинал во Шпанската граѓанска војна, бил стрелан. Еден прст му бил потсечен. Бил заведен во некој список на стрелани кој список Тито постојано го носел со себе во некоја кожена торбичка во која имало и некои други работи на кои сега не ми текнува, ова го има кажано личниот лекар на Тито. Јованка и ден денес е изолирана и контролирана како и целиот нејзин живот. Имам некаден читано ама не се секавам каде дека Тито има некое аристократско руско-германско потекло, татко му бил русин а мајка му германка. Тито одлично свирел на клавир, рецитирал големи дела на повеке јазици, од спорт почитувал јавање, лов, знаел добро да мечува..... и се така аристократски карактеристики, Никогаш како маршал не отишол во Кумровец, на погребите на неговите наводни роднини испракал венци.... Како и да е бил многу способен човек и почитуван од целиот свет.
Кога Тито бил на гости кај Гадафи во Либија каде алкохолот е најстрого забранет на прашањето кој што сака за пиење целата делегација знаејќи дека алкохолот во Либија е забранет побарале сок и слично само Тито рекол ,,виски,, на што послугата се запрепастила и сите застанале како скаменети, настанала тишина по што Гадафи тропнал и рекол ,,за маршалот може,,
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom