Дали геноцидот во Cребреница е мит?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нема докази? Како бе нема докази?Уште телата неможат да ги најдат на убиените, масовни гробници на секој чекор, снимки, слики, живи сведоци, немало докази:pos: Како војнава да се деси пред 100 гоини па нема докази. Јас бев 10 години во тоа време и уште се сеќавам на сликите на тв кој ги гледав од таа војна, па не сме родени сите во 2001.
Не биле силувани, србите ги милуваа, ги галеа, ова во кој филм е? Го немам гледано.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Добро бе што народ ќе бевте?! Остајте ги Србите да се грижат за себе и своите права и неправди, остајте ги Косоварите да се гришат за своите права и неправди, погледнете што ви се случува дома. Ако олку се грижевте за тоа што се случува во Македонија, работите ќе беа многу подобри

Али од Боговиње не ги приметува сиромашните и обесправени низ Тетово. Но затоа прв е на протести кога е во прашање Косово, а и не му е проблем да даде финансии за било која косовска групација или акција.

Петко од Скопје иако нема ни С од српско по цел ден убедува како Србите биле обесправени, како целиот свет бил против Србија, како Србите биле божји народ и слично.

Треба веќе еднаш да престанеме да гледаме во комшиските дворови и да се фокусираме на сопствениот. ПРВО ТРЕБА ДА СИ ГИ СРЕДИМЕ РАБОТИТЕ ДОМА!

Случајот Сребреница е класично воено жртвено јагне. Сите големи играчи во војната во Југославија знаеле и помогнале Сребреница да се случи. 3атоа што Сребреница промени многу.

Јенките ја искористија Сребреница да си го потрошат старото оружје. Изетбеговиќ ја искористи Сребреница да го убеди мирољубивото население кое не беше подготвено на братоубиствена војна (на верска основа) да земе оружје во рака. Хрватите ја искористија Сребреница да му покажат на Светот но и на обичниот хрват дека Србите се ѕверови и со нив неможе да се живее. Србите ја искористија Сребреница да покажат колку се јаки и да го разбудат заспаниот српски национализам, да исчистат се што не е православно.

Сребреница не е осамен случај. Во војните во Југославија многу пореметени личности ги лечеа своите комплекси. Не само југословени туку и луѓе од надвор кои неможеле да си ја пронајдат смислата на животот.

Имаше еден документарец направен од странски новинари за англичани кои се борат на страна на хрватите. На прашањето зошто дошол да се бори во Југославија, еден тип одговори дека сопругата и синот му настрадале во сообраќајна незгода, ја изгубил вербата во бог, ја изгубил смислата на животот, животот бил суров према него. Единствено во што гледал смисла е да убива и да биде убиен. Но почнувајќи да убива се разбудило нешто во него и тој почнал да ужива во тоа што го прави, уживал додека се изживувал врз Србите, Муслиманите и неподобните Хрвати.

Пред да почнете да оправдувате било кој вклучен во војна, шрво и основно прашајте се кој профитира од војната, кој има придобивки?

Во 2001 година, граѓаните на Македонија со албанско етничко потекло мислеа дека се борат за права и рамноправност, но всушност се бореа за собраниски плати и дневници за чичко Али и одбраното друштво. 3а обичниот граѓанин не се смени ништо, само си ги влошија односите со својте комшии. А дел сеуште се инвалиди (некои физички некои психички).
.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Нема докази? Како бе нема докази?Уште телата неможат да ги најдат на убиените, масовни гробници на секој чекор, снимки, слики, живи сведоци, немало докази:pos: Како војнава да се деси пред 100 гоини па нема докази. Јас бев 10 години во тоа време и уште се сеќавам на сликите на тв кој ги гледав од таа војна, па не сме родени сите во 2001.
Не биле силувани, србите ги милуваа, ги галеа, ова во кој филм е? Го немам гледано.
Na tie masovni grobnici pise li civo e teloto ???
Od kade znaes koj kogo otepal vo vojnata i civi se telata ???

Svedoci velis, pa jas ce ti najdam svedoci od Kondovo i sto so toa? :)
I jas bev od prilika na tvoite godini, koga plamna vojnata i kako niz po niz se redea sliki za masovni ubistva na civili koi zavojuvanite strani si gi prepisuvaa kako svoi zrtvi.

A vo odnos na teorijata za toa deka bile siluvani muslimankite kazav sto spomnal zapaden diplomat. Dobro bi bilo malku da se podzamislis za agendata na muslimanite za svetska dominacija so svetot. Ne za dzabe izleguvaat frikovi kako Brejvik. A posebno posledniot sobir na grupata od brungerberk (masonskata loza) i vojnite koi proizlegoa po nea (severna Afrika).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не само што темава ми се гледа офтопик на форумов ама дискусијава која ја развивате е вон разумни хумани граници.

Порекнувањето на масовни егзекутирања и нивното релативизирање не може да биде одобрувано и игнорирано.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Vistinata e povazana od se prijatele

A vistinata e deka ginese narodot od 3 veri i sekoj si go prepisuvase na svoja smetka.

Samo nekoj sakase da si stavi samo na svoja smetka za odredeni celi idei i interesi.
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
Dali uste postojat luge so vakvi ubeduvanja, is this shit even serious?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Брат, чудесен е светот ... кога сеуште има луѓе којшто веруваат дека Албанците биле дискриминирани пред 2001 или дека они во 2001 "храбро" се избореа за права без ничија помош, шо сакаш?
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
Go potvrdi toa sto zborev.... brat.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Во таа Сребреница колку има потепано Срби и колку има масовни горбници на Срби пред да го ослободи градот генералот Младиќ?

Погледните ги прво тие факти.

Немате никакво право да дискутирате за еден рат кој не го разбирате.

А камоли да зазимате некоја страна...
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
А Јасеновац, мит е или не е мит?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Се зборува (шпекулира) наводно за преувеличувани бројки, мада знаејќи колку безмилосно со изживувачки стил се водеше војната во Босна не ме чуди бројката да е сосема реална

Посебно Србите мислејќи дека се надмоќни и во нив е силата користејќи го оружјето од бивша ЈНА доста се докажаа како нелуѓе немајќи воопшто милост.
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Sluzbarski: Не си во право. R.I.P за сите жртви во ЈУ војните ама според фактите кои ги истражував мислам дека Сребреница е одмазда за Тузланска колона.

http://www.youtube.com/watch?v=PX3WNcDdiOI&feature=related

Погледнете ги сите делови, исто добро е да се следи од почетоток уште од Словенија.
Мислам дека се што ЈНА направи е одговор на се што правеа Словенија, Хрватска и Босна на војниците на ЈНА додека се повлекуваа од касарните.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Има модератор дали е тоа тема или не.

Темата е нечии фрустрации околу злосторството во Сребреница и обидите истото да се негира. Плод на нечии фрустрации во Хрватска е и Јасеновац и бројот, националноста на жртвите итн.

Па би можеле да си помогнете, да ги надминете сите овие фрустрации, не за друго, за да не ви се повторат "делата".

http://www.dragovoljac.com/index.php?option=com_content&view=article&id=13204:jasenovac-politiki-mit-&catid=9:politika-i-drutvo&Itemid=11
.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
Неможеш да убиваш цивили во војна и тоа да е мит.

Тоа е систематско истребување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom